Degieji skysčiai plastikiniuose buteliuose – žingsnis iki nelaimės

Greta Vanagienė
2019-06-20
Nors vasara dažnam žada pramogų gamtoje, vakarų prie laužo su gardžiais kepsniais, gydytojai traumatologai sako, kad neretai tokie malonumai virsta nelaimingu atsitikimu. „Ne tik per neatsargumą, bet ir per nežinojimą, kepsninėse rusenanti liepsna gali bematant įsiplieksti“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus.
Degieji skysčiai plastikiniuose buteliuose – žingsnis iki nelaimės
Nudegimų gydytojai griežtai nerekomenduoja „gydyti“ liaudiškais metodais – ant žaizdos tepamas aliejus, druska, varškė ar kiti pieno produktai neskatina sugyti žaizdų. Geriausia pirmoji pagalba – tekantis šaltas vanduo.

Degieji skysčiai – pavojingi
Gydytojas įspėja, kad didžiausią riziką būti sužalotiems atviros liepsnos sukelia plastikiniuose buteliuose pardavinėjami degieji skysčiai. Mat retas kuris skaito naudojimosi instrukciją, todėl pila skystį tiesiai ant degančios liepsnos.
 

„Kategoriškai nerekomenduoju naudoti degiųjų skysčių, o ypač supiltų į plastikinius buteliuos. Visiems kyla pagunda jį purškiant stipriau paspausti, o šis suspaustas įtraukia į save oro kartu su liepsna. Toks butelis tuomet sprogsta rankose užliepsnodamas visą kūną“, - sako gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus ir patikina, kad tokių atvejų pasitaiko dažnai.

 
„Jei galėčiau, uždrausčiau degiųjų skysčių plastikiniuose buteliuose prekybą. Labai gaila tokių pacientų, nuo liepsnos nukenčia dažniausiai jauni žmonės, randai pasilieka visam gyvenimui. Nors etiketėse įspėjama pilti skystį tik ant anglių, užpylus palaukti kelias minutes, o tik tada uždegti, kažin ar kas skaito ir tai žino. Kol nedirbau su nudegimais ir pats to nežinojau – degiuosius skysčius naudojau kaip ir daugelis. Taigi, gyveni ant ugnikalnio ir nežinai, kada jis išsiverš. Visai kas kita – kieti, stikliniai buteliai“, - pasakoja V.Vaitkus.

 
Pirmoji pagalba 
Nudegimų gydytojas griežtai nerekomenduoja „gydyti“ liaudiškais metodais – ant žaizdos tepamas aliejus, druska, varškė ar kiti pieno produktai neskatina sugyti žaizdų. Geriausia pirmoji pagalba – tekantis šaltas vanduo.
„Po vandens srove reikėtų palaikyti žaizdą apie dvidešimt minučių. Tuomet nudegimo gylis sumažės vienu procentu. Taip pat svarbu ant odos susidariusių pūslių nepradurti, o jei šios suplyšta – odos nenuimti bent parą laiko“, - sako V.Vaitkus
 
Gydytojas aiškina, kad delno dydžio nudegimo plotas jau vertinamas kaip smarkus. Tačiau, jei pažeistoje vietoje aptinkama susprogusių pūslių, tai - gilus nudegimas, dėl kurio rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad šis paskirtų specializuotą tepalą.
„Specialios šaldomosios purškiamos putos tik dar labiau pakenkia nudegusiai odai, nes sudirgina ir taip nukentėjusią odą. Čia padėti gali profesionalūs, medicininiai tepalai“, - sako V.Vaitkus, paklaustas, kas gali padėti išvengti gilių randų susidarymo.
 
Lazerio pagalba

Gilius odos nudegimo randus, anot gydytojo, panaikinti gali padėti tik plastikos chirurgų įsikišimas. Mat specializuoti tepalai tik sumažins žymes, ar padės sugyti smulkiems odos pažeidimams.
„Kas atsitiko, jau tas atsitiko. Padėti išnaikinti nelaimių paliktus pėdsakus padės tik lazeris. Odos randai šalinami šlifuojant odą, tačiau jei reikalinga persodinti odą, pasekmes  tokia trauma vis tiek palieka“, - apgailestauja medikas.

 
Nudegimai skirstomi keturis laipsnius
I laipsnio. Paviršinio odos sluoksnio (epidermio) pažeidimas. Nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda. Skausmas yra mažas arba vidutinis.

 
II laipsnio. Epidermio ir gilesnio odos sluoksnio (dermos) pažeidimas. Gali būti viršutinio arba apatinio dermos sluoksnio pažeidimas. Gali atsirasti pūslės, pilnos skaidraus ar drumsto skysčio, gali sutrūkti. Negalima pūslių spausti ar pradurti, galimas audinių užkrėtimas nešvarumais, bakterijomis, gali prasidėti infekcinis uždegimas. Sukeliamas didelis skausmas.
 
III laipsnio. Apima epidermio, dermos ir hipodermos sluoksnius. Kinta pažeidimo spalva nuo baltos iki rudos. Pažeidimas yra gilus, drėgnas, skausmingas.
 
IV laipsnio. Apima visus odos sluoksnius, gali apimti ir fascijas, raumenis ar kaulus. Šie nudegimai yra rudo atspalvio, drėgni, beveik neskausmingi.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica