Dėl gimdos kaklelio vėžio susirūpinti turėtų ir jaunos merginos

Gintarė Kaminskienė
2015-01-19
Norėčiau daugiau sužinoti apie gimdos kaklelio vėžio prevenciją. Kokius tyrimus turėčiau atlikti ir kokiu atveju jie yra nemokami?
Vilma, 23 m.
Dėl gimdos kaklelio vėžio susirūpinti turėtų ir jaunos merginos
Moterys turėtų žinoti, kad nuo 25 iki 60 metų jos gali būti taikoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Moterys kas trejus metus onkocitologinį tyrimą, vadinamąjį PAP testą, gali pasidaryti nemokamai.

Gimdos kaklelio vėžys – antra pagal paplitimą vėžio rūšis tarp jaunesnių nei 45 metų moterų. Galimybė susirgti šia liga nepriklauso nuo amžiaus ar paveldimumo.
Yra žinoma, kad 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Juo dažniausiai užsikrečiama lytiniu keliu. Retai atvejais virusas gali būti perduodamas motinos vaikui vaginalinio gimdymo metu arba nuo lytinių organų tiesiogiai, liečiant pirštais.
 

Atsako specialistė
Karoliniškių poliklinikos gydytoja akušerė ginekologė Daiva Keršulytė:

- Visų pirma moterys turėtų žinoti, kad nuo 25 iki 60 metų jos gali būti taikoma valstybės finansuojama gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Moterys kas trejus metus onkocitologinį tyrimą, vadinamąjį PAP testą, gali pasidaryti nemokamai. Tai - profilaktinis testas gimdos kaklelio vėžio ir kitų vėžinių ligų diagnostikai.
 
Dėl klaidinamos informacijos pasitaiko tokio tyrimo bijančių moterų. Reikėtų žinoti, kad PAP testas nėra skausmingas ar sudėtingas. Šluotele arba mentele švelniai nuo gimdos kaklelio paviršiaus paimamas tepinėlis. Tad moterims baimintis nėra ko.

 
Tyrimus atlikti gali tiek ginekologas, tiek šeimos gydytojas. Viskas priklauso nuo gydymo įstaigos. Jei joje yra gydytojų ginekologų, PAP testus atlieka jie. Jei, pavyzdžiui, šeimos centre nėra tokio gydytojo specialisto, tuomet šeimos gydytojas jį taip pat gali atlikti. Tačiau svarbu žinoti tai, kad nemokamas PAP testas atliekamas tik toje gydymo įstaigoje, kurioje moteris yra prisiregistravusi. Visur kitur jis bus mokamas.
 
Onkocitologinis tyrimas imamas tam tikru menstruacijų ciklo metu. Svarbiausia, kad tas jis nebūtų po mėnesinių ir iš karto prieš mėnesines. Optimaliausias laikas tyrimui – ciklo vidurys. Taip pat tris dienas iki tyrimo moteris negali būti naudojusi vaistų, pavyzdžiui, žvakučių, negalima plauti makšties ir turėti lytinių santykių. Jei moteris yra gydoma nuo uždegimo, tepinėlio imti negalima.
 
Tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu yra ir moterims, dar nesulaukusioms 25 metų amžiaus. Kadangi gimdos kaklelio vėžį sukelia žmogaus papilomos virusas. Be abejonės, jauname amžiuje lytinių partnerių kaita yra didesnė, o ŽVP virusas persiduoda lytiniu būdu. Jei moteris yra infekuota juo, rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu yra padidėjusi. Todėl kai kurios šalys, pavyzdžiui, nuo šių metų Jungtinės Amerikos Valstijos, atlieka ne onkocitologinį tepinėlį, o tiria, ar moteris yra užsikrėtusi onkogeninio tipo ŽPV.
 
Gimdos kaklelio vėžio prevencijai labai svarbi anamnezė, lytinis gyvenimas. Jei moteris anksti pradėjo lytinį gyvenimą, turėjo daug partnerių, užsikrėtimo žmogaus papilomos virusu rizika yra didesnė. Deja, ŽPV tyrimas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kol kas nėra kompensuojamas. Nors artimiausiu laiku prevencinėje gimdos kaklelio vėžio programoje numatomi pakitimai. Svarstoma atrinkti tam tikras rizikos grupes, kurioms priklausančioms moterims žmogaus papilomos virusą nustatantis tyrimas galėtų būti kompensuojamas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris