Plaukai pražilsta ne tik dėl amžiaus?

www.lsveikata.lt
2017-12-04
Retą kurį džiugina išdavikiškai tikrąjį amžių atskleidžiantys žili plaukai. Ypač moterims, nepaisant dabar plintančios sidabrinių sruogų mados, tai sukelia daug rūpesčio. Dar blogiau, jei pražilstama gerokai anksčiau laiko. Kas sąlygoja šį procesą, ar įmanoma jį kaip nors paveikti?
 
Plaukai pražilsta ne tik dėl amžiaus?
Esama tokio principo 50/50/50. Vadinasi, 50 procentų sulaukusiųjų 50 metų amžiaus turės 50 proc. žilų plaukų.

Plaukų spalva priklauso nuo melanino – pigmento, suteikiančio spalvą ne tik jiems, bet ir odai. Teigiama, kad plaukai papilkėja todėl, kad senatvėje pradeda sparčiai mažėti melanino kiekis, taip pat jis nepasiekia plauko.
 
Senatvės galia
Esama tokio principo 50/50/50. Vadinasi, 50 procentų sulaukusiųjų 50 metų amžiaus turės 50 proc. žilų plaukų. Šis principas buvo patikrintas specialiu tyrimu, kurio metu paaiškėjo, kad 74 proc. žmonių, kurių amžius – 45–65 metai, vidutiniškai turi 27 proc. žilų plaukų. Paprastai jų pradeda atsirasti link trisdešimties metų. Tačiau viskas individualu – tai gali nutikti ir anksčiau.

 
Genetika ima viršų?
Jei tėvai pradėjo žilti anksti, tikėtina, kad jūsų laukia toks pats likimas. Tačiau jei tai nutiko vėlai, jūs irgi turite šansą pražilti tik senatvėje. Be to, ne mažiau svarbi yra ir rasė. Pavyzdžiui, baltaodžiai gali pradėti žilti jau sulaukę 30 metų, azijiečiai – gerokai peržengę 30-ies slenkstį, o afroamerikiečiai – sulaukę daugiau kaip 40 metų. Anksčiausiai pražyla raudonplaukiai.

 
Įdomu
Visi plaukai ant kūno – tiek ant krūtinės, tiek apatinėje kūno dalyje, gali pabalti. Tačiau įdomu tai, kad žilimo procesas vyksta skirtingu greičiu. Taigi, nieko keisto, jeigu vienų vyrų barzda būna sniego baltumo, o plaukai - ryškiai juodi.


Kaltos ligos?

Melatonino gamybą slopinti gali skydliaukės sutrikimai, autoimuninės ligos, tai gali būti chemoterapijos pasekmė ir kt. Be to, yra tokia liga progerija, kuomet žmogus susensta daug greičiau ir miršta jauname amžiuje.
 
Vitamino B12 deficitas
Vienų mokslininkų nuomone, svarbus vaidmuo kalbant apie žilimą tenka B grupės vitaminams. Apskritai stokojant vitamino B12  arba prastai jį pasisavinant plaukai greičiau ima sparčiau kristi. Taigi vertėtų nepamiršti į racioną įtraukti B grupės vitaminų turinčių produktų.

 
Streso žala
Esama ir tokios mokslininkų nuomonės, kad itin svarbus veiksnys – bene kiekvieną žingsnį lydintis stresas. Visgi tai patvirtinančių tyrimų kol kas stokojama. Tačiau vienas tyrimas atskleidė, kad ilgalaikė reakcija į priešišką situaciją gali pažeisti DNR ir sukelti senėjimo procesus anksčiau nei norėtumėte.


Verta žinoti
Kaip ir odos, taip ir plaukų būklei itin daug įtakos turi rūkymas. Ne vienas tyrimas atskleidė rūkymo ir ankstyvo pražilimo ryšį. Užkietėję rūkaliai iki 30-ies metų pražyla net 2,5 karto dažniau.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris