Kaip suvaldyti pavasarinį rožinės paūmėjimą

Aigustė Tavoraitė
2017-04-20
Atbudus gamtai norisi gaudyti kiekvieną šiltesnį saulės spindulį, tačiau turintiems jautrią kapiliarinę odą žmonėms ypač rekomenduojama pasisaugoti. Aštri saulė – vienas rožinės paūmėjimą sukeliančių veiksnių.
Kaip suvaldyti pavasarinį rožinės paūmėjimą
Rožinės spuogai būna kitokie nei aknės ir yra gydomi kitaip. Jų kilmė yra visiškai kita, su riebia veido oda jie nesusiję. Rožinės spuogai kaip tik būdinga jautriaodžiams, greitai raustantiems, turintiems į sausėjimą linkusią odą.

Nėra stebuklingo vaisto 

Rožinė – tai lėtinis pasikartojantis uždegimas kapiliarų lygmenyje. Pasak gydytojos dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės, net jeigu tų kapiliarų plika akimi nematome, nereiškia, kad neturime rožinės.
„Anksčiau ši odos būklė vadinta rožiniais spuogais, tačiau uždegimą gali išduoti ne tik atsiradęs spuoguotumas, bet ir veido kaitimas, raudimas, kapiliarų išsiplėtimas“, – aiškino gydytoja.
 
Ji įspėjo, kad išryškėjus spuogeliams svarbiausia neužsiimti savigyda. „Pirmiausia diagnozuoti ir paskirti gydymą turėtų gydytojas, ne kosmetologas ar juo labiau draugė. Kartais ir specialistui būna sunku nustatyti tikrąją diagnozę, kol galiausiai kartojantis uždegimo paūmėjimams pavyksta išsiaiškinti, kad tai – rožinė“, – kalbėjo specialistė.


Todėl atsiradus spuoguotumui būtinai reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų sudarytas ne tik gydymo, bet ir teisingos odos priežiūros planas, rekomenduoti gyvensenos įpročiai.
„Deja, nėra stebuklingo vaisto, kuris padėtų visiems laikams išgydyti rožinę. Tai yra lėtinė liga, tad reikia susitaikyti, kad paūmėjimų bus. Tačiau juos galima išmokti valdyti“, – pridūrė A.Dumbliauskienė.
 
Vengti karščio 
Pašnekovės pastebėjimu, ligos paūmėjimo reikėtų laukti pavasario ir vasaros laikotarpiu. Jis galimas net žiemą išvykus į šiltesnius kraštus. „Tačiau niekas nesako visai vengti saulės, tik joje reikia būti saugiai, naudoti kremus su ne mažesniu nei 30 SPF apsaugos nuo saulės faktoriumi“, – sakė gydytoja.
 
Ji priminė, kad reikėtų vengti visko, kas skatina kapiliarus išsiplėsti ir suspazmuoti.
„Kapiliarus plėstis pirmiausiai skatina fizinis karštis – įvairios (netgi garinė ir infraraudonųjų spindulių) pirtys, saunos, vonios, ilgas prausimasis po karšto dušo srove“, – vardijo specialistė.
 
Kontroliuoti mitybą
Neigiamą įtaką turi pomėgis valgyti karštą maistą, ilgas buvimas palinkus virš karštos sriubos lėkštės ar arbatos puodelio irgi lašas po lašo gali padaryti juodą darbą. Taip pat – aštrus maistas, kurį valgant įkaista skruostai.
 

Reikėtų vengti ir alkoholio, labiausiai – gėrimų su burbuliukais, vynų. Taip pat prie jų nerekomenduojami aštrūs užkandžiai, aštrios alyvuogės, pelėsiniai sūriai.
„Varginant rožinei sakoma, kad mityba turėtų būti „drungna ir prėska“. Pacientai pajuokauja, kad taip atimami visi gyvenimo malonumai. Tačiau reikia suprasti, kad savaitgalio paklydimai niekada neliks be pėdsako ant veido“, – pabrėžė A.Dumbliauskienė.
 
Saugotis žvarbos
Kraujagyslių spazmą sukelia ir nužvarbimai, sušalimai. „Tačiau tam net nereikia minusinės temperatūros, užtenka žvarbios dienos, šaltesnio, pajūrio vėjo. Tuomet gali spazmuoti kapiliarai ir „užsivesti“ paūmėjimas. Todėl kapiliarinės odos savininkai turėtų saugoti veidą ne tik nuo žiemos, bet ir nuo visų kitų sezonų vėjų“, – pastebėjo dermatovenerologė.
 
Nesupainioti su akne

Dermatologė pabrėžė, kad rožinės spuogai būna kitokie nei aknės ir yra gydomi kitaip. „Jų kilmė yra visiškai kita, su riebia veido oda jie nesusiję. Rožinės spuogai kaip tik būdinga jautriaodžiams, greitai raustantiems, turintiems į sausėjimą linkusią odą“, – aiškino specialistė.
Kokią klaidas žmonės daro prižiūrėdami rožinės paveiktą odą? „Atsiradus spuogams norima odą nušveisti, tačiau rožinės spuogai prižiūrimi visiškai kitaip nei aknės atveju. Nėra taikomos rūgštinės procedūros, neatliekami aštrūs šveitimai ir veido valymai“, – sakė gydytoja.
 
Ji pabrėžė, kad odos priežiūros priemonės turi būti švelnios, dažnai naudojami įvairūs miceliniai vandenys veidui valyti. Procedūros taip pat turėtų būti kuo švelnesnės, skirtos jautresnei kapiliarinei veido odai, tausojančios, praturtintos vitaminu C.
„Labai svarbu nuosekliai laikytis gydymo plano. Baigus gydyti skiriamos priemonės, kuriose yra aktyvūs, kapiliarus stiprinantys komponentai. Taip pat reikia nepamiršti tinkamų gyvensenos įpročių. Be jų visas gydymas gali nueiti šuniui ant uodegos“, – pabrėžė A.Dumbliauskė.

 
Verta žinoti
Daliai pacienčių rožinės paūmėjimai siejami su aktyvaus sporto pradžia.Todėl patariama daryti pertraukas sportuojant, mažinti krūvį, pasirinkti tinkamą sporto šaką.
Rožinės paūmėjimus itin skatina stresas, pervargimas, tai – visų dermatologinių problemų pagrindas.
Lazerinės procedūros nėra geriausias problemos sprendimo kelias. Tai – tik vienas gydymo būdų, galintis tik kuriam laikui palengvinti odos būklę.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris