Cista - sveikatos ar pavojaus ženklas?

Greta Vanagienė
2019-08-19
Jei vaisingame amžiuje atsiradusios kiaušidžių cistos dažniausiai duoda gerą ženklą apie moters sveikatą, atsiradusių skausmingų ar įtartinų darinių kiaušidžių srityje siūloma ilgai neužlaikyti. Mat niekada negalime atmesti piktybinio auglio tikimybės.
Cista - sveikatos ar pavojaus ženklas?
Moterys, kurių šeimoje buvo krūtų ar kiaušidžių vėžinių ligų, kurios neturėjo nėštumų ir niekada negimdė, turi žalingų įpročių, vertėtų bent kartą per metus profilaktiškai apsilankyti pas specialistą, atlikti ultragarsinį tyrimą.

Auglys gali būti piktybinis

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas akušeris ginekologas Tomas Lūža sako, kad vaisingame amžiuje atsiradusios kiaušidžių cistos informuoja apie moters sveikatą. Dažniausiai šios atsiranda ir dingsta savaime su menstruaciniu ciklu. Taigi šiek tiek pajuokaujant galima sakyti, jei moters kiaušidėse vaisingame amžiuje cistos nesusiformuoja, galima įtarti turit sveikatos problemų.

 
Čia pat gydytojas T.Lūža įspėja, kad vis dėlto ramioms dėl atsiradusių cistų būti nederėtų. Nors didžioji darinių dalis yra funkcinės kilmės, susijusios su hormonine moters sistema ir menstruaciniu ciklu, gydytojo teigimu, kita grupė cistų yra gerybiniai arba piktybiniai kiaušidžių augliai.

„Juos nuo funkcinių kiaušidžių cistų padeda atskirti ultragarsinis tyrimas ir kartais laikas. Echoskopu gydytojas įvertina cistos dydį, sienelės storį, pertvaras, išaugas, skysčio struktūrą, cistos kraujotaką. Įvertinami pacientės nusiskundimai, tokie kaip pilvo skausmas, pilvo apimties didėjimas, sutrikęs virškinimas, šlapinimasis, skausmingi lytiniai santykiai, mėnesinių ciklo sutrikimai ir numatomas operacinis gydymas bei jo skuba“, - aiškina specialistas.
 
Po menopauzės būti budrioms
Be to, ginekologas sako, kad didžioji cistų dalis yra gerybinės, o piktybių auglių tikimybė padidėja vyresnio amžiaus moterims. Ypač susirūpinti cistomis turėtų moterys po menopauzės. Anot gydytojo, rizikos grupėje atsiduria ir tos moterys, kurių šeimoje buvo krūtų ar kiaušidžių vėžinių ligų, kurios neturėjo nėštumų ir niekada negimdė, turi žalingų įpročių.
 
„Vertėtų bent kartą per metus profilaktiškai apsilankyti pas specialistą, atlikti ultragarsinį tyrimą. Pasitikrinti anksčiau ir dažniau reikėtų, jeigu atsiranda neįprastų nusiskundimų, sutrinka mėnesinių ciklas, skauda pilvą. Taip pat tą padaryti vertėtų moterims, kurios jau buvo operuotos dėl kiaušidės cistos“, - aiškina T.Lūža.

Prieš nusprendžiant operuoti cistą, svarbu įvertinti, ar ji nėra funkcinės kilmės, o tai nuspręsti gali tik specialistas atlikęs ultragarsinį tyrimą ir įvertinęs cistos išvaizdą bei moters nusiskundimus.

 
Verta žinoti
Skubi operacija dėl cistos dažniausiai atliekama, kai ši plyšta arba apsisuka apie savo ašį kartu sutrikdydama jos kraujotaką. Abiem atvejais pagrindinis simptomas yra staigus ir stiprus pilvo skausmas. Plyšus cistai vyksta vidinis kraujavimas į moters pilvą - galima nukraujuoti, todėl reikalinga skubiai stabdyti kraujavimą. Cistai apsisukus apie savo ašį kiaušidė gali žūti. Operacijos tikslas - „atsukti“ kiaušidę ir atkurti jos kraujotaką.
Esant didesnių matmenų kiaušidės cistai, reikėtų vengti staigių judesių, sunkaus fizinio krūvio, lytinių santykių, šuolių ant batutų, važiavimo dviračiu ir pan.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris