Gripas gali pažeisti ir inkstus

Aigustė Tavoraitė
2016-01-25
Jau kelias dienas sergu gripu, pradėjo varginti juosmens skausmas. Ar gali liga persimesti į inkstų uždegimą?
Jovita
 
Gripas gali pažeisti ir inkstus
Pielonefritui – inkstų uždegimui - būdinga staigi ligos pradžia: atsiranda juosmens skausmas, aukšta, dažnai net iki 40 laipsnių temperatūra, lydima šaltkrėčio, pykinimo, vėmimo.

Atsako specialistė
„Northway“ medicinos centro Klaipėdoje gydytoja nefrologė Gintarė Martynaitienė: 

- Kalbant apie inkstų uždegimą paprastai turimas omenyje bakterinės kilmės pielonefritas. Šią ligą rečiau sukelia virusai, dažniau – bakterijos. Populiariausia – žarnyno lazdelė, Escherichia coli bakterija. Ji natūraliai gyvena kiekvieno mūsų žarnyne, bet esant nepalankioms aplinkybėms gali apimti šlapimo takų sistemą ir sukelti šlapimo pūslės ar net inkstų uždegimąTodėl peršalus, susirgus gripu ar išplitus kitų sistemų virusinei infekcijai bei nusilpus bendrai organizmo apsauginei funkcijai, neretai lengviau pasigauti ir bakterinės kilmės, šiuo atveju šlapimo takų, infekciją.

 
Pielonefritui būdinga staigi ligos pradžia – juosmens skausmas, aukšta, dažnai net iki 40 laipsnių temperatūra, lydima šaltkrėčio, pykinimo, vėmimo. Dalis ligonių jau kelias dienas prieš tai gali jausti ir cistitui (šlapimo pūslies uždegimui) būdingus simptomus – dažną skausmingą šlapinimąsi, dažną ir mažais kiekiais šlapinimąsi, nepilno išsišlapinimo jausmą, šlapimo nelaikymą. Tikslius uždegiminius rodiklius parodo šlapimo tyrimas.
 
Imuninei sistemai veikiant tinkamai, organizmas pats savo jėgomis stengiasi kovoti su infekcijos sukėlėju. Patogeną bando sunaikinti šlapimo pūslės gleivinės „kareiviai“ – vadinamosios fagocitinės ląstelės, taip pat baktericidinėmis savybėmis pasižyminčios šlapime esančios medžiagos. Iš urogenitalinės sistemos infekcijos sukėlėją pašalinti stengiamasi išvarant daugiau šlapimo. 
 
Jei nėra ryškaus intoksikacinio sindromo, nekomplikuotas pielonefritas ar cistitas gali būti gydomas ambulatoriškai prižiūrint šeimos gydytojui ar (ir) nefrologui. Yra skiriamas efektyvus antibakterinis gydymas (geriamieji antibiotikai), svarbi higienos, režimo bei skysčių balanso kontrolė.
 
Esant komplikuotai šlapimo takų infekcijai (kai yra šlapimo takų obstrukcija, sergama gretutinėms, onkologinėms ligoms ir kt.), mažesnesniam nei 22 savaičių nėštumui, būtinas racionalus kompleksinis stacionarinis gydymas (įvertinus šlapimo pasėlio ir antibiotikogramos rezultatus). Retais atvejais dėl virusinės kvėpavimo takų infekcijos ar gripo gali kilti antrinis, imuninis inkstų uždegimas. Šią ligą gali sąlygoti ne tik virusai, bet ir kiti įvairūs veiksniai – stresas, medikamentai, sisteminės ligos.

 
Tokio uždegimo simptomai mažai kuo skirsis nuo anksčiau išvardytų, tačiau dėl kitokios ligos kilmės jo eigą sunkiau prognozuoti, inkstų funkcija gali greitai pablogėti. Taigi ir gydymas smarkiai skiriasi – geriami imunosupresantai, tokiems pacientams prireikia net pakaitinės inkstų terapijos. Įtariant šią patologiją vien šlapimo tyrimo neužteks, dažnai atliekama ir inksto biopsija. Dėl ligos specifiškumo bei sunkumo pacientai gydomi stacionare. Laimei, tai – reta liga, dažniausiai stebimi bakterinės kilmės nekomplikuoti pielonefritai.

 
Verta žinoti
Didesnę riziką susirgti uropoetinės sistemos uždegiminėmis ligomis turi sergantieji cukriniu diabetu, imunodeficitinėmis ar kraujo bei kitomis gretutinėmis ligomis. Taip pat tomis, kurios sutrikdo šlapimo nutekėjimą ir sąlygoja jo sąstovį – prostatos ligos, inkstų ar šlapimo pūslės akmenligė, gimdos, gimdos kaklelio ligos.
 
Šlapimo takų infekcijų rizika padidėja dubens ir tarpvietės operacijų, intervencinių diagnostinių procedūrų (cistoskopijos) metu bei atliekant ilgalaikę šlapimo pūslės kateterizaciją.
 
Ligų rizika padidėja esant dideliam lytiniam aktyvumui ar dažnai lytinių partnerių kaitai, jei nesilaikoma asmens higienos.
Dėl anatominės struktūros ypatumų (trumpos, tiesios šlaplės, greta esančios makšties, kuri dažnai būna kolonizuota bakterijų) moteris šiomis ligomis serga daug dažniau nei vyrai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica