Šaltuoju metų laiku itin kenčia rankų oda, ypač jei į lauką išeiname drėgnomis rankomis, gramdome apledėjusius automobilių langus ar kitų darbų lauke imamės be pirštinių.
Rankos šaltuoju metų laiku labiausiai kenčia nedėvint pirštinių, taip pat oda sausėja pernelyg dažnai naudojant dezinfekuojamąjį skystį ir pamirštant ją pamaitinti rankų priežiūros priemonėmis.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Monika Matulaitytė:
„Vienas svarbiausių pagalbininkų nušalusiai rankų odai – rankų kremas. Šaltuoju metu reikėtų rinktis kremą su maitinamosiomis medžiagomis. Būtu puiku juo teptis prieš išeinant į lauką, po kiekvieno rankų bei indų plovimo, taip pat prieš einant miegoti. Žinoma, ne mažiau svarbu dėvėti pirštines. Tiesa, derėtų rinktis pagamintas iš švelnesnės, odos nedirginančios medžiagos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Monika Matulaitytė.
Kas labiausiai kenkia?
Paklausta, kas labiausiai kenkia rankų odai žiemos metu, vaistininkė sako, kad didžiausią neigiamą poveikį sukelia būtent šaltis bei drėgmė: „Rankos šaltuoju metų laiku labiausiai kenčia nedėvint pirštinių, taip pat oda sausėja pernelyg dažnai naudojant dezinfekuojamąjį skystį ir pamirštant ją pamaitinti rankų priežiūros priemonėmis. Dar vienas kenksmingų veiksnių odai – išėjimas į lauką drėgnomis rankomis. Įtakos turi ir šildymo sezonas, kondicionieriai, šildytuvai.“
Kalbėdama apie rankų kremų sudėtį, ji sako, kad bene dažniausiai juose sutinkami taukmedis ir sviestmedis – jie abu pasižymi stipriai maitinančiomis savybėmis.
„Žiemos metu rekomenduočiau rinktis kremą, į kurio sudėtį įeitų bičių vaško, sviestmedžio, taukmedžio, kanapių ar kitų maitinamųjų aliejų, gali būti šlapalo rūgšties ar keramidų. Taip pat svarbu tinkamas rankų kremo pH, padedantis atkurti rankų odos barjerą. Siūlyčiau vengti kremų, kurie sudėtyje turi parabenų, kvapiklių, eterinių aliejų. Be to, oda reikia rūpintis ne tik iš išorės, bet ir vidaus, tai galima padaryti tinkamai maitinantis ir papildant savo mitybą A, E, F, B grupės vitaminais“, – akcentuoja M.Matulaitytė.
Esant žemai temperatūrai ir pučiant vėjams, rankas galima nušalti ir per kelias minutes. Jei taip nutiko, vaistininkė pataria leisti galūnėms sušilti natūraliai.
„Nušalus rankas, jų nevalia trinti, nes taip galima pažeisti odą. Verčiau reikėtų sušildyti rankas pirštinėmis ar kitaip jas šiltai įvyniojus, stengtis sušilti iš vidaus geriant šiltus skysčius. Taip pat didelė klaida rankas kišti po karštu vandeniu – nušalusi oda nejaučia temperatūros, todėl taip galima ir nudegti“, – įspėja vaistininkė.
Muilas – ne draugas
Vaistininkės teigimu, odos sudirgimas dėl šalto oro dažniausiai praeina greitai, naudojant įprastas rankų priežiūros priemones. Tačiau jei tai ne laikinas negalavimas, o odos liga, pavyzdžiui, dermatitas, egzema ir pan., ne taip lengva įveikti kamuojančius simptomus, šios ligos yra linkusios kartotis.
„Kaip atskirti? Odos ligos, priešingai negu laikinas sudirgimas, pasireiškia aršesniais simptomais, tokiais kaip kraujuojančios žaizdos, niežulys, įtrūkimai. O sudirgimas dėl šalto oro dažniausiai pasireiškia sausa ir šiurkščia rankų oda. Jei pacientą kamuoja rimtesni simptomai, siūlyčiau kreiptis į gydytoją, mat čia jau reikalingas kombinuotas gydymas vaistais bei kosmetinėmis odos priežiūros priemonėmis“, – teigia ji.
Bendraudama su į vaistinę užsukančiais pacientais, ji tvirtina dažniausiai pastebinti, kad žmonės nežino, jog turint odos ligas ar laikiną rankų sudirgimą, muilas – ne draugas: „Muilas dar labiau pažeidžia odos barjerą, sausindamas ją. Dažnu atveju, ypač kamuojant odos ligoms, palaikydami higieną pacientai dažnai naudoja muilą, kuris ir sukelia odos ligų paūmėjimą. Todėl jie lieka nusivylę gydymu ir neretai klausia, kodėl laikydamiesi visų medikų rekomendacijų negali efektyviai pagerinti savo būklės.“ Esant sudirgusiai rankų odai, vietoj muilo vaistininkė rekomenduoja naudoti švelnų aliejinį arba bemuilį prausiklį.
Verta žinoti
Rankos gali sausėti ir sergant lėtinėmis ligomis: cukriniu diabetu, virškinimo trakto bei neurologinėmis ligomis, taip pat sutrikus skydliaukės veiklai. Lėtinių ligų atveju odos sausėjimas – tik vienas simptomų, todėl reikia atidžiai stebėti savo būklę ir kreiptis į gydytojus dėl tikslesnės diagnozės.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: