Fatališkų moterų liga?

Eglė Kirliauskaitė
2015-05-11
Pastaruoju metu pastebėjau, jog pėdos kauliukas pastebimai išsišovė, kartais jį skauda (ypač tada, kai tenka daugiau laiko praleisti ant kojų). Ar aukštakulniai gali būti šios bėdos priežastis? Ar reikia kreiptis į medikus, o galbūt galiu kažką padaryti pati? Labai bijau, nes girdėjau, kad šią problemą gydytojai sprendžia tiesiog nupjaudami kauliuką – tokią operaciją darė mano močiutei. Patarkite!
Elena
Fatališkų moterų liga?

Atsako specialistas
Gydytojas traumatologas Giedrius Kvederas:

- Kaip ir visa kita, mūsų pėdų forma ir polinkis sirgti tam tikromis ligomis yra paveldima. Dalis žmonių neturi jokių pėdų bėdų,
nepaisant kaip ir kokią avalynę avėtų. Vis dėlto tam tikri išorės veiksniai gali keisti pėdos formavimąsi, sudaryti sąlygas įvairioms deformacijoms atsirasti. Paprastai tariant, sugadinti galima viską. Kita vertus, aukštakulniai dažniausiai nėra ligos priežastis, o tik suteikia palankias sąlygas jai formuotis.
 
Moterys šia liga serga dažniau, to priežastis galėtų būti madinga, tačiau nelabai draugiška pėdoms avalynė. Vyriškų aukštakulnių mados protrūkį jau nedažnas ir prisimena, deja, fatališkos moters įvaizdis ant žurnalo viršelio iki šiol yra neatsiejamas nuo „batų-žudikų“. Besiskundžiančių liga moterų dažnėja ir su amžiumi.
 
Dažniausiai skundžiamasi, jog batai nutrynė kauliuko sritį, pavaikščiojus atsiranda maudimas. Jei kas sako, jog nebetinka praėjusio sezono batai, nebūtinai yra tik įnoriai. Nykščio krypimas progresuoja lėtai, todėl gali būti, jog pavasarį rudeniniai batai gali tapti ankšti. Pėdos deformacija ištampo batus: kuo toliau, tuo sunkiau tampa rasti tinkamą avalynę.
 

Geriausias gydymas – profilaktika. Daugelį patarimų, kaip prižiūrėti pėdas, galima rasti viešojoje erdvėje, tačiau čia apstu ir nesąmonių. Venkite radikalių patarimų, stebuklingų tepalų ir panašiai. Jei abejojate, geriau kreipkitės į gydytoją. Kreipkitės patarimo, jei atsirado nauji nusiskundimai, požymiai paūmėjo, skausmas pasikeitė. Klausti, ką daryti, kai jau niekas nepadeda, nėra pats geriausias variantas, tačiau tai – gana dažna praktika. Neoperacinis (konservatyvus) gydymas, deja, negali ištiesinti piršto, tačiau yra veiksmingas esant įvairiems uždegimams.
 
Lietuviai - kantri tauta, tad dažnai kreipiasi, kai jau labai blogai. Kentėti iki paskutinių tikrai negalima. Didelės deformacijos gydymo rezultatai blogesni. Kai jau nykštys yra iškrypęs, be operacijos jo, deja, neištiesinsi. Operacijos indikacija – skausmas. Ji neatliekama tik dėl kosmetinių tikslų. Juokauju, kad visų pirma reikia pabandyti batus pritaikyti prie pėdos – tik nepavykus to padaryti, operuoti ir pėdą taikyti prie bato. Operacijos apimtis priklauso nuo deformacijos ir jos dydžio.

Operacijos metu nepakanka pašalinti atsikišusią kaulo dalį, atliekamos įvairios oseotomijos, koreguojama ašis, fiksuojami kaulai, tvarkomi minkštieji audiniai. Tačiau operacija viskas nesibaigia – svarbu pooperacinis periodas. Kauliuko korekcines operacijas geriau suplanuoti iš anksto, rasti tinkamą laiką, kai ramiai bus galima skirti daugiau dėmesio sau, kai kas nors padės buityje.
 
Operacijos metu neskauda, taikomi įvairūs nuskausminimo būdai, parenkami pagal ligonio poreikius, o taip pat ir užtikrinantys saugumą. Kaulo gijimo terminas 6-10 savaičių, tačiau kai kuriais atvejais leidžiama koją minti anksčiau. Specialios mankštos, odos priežiūra, įvairios priemonės, gerinančios kraujotaką, padeda greičiau pasveikti.
 
Visgi niekas nesiūlo operacijos atsiradus pirmiems nusiskundimams. Reikia nustatyti priežastis, kurios sukėlė paūmėjimą. Be negailestingos avalynės yra įvairių būklių, didinančių pėdos pirštų apkrovas ir deformaciją. Izoliuotas nykščio iškrypimas būna gana retai. Priklausomai nuo priežasties, lydinčios patologijos, skiriasi ir gydymas. Beje, šiuos niuansus gali nustatyti tik specialistas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

   Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

   Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

   Komentarai


   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica