Auksas grožiui ir sveikatai: nauda ar brangi rizika?

Gintarė Kaminskienė
2014-09-22
Vis daugiau grožio salonų siūlo procedūras su auksu. Tačiau ar šio metalo naudojimas nėra tik bandymas išvilioti pinigus?
Auksas grožiui ir sveikatai: nauda ar brangi rizika?
Nors manoma, kad auksas suteikia odai elastingumo, ji atrodo jaunesnė, nes šis metalas lėtina kolageno ir elastino irimą, moksliniais tyrimais toks poveikis nėra įrodytas.

Grožiui puoselėti
Auksą grožio procedūroms naudojo senovės egiptiečiai, romėnai ir japonai. Šiandien daugybė grožio salonų siūlo įvairias grožio procedūras su šiuo tauriuoju metalu. Atsieina jos ne itin pigiai – apie kelis šimtus litų, o įsigyti galite visko – nuo auksinės kaukės iki viso kūno šveitimo su aukso dulkėmis.
Manoma, kad šis metalas suteikia odai elastingumo, ji atrodo jaunesnė, nes auksas lėtina kolageno ir elastino irimą. Taip pat jis skatina kraujo apykaitą, kartu ir odos ląstelių regeneraciją bei drėkina. Pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Aukso dalelės suteikia odai nepaprasto spindesio.
 

Naudojamas medicinoje
Gydomąjį aukso poveikį pripažįsta ir tradicinė medicina. Šio metalo druskų tirpalas naikina daugelį ligas sukeliančių bakterijų, padeda pernešti deguonies molekules, aktyvina ląstelių gyvybines funkcijas. Dėl šių savybių brangaus metalo yra kai kurių vaistų sudėtyje. Pavyzdžiui, radioaktyvusis auksas naudojamas navikams gydyti.
 
Šalutinis poveikis
 
Pirmą kartą aukso druskos panaudotos reumatoidiniam artritui gydyti, tačiau šiandien, dėl daugelio šalutinių poveikių preparatai su auksu vartojami retai. Nuo gydymo šiuo tauriuoju metalu prisotintais vaistais kartais pakyla temperatūra, juntamas nerimas, sutrinka žarnyno veikla. Tokių preparatų negalima naudoti sergant cukriniu diabetu, tuberkulioze, širdies ir kraujagyslių ligomis.
Kiti šalutiniai aukso druskų vartojimo poveikiai: inkstų pažeidimas, niežėjimas, išbėrimas, opų atsiradimas ant burnos gleivinės, liežuvio ir ryklės. Skaičiuojama, kad maždaug apie 35 proc. pacientų, nutraukė aukso druskų preparatų vartojimą dėl minėtų šalutinių poveikių. Apskritai, vartojant tokius preparatus turtų būti nuolat stebima inkstų funkcija.
 
Komentarai

Gydytoja dermatologė Neringa Maleckienė:

- Moksliškai išorinių priemonių su auksu nauda nėra įrodyta, todėl gydytojai dermatovenerologai nėra linkę apie tai kalbėti. Susilaikome nuo komentarų. Patys tokių priemonių neskiriame ir tuo nesidomime. Viena, kas labai stebina, kai, pavyzdžiui, dėl jaunatvinių spuogų kreipiamasi į grožio salonus. Jei yra rimtų problemų dėl odos, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.

 
 Maisto produktas?

Žurnalas „Fortune Small Business“ pateikė pasaulyje brangiausių maisto produktų sąrašą, kuriame pirmą vietą užima – auksinis lapelis. Jo kaina siekia 30 tūkstančių JAV dolerių už kilogramą.

Teigiama, kad auksas – mineralas, kuris nėra pavojingas žmogaus organizmui, tad jį galima valgyti. Tauriuoju metalu „gardinami“ patiekalai stabdo senėjimą, mažina stresą, gražina žmogų iš vidaus.
Dažniausiai aukso dulkių pilama į šampaną arba martinį, auksu puošiami žėlė desertai. Tačiau joks auksu pagardintas maistas ar gėrimas negali prilygti prabangiam vandeniui, prisotintam 24 karatų aukso. Auksinis vanduo parduodamas išpilstytas į skaidraus stiklo butelius. Tokia tara pasirinkta dėl to, kad matytųsi viduje plaukiojančios brangiojo metalo dalelės. Vienas butelis kainuoja apie pustrečio šimto litų (apie 75 eurus).

Dietų ir mitybos specialistė Ieva Kuodienė:

- Auksas yra patvarus nereaktyvus metalas ir žmogaus virškinamasis traktas jo neapdoroja. Paprastai šis taurusis metalas išbūna organizme ne ilgiau, kaip 72 valandas ir pasišalina kartu su kitomis atliekomis, nepalikdamas jokių padarinių. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad aukso vartojimas gali sukelti alergines reakcijas, tačiau kol kas tokie  atvejai reti. Kadangi jo vartojimas būna proginis ir mikro kiekiais, manau, rūpintis dėl žalos sveikatai nereikėtų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris