Grybeliu galite užsikrėsti ir dirbdami darže

Aigustė Tavoraitė
2018-05-25
Prasidedantis atvirų batų sezonas džiugina ne visus. Šaltuoju metų laiku dėmesio kojų sveikatai stokojusieji pamatę pakitusius kojų nagus pavasarį neretai praleidžia varstydami dermatologų duris. Kokių priemonių reikėtų griebtis kovojant su nagų grybeliu?
Grybeliu galite užsikrėsti ir dirbdami darže
Atidesni šiuo metų laiku turi būti ir dirbantieji sode, mat dirvožemyje yra labai daug grybelių sporų. Jų „pasigauti“ užtenka ir minutės kontakto su žeme. Taigi prieš dirbant sode, užsiimant daržininkyste būtina mūvėti pirštines – šalia odos plonas medvilnines, o ant viršaus – gumines.

Pataria specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:
 
Lėtai nuodija organizmą

Dar neįpusėjus pavasariui kone pusė pacientų ateina skųsdamiesi nagų pakitimais. Kojų išvaizda susirūpinusieji akcentuoja, kad čia pat vasara, reikės eiti į paplūdimį ir galvoja, kad jų problema – daugiau estetinė, kurią sutvarkyti galima greitai. Tačiau grybas yra itin „piktas“ organizmas, greitai prisitaikantis prie aplinkos sąlygų ir galintis ilgai tūnoti žmogaus organizme. Net pradėjus kompleksinį gydymą, nėra šimtaprocentinės garantijos, jog pavyks pasiekti rezultatą.
 
Grybelis maitinasi savo šeimininko geriausiais „kąsneliais“ ir medžiagų apykaitos produktus šalina į aplinką, t.y. į žmogaus kūną. Taip nieko nejaučiant jo organizmas yra labai lėtai intoksikuojamas. Tai ilgainiui priveda ir prie alerginių reakcijų. Jei grybelio yra pakenkti kojų nagai, jos išsivysto ant pėdų, blauzdų odos, jei rankų nagai – pakenkiama plaštakų oda.
 
Visgi žmonės retai įtaria, kad viso to kaltininkas – grybelis. O grybelinė infekcija tuomet jau gali būti gerokai įsigalėjusi organizme ir sukelti kitas ligas. Dažniausiai kol žmogui neskauda, gali normaliai apsiauti avalynę, per daug nekreipia dėmesio. Ypač vyrams grožis nerūpi. Tik kai pradeda įaugti nagas, atsiranda kita komplikacija, antrinė infekcija, supūliuoja, skauda, tokiu atveju neišvengiamai ateina pasirodyti gydytojui.
 
Simptomai gali ir suklaidinti
Sergant nagų grybeliu nebūtinai turi būti pažeistas nagas. Variantų labai daug. Pirmieji simptomai – gali būti pakenkti tik tarpupirščiai, pado oda, paraudonuoti, pradėti šerpetoti, niežėti. Kai oda nukasoma, atsiranda erozijų, žaizda pradeda šlapiuoti, lengvai prisideda antrinė infekcija, supūliuoja ir jau rezultatas būna visai nekoks.
 

Be abejo, tokias žaizdas reikia gydyti ne pačiam, būtina konsultuotis su gydytoju. Taip pat – atlikti mikologinį tyrimą, nustatyti, ar tikrai sergama grybeliu. Tokiais pačiais simptomais gali pasireikšti, pavyzdžiui, ir infekcinis dermatitas, sukeliamas mikrobinės infekcijos. Čia dažnai žmonės daro klaidą pradėję pažeistą odą tepti priešgrybeliniu tepalu. Tai visiškai nebus veiksminga, todėl savigyda užsiimti nepatartina.
 
Net ir matant jau pakitusį nagą, nėra šimtaprocentinės garantijos, kad tai jau tikrai yra grybelis. Tai gali būti bet kuri kita mikrobinė infekcija, atsiradusi traumavus nagą – įkirpus ar įplėšus šalia nago volelio. Nagas gali pakisti ir dėl medžiagų apykaitos sutrikimų, pavyzdžiui, vartojant vaistus, dėl kitų ligų, vitaminų, mikroelementų trūkumo. Pakisti nagai gali būti dėl kitų negrybelinių, bet mikrobinių ligų – žvynelinės, kerpligės ir kt.
 
Ko imtis?

Ką daryti, jei visgi nustatyta grybelinė infekcija? Jei yra tik pakenkta oda, tinka įvairiausi kremai, purškalai. Naudojant tepamus vaistus, priklausomai nuo organizmo, rezultatas gali būti pasiektas po dviejų savaičių, mėnesio. Tik svarbu laikytis nuoseklumo – net ir pasiekus norimą efektą dar savaitę tepti odą priešgrybeliniu kremu. Esant pažeistiems nagams reikia imti sisteminio gydymo – jokie kremai nepadės. Net ir vartojant vaistus nėra šimtaprocentinės garantijos, kad nagai ataugs.
 
Pagrindinė profilaktika – stengtis laikyti odą sveiką, grįžus iš pirties, paplūdimio, tų vietų, kur daug žmonių vaikšto basomis, nusiplauti kojas, galima net pamirkyti vandenyje su soda. Veiksminga yra pasitepti ir profilaktikai skirtais priešgrybeliniais kremais, pasipurkšti kokia dezinfekuojamąja priemone. Taip pat nepamiršti grįžus į namus plauti rankas. Būtina tinkamai prižiūrėti nagus, taisyklingai kirpti, vengti mikrotraumų, atsilupusios odos, kur sukuriama labai gerai terpė grybeliui ir kitoms infekcijoms. Taip pat – turėti individualias higienos (pedikiūro, manikiūro) priemones, rankšluostį, šlepetes, su niekuo nesidalinti šiais dalykais.

 
Verta žinoti
Atidesni šiuo metų laiku turi būti ir dirbantieji sode, mat dirvožemyje yra labai daug grybelių sporų. Jų „pasigauti“ užtenka ir minutės kontakto su žeme. Taigi prieš dirbant sode, užsiimant daržininkyste būtina mūvėti pirštines – šalia odos plonas medvilnines, o ant viršaus – gumines.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Sarkoidoze sergantis Giedrius: dabar ne pyragai

  Mėnesį laiko trunkantis sausas kosulys, pradėjęs kristi svoris, padidėjęs nuovargis dirbant ir gyvenant tuo pačiu ritmu gali būti ...
  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica