Bėgikų trauma - iliotibialinio trakto sindromas

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-15
Pasidariau magnetinio rezonanso tomografiją dešiniojo kelio sąnario ir gavau tokią išvadą - audiniai tarp tr.iliotibialis ir šlaunikaulio lateralinio krumplio infiltruoti - tr.iliotibialis trinties sindromas. Gal galite paaiškinti išsamiau, kas tai yra per sindromas? Be to, norėčiau sužinoti, kaip patartumėte gydytis ir kokios fizinės veiklos turėčiau vengti.
Agata, 34 metai
Bėgikų trauma - iliotibialinio trakto sindromas

Atsako specialistas:
 Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Ortopedijos traumatologijos centro vadovas ortopedas-traumatologas Darijus Rimas:
- Iliotibialinio trakto sindromas (ITBS) - viena labiausiai paplitusi trauma tarp bėgikų. ITB yra vienas kelio sąnario stabilizatorių ir padeda jam judėti. Kada ITB nedirba tinkamai ar patiria per dideles apkrovas (taip pat ir bėgant), atsiranda skausmas. Jis gali būti stiprus ir varginti kelias savaites ar ilgiau.

Kadangi ryškiausiai pasireiškia patinimas ir skausmas išorinėje kelio sąnario srityje, dauguma galvoja, kad patyrė kelio sąnario traumą. Geriausias būdas pasitikrinti, ar tai ITB sindromas (ITBS), sulenkti kelio sąnarį 45 laipsnių kampu. Jei jūs turite ITB problemų, pajusite skausmą. Magnetinio rezonanso tomografija gali patvirtinti diagnozę, kada stebimas sustorėjimas, uždegimo išraiška. Rentgeno tyrimas paprastai tokiu atveju būną neinformatyvus.
Iliotibialinio trakto sindromą gali sukelti bet kokia fizinė veikla, kurios metu pakartotinai dažnai kelio sąnarys pasisuka į vidų. Priežastis gali būti susidėvėję bėgimo bateliai, bėgimas nuokalne, pasvirusiu taku ar per didelis fizinis krūvis. ITB skausmas vargina tiek patyrusius, tiek pradedančius bėgikus.
Atsiradus trinčiai tarp ITB ir kaulo, vystosi uždegimas, audiniai paburksta. Šis susirgimas dėl anatominių ypatumų dažniau pasitaiko moterims.
 
Prevencija
Atsiradus kelio sąnario skausmui, sumažinkite bėgimo kilometražą ar kelias dienas pailsėkite;
Prieš pradedant bėgti, kelis šimtus metrų žingsniuokite sparčiu žingsniu, apšilkite;
Rinkitės bėgimui kokybišką avalynę, taip pat pasitikrinkite ar nėra nusidėvėję bėgimo bateliai;

Bėkite plokščiu keliu, kur nėra pasvirimo į vieną ar kitą pusę;
Nebėgiokite betonuotais takais, geriau rinkitės miško paklotę;
Bėgant nelygiu paviršiumi, kaitaliokite bėgimo kryptį;
Dėvėkite individualius vidpadžius.
 
Gydymas
Pajutus skausmą, reikalingas poilsis, būtina sumažinti krūvį ar visai keletą dienų nebėgioti. Jei skausmas kartojasi, jis gali tapti lėtinis. Tokiu atveju, reikia rinktis kitą sporto šaką: plaukimą, dviračių sportą, irklavimą ar kitą. Prisiminkite, kad esant iliotibialinio trakto sindromui, nerekomenduojamas lipimas laiptais.
Po aktyvaus sporto rekomenduojamos ledo aplikacijos, šildymo, fizioterapinės procedūros ir kineziterapija. Jos padės atsikratyti skausmo. Skausmui laikantis ilgiau nei kelias savaites, patariu kreiptis į sporto ortopedą traumatologą.
 
Svarbu:
Pastaruoju metu sportuoti tapo labai madinga, todėl nemažai nepakankamai treniruotų sportininkų mėgėjų bando užsiimti didžiulės ištvermės reikalaujančiomis sporto šakomis, pavyzdžiui, biatlonu ar triatlonu. Auksinė taisyklė užsiimant bet kuria sporto šaka - pirmiausia apšilkite, po to siekite rezultato. Taip pat svarbu nepagailėti pinigų tinkamai avalynei. Geri bėgimo bateliai turi būti ne tik patogūs, bet ir nesuteikti galimybės bėgti, remiantis išoriniu pėdos kraštu. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris