Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“

Aigustė Tavoraitė
2016-09-12
Saulės vonių mėgėjams specialistai pataria nepamiršti apžiūrėti savo odą ir atlikti apgamų „reviziją“ – patikrinti, ar jie nepakito, ar neatsirado naujų odos darinių. Tokie pokyčiai gali įspėti apie pavojingą ligą – kasmet mūsų šalyje nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų.
Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų melanomos atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.

Pavojingiausia – melanoma
Susirgti odos vėžiu labiau rizikuoja turintys šviesią ir greitai saulėje nudegančią odą, smarkiai nudegę saulėje (ypač vaikystėje), intensyviai besilankantys soliariumuose žmonės. Beje, šią ligą gali sukelti ne tik ultravioletiniai spinduliai, bet ir paveldimumas, chemikalai ir kt.
 

Pavojingiausia bei rečiausia odos vėžio forma – melanoma. Apie pusė jos atvejų susiformuoja iš jau esančių  apgamų. Pastaraisiais dešimtmečiais ši liga diagnozuojama vis dažniau. Nuo jos miršta iki 75 proc. odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Manoma, kad JAV kiekvieną valandą melanoma pražudo mažiausiai vieną žmogų.
 
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų šio vėžio atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.
Didžiausią pavojų sukelia ne pirminis navikas, o jo metastazės plaučiuose, smegenyse, kepenyse, kauluose. Kuo anksčiau melanoma yra nustatoma ir pašalinama, tuo labiau tikėtina, kad gydymas bus sėkmingas. Pirmoje stadijoje šis vėžys išgydomas 97 proc., antroje – 60–70 proc., trečioje – 30–60 proc. ligonių.
 
Galės efektyviau gydyti? 

Melanomos gydymo srityje labai svarbų žingsnį ką tik žengė Izraelio mokslininkai. Jiems pavyko nustatyti, kaip vėžinės ląstelės patenka į kitus organus. Tai suteikia viltį rasti būdą efektyviau stabdyti metastazių plitimą. 
 
Tel Avivo universiteto mokslininkai atkreipė dėmesį į anksčiau neįvertintus pokyčius odos giluminiame sluoksnyje – dermoje. Pirmojoje stadijoje melanoma formuojasi odos paviršiuje – epidermyje, per kurį negali metastazuotis. Todėl vėžys ieško būdų, kaip prasiskverbti iki dermos kraujagyslių – pradeda siųsti mikroburbuliukus. Juos mokslininkai ir nustatė.
 
Tyrėjai daro prielaidą: jeigu pavyktų užkirsti kelią šiems mikroburbuliukams, tuomet melanomos vystymosi procesas būtų sustabdytas. Mokslininkams jau pavyko išskirti dvi molekules, kurios laboratorinėmis sąlygomis tokią užduotį sėkmingai atliko.


Verta žinoti
Parodyti medikams įtarimą keliančius apgamus rekomenduojama kas dvejus metus sulaukus 35 metų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica