Žingsnis po žingsnio... renkamės tinkamus batus

Gintarė Kaminskienė
2015-02-26
Kalendorinis pavasaris jau „ant nosies“. Iš spintų traukiami kiek lengvesni paltai, į batų dėžes slepiami šilti žieminiai batai. Išsirinkti tinkamus batus atrodytų paprasta misija. Tačiau moterims ji neretai apkarsta, nes ne visuomet tai, kas gražu, yra patogu ir sveika.

Žaloja kojas
Kai kurie specialistai, prakalbus apie avalynę, yra griežti. Sakoma, kad reikėtų visiškai atsisakyti ankštos avalynės, kuri sutrikdo pėdų kraujotaką. Taip pat tokios, kuri skatina prakaitavimą, nuospaudų atsiradimą, tarpupirščių įtrūkimus, įvairias kojų nagų deformacijas. Nuolat traumuojama pėdų oda lemia ir pūslių, nutrynimų, pūlingų infekcijų radimąsi. Dėl šilumos ir nuolatinės drėgmės tokią odą pažeisti gali ir grybelis.
Kalbant apie ortopedines ligas, ilgesnį laiką avint nepatogią avalynę galima paskatinti deformacijų formavimąsi. Moterų taip pamėgti ir „į madą“ grįžę smalianosiai bateliai pirštus nuolat spaudžia, todėl dažnai juos avint gali susiformuoti kauliukai, atsirasti nuospaudų.

O štai nuolat avint aukštakulnius batelius gali sutrumpėti Achilo sausgyslė, plėstis venos, formuotis stuburo ar klubo sąnarių ligos.
 
5 avalynės pasirinkimo argumentai
1. Numatykite veiklą, kuria užsiimsite avėdami batus. Žygiams skirti batai turi turėti tvirtą padą, tvirtą viršutinė dalį, gerai prilaikyti čiurną ir pėdos skliautą. Sportiniai bateliai dažniausiai būna pritaikyti pagal atitinkamą sporto šaką, tad geriausia būtų pasikonsultuoti su pardavėju. Kasdienė ir vakarinė avalynė turbūt didžiausias galvos skausmas, nes čia ir kyla didlema: gražūs ar patogūs? Tiesa, vyrams, anot specialistų, ši dilema ne tokia opi, kadangi problemų dėl pėdų jie turi statistiškai mažiau. Tiesa ta, kad reikėtų taip pat atsižvelgti į kasdienę veiklą: jei daug stovite ar vaikštote – avalynė visai plokščiais padais ar aukšta pakulne nebus tinkama.
2. Ieškokite batų, kurie pakankamai prilaikys pėdos skliautą. Ši taisyklė taikoma visai avalynei. Pėdos skliautas su kiekvienu žingsniu veikia ir kaip amortizatorius ir balansavimo mechanizmas, tad svarbu įsitikinti, kad jam neklūva per didelė apkrova.
3. Pagalvokite apie medžiagą, iš kurios pagamintas avalynės padas. Batai minkštu ir lanksčiu padu paprastai pėdoms kur kas patogesni nei kietu.
4. Apgalvokite apie tinkamus dydžius. Kitaip tariant, pėda bate turi tilpti ir ilgiu, ir pločiu. Batas negali veržti ar spausti, taip pat kaip ir smukčioti.

5. Atidžiai apsvarstykite kulno aukštį. Moterys dažnai galvoja, kad avalynė aukštu kulnu suteiks joms daugiau grakštumo. Iš dalies tai – tiesa. Tačiau jei tai yra pasiekiama komforto ar net kojų sveikatos sąskaita, tai negali būti protingas pasirinkimas.
 
Komentuoja specialistas
Gydytojas ortopedas traumatologas Giedrius Kvederas:

- Moterų kojos, pėdos forma labai skiriasi. Tad nėra unikalios formulės, kuri visoms tiktų renkantis batus. Tiesa, moterų pirštai krypsta dažniau nei vyrų, nes pastarieji rečiau avi nepatogią avalynę. Tad kai kurioms moterims aukštakulniai bėdų nesukelia, o kai kurios jų avėti negali. Tačiau reikėtų atsiminti, kad optimalus kasdienės avalynės kulno aukštis – 2-3 centimetrai.
Pėdas ir taip visais įmanomais būdais skriaudžiame: kišameį batus, spaudžiame triname laikome nuleistas, todėl prastėja kraujotaka, tinsta, oda šunta, prakaituoja, o dar ir antsvorio eidami nepamirštame su savimi pasiimti. Taupyti perkant batus reikia, tačiau ne sveikatos sąskaita. Dažnai negailime pinigų batams, kuriuos apsiauname tik kelis kartus per šventes, o kasdieniams batams, kurie daug svarbesni, būname šykštūs.
Ne visuomet brangios avalynės kaina būna „iš piršto laužta“. Tam, kad būtų pagaminti patogūs, nesmunkantys, netrinantys, vienodai krūvį pėdai paskirstantys batai, reikalingas nemenkas įdirbis. Man kėlė didelę nuostabą tai, kad Amerikoje ligoninėse įprasta personalui avėti sportinę avalynę, ji kuo puikiausiai tinka net ir prie palto ar kostiumėlio. Kokybiška tokio tipo avalynė kartais iš tiesų yra neprastas pasirinkimas. Nors radikaliai keisti vaikščiojimo įpročių, vis dėlto nerekomenduočiau. Nors, jei žmogus turi pėdų deformacijų arba jų turi tėvai ar seneliai (dažniau mamos ir močiutės), jis turėtų avalynę rinktis labai atidžiai.
Galima iškilminga proga apsiauti aukštakulnius, tačiau tai neturi pakenkti, tikrai po to nesinorėtų gydyti įvairių skausmų, nuospaudų, įaugusių nagų ir taip toliau. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris