Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“

Aigustė Tavoraitė
2016-09-12
Saulės vonių mėgėjams specialistai pataria nepamiršti apžiūrėti savo odą ir atlikti apgamų „reviziją“ – patikrinti, ar jie nepakito, ar neatsirado naujų odos darinių. Tokie pokyčiai gali įspėti apie pavojingą ligą – kasmet mūsų šalyje nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų.
Pasibaigus vasarai atlikite apgamų „reviziją“
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų melanomos atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.

Pavojingiausia – melanoma
Susirgti odos vėžiu labiau rizikuoja turintys šviesią ir greitai saulėje nudegančią odą, smarkiai nudegę saulėje (ypač vaikystėje), intensyviai besilankantys soliariumuose žmonės. Beje, šią ligą gali sukelti ne tik ultravioletiniai spinduliai, bet ir paveldimumas, chemikalai ir kt.
 

Pavojingiausia bei rečiausia odos vėžio forma – melanoma. Apie pusė jos atvejų susiformuoja iš jau esančių  apgamų. Pastaraisiais dešimtmečiais ši liga diagnozuojama vis dažniau. Nuo jos miršta iki 75 proc. odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Manoma, kad JAV kiekvieną valandą melanoma pražudo mažiausiai vieną žmogų.
 
Mūsų šalyje kasmet vidutiniškai nustatoma apie 350 naujų šio vėžio atvejų. Du trečdaliai pacientų – moterys.
Didžiausią pavojų sukelia ne pirminis navikas, o jo metastazės plaučiuose, smegenyse, kepenyse, kauluose. Kuo anksčiau melanoma yra nustatoma ir pašalinama, tuo labiau tikėtina, kad gydymas bus sėkmingas. Pirmoje stadijoje šis vėžys išgydomas 97 proc., antroje – 60–70 proc., trečioje – 30–60 proc. ligonių.
 
Galės efektyviau gydyti? 

Melanomos gydymo srityje labai svarbų žingsnį ką tik žengė Izraelio mokslininkai. Jiems pavyko nustatyti, kaip vėžinės ląstelės patenka į kitus organus. Tai suteikia viltį rasti būdą efektyviau stabdyti metastazių plitimą. 
 
Tel Avivo universiteto mokslininkai atkreipė dėmesį į anksčiau neįvertintus pokyčius odos giluminiame sluoksnyje – dermoje. Pirmojoje stadijoje melanoma formuojasi odos paviršiuje – epidermyje, per kurį negali metastazuotis. Todėl vėžys ieško būdų, kaip prasiskverbti iki dermos kraujagyslių – pradeda siųsti mikroburbuliukus. Juos mokslininkai ir nustatė.
 
Tyrėjai daro prielaidą: jeigu pavyktų užkirsti kelią šiems mikroburbuliukams, tuomet melanomos vystymosi procesas būtų sustabdytas. Mokslininkams jau pavyko išskirti dvi molekules, kurios laboratorinėmis sąlygomis tokią užduotį sėkmingai atliko.


Verta žinoti
Parodyti medikams įtarimą keliančius apgamus rekomenduojama kas dvejus metus sulaukus 35 metų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris