Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“

Aigustė Tavoraitė
2016-09-12
Saulės vonių mėgėjams specialistai pataria nepamiršti apžiūrėti savo odą ir atlikti apgamų „reviziją“ – patikrinti, ar jie nepakito, ar neatsirado naujų odos darinių. Tokie pokyčiai gali įspėti apie pavojingą ligą – kasmet mūsų šalyje nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų.
Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų melanomos atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.

Pavojingiausia – melanoma
Susirgti odos vėžiu labiau rizikuoja turintys šviesią ir greitai saulėje nudegančią odą, smarkiai nudegę saulėje (ypač vaikystėje), intensyviai besilankantys soliariumuose žmonės. Beje, šią ligą gali sukelti ne tik ultravioletiniai spinduliai, bet ir paveldimumas, chemikalai ir kt.
 

Pavojingiausia bei rečiausia odos vėžio forma – melanoma. Apie pusė jos atvejų susiformuoja iš jau esančių  apgamų. Pastaraisiais dešimtmečiais ši liga diagnozuojama vis dažniau. Nuo jos miršta iki 75 proc. odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Manoma, kad JAV kiekvieną valandą melanoma pražudo mažiausiai vieną žmogų.
 
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų šio vėžio atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.
Didžiausią pavojų sukelia ne pirminis navikas, o jo metastazės plaučiuose, smegenyse, kepenyse, kauluose. Kuo anksčiau melanoma yra nustatoma ir pašalinama, tuo labiau tikėtina, kad gydymas bus sėkmingas. Pirmoje stadijoje šis vėžys išgydomas 97 proc., antroje – 60–70 proc., trečioje – 30–60 proc. ligonių.
 
Galės efektyviau gydyti? 

Melanomos gydymo srityje labai svarbų žingsnį ką tik žengė Izraelio mokslininkai. Jiems pavyko nustatyti, kaip vėžinės ląstelės patenka į kitus organus. Tai suteikia viltį rasti būdą efektyviau stabdyti metastazių plitimą. 
 
Tel Avivo universiteto mokslininkai atkreipė dėmesį į anksčiau neįvertintus pokyčius odos giluminiame sluoksnyje – dermoje. Pirmojoje stadijoje melanoma formuojasi odos paviršiuje – epidermyje, per kurį negali metastazuotis. Todėl vėžys ieško būdų, kaip prasiskverbti iki dermos kraujagyslių – pradeda siųsti mikroburbuliukus. Juos mokslininkai ir nustatė.
 
Tyrėjai daro prielaidą: jeigu pavyktų užkirsti kelią šiems mikroburbuliukams, tuomet melanomos vystymosi procesas būtų sustabdytas. Mokslininkams jau pavyko išskirti dvi molekules, kurios laboratorinėmis sąlygomis tokią užduotį sėkmingai atliko.


Verta žinoti
Parodyti medikams įtarimą keliančius apgamus rekomenduojama kas dvejus metus sulaukus 35 metų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris