Užduotis – suvaldyti potraukį saldumynams

Aigustė Tavoraitė
2018-02-05
Dantų ėduonis, nutukimas, diabetas, kitos kasos ligos, riebi oda ir bėrimai – nesaikingas cukraus ir saldumynų vartojimas vaikystėje turi itin neigiamų pasekmių vaiko sveikatai ateityje. Gydytojai pataria, kaip neskausmingai atpratinti vaikus nuo saldumynų. 
Užduotis – suvaldyti potraukį saldumynams
Šiuolaikiniai vaikai nesupranta, kas tai yra sveikas maistas didžiąja dalimi dėl to, kad tėvų mitybos pobūdis priverčia juos norėti ko nors geresnio.

Paaiškinkite vaikui, kad saldumynai neduoda organizmui jokios naudos, o tik sukelia žalą. Ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinukai jau gali atskirti, kas yra bloga, o kas gera. Jeigu atžalai internete parodysite ėduonies pažeistus dantis ar labai stambius vaikus aiškindami, kad tai – saldainių, gazuotų gėrimų, „pakelinių“ sulčių ir kitų saldžių produktų vartojimo pasekmė, noras skanauti šių saldėsių po truputį mažės.
Siūlykite vaikui sveikų desertų – vaisių, riešutų, džiovintų vaisių, medaus. Viskas – tik įpročio reikalas. Jeigu tėvai pastoviai siūlys sveikų desertų vietoj įprastų saldumynų, vaikas įpras ir nustos reikalauti „parduotuvinių“ saldumynų. Juo labiau kad neretai tėvai patys peni vaikus šokoladukais ir pyragaičiais, nesusimąstydami apie pasekmes.

 
Daugiau gaminkite patys. Daug paprasčiau nupirkti kažko saldaus parduotuvėje. Tačiau ruošdami desertus namuose patys cukrų galite pakeisti natūraliais saldikliais – medumi, stevija, cikorijomis. Kepkite keksus, pyragus, sausainius, bet atminkite, kad tai turi būti tik sveikesnė saldaus deserto alternatyva, bet netapti vaiko mitybos raciono pagrindu.
Sudarykite subalansuotos mitybos planą su penkių kartų maitinimu per dieną. Kai vaikas jaus sotumo jausmą, jam nesinorės saldumynų. Juo labiau jei meniu bus fruktozės turinčių šviežių vaisių ir uogų.
 
Šiuolaikiniai vaikai nesupranta, kas tai yra sveikas maistas didžiąja dalimi dėl to, kad tėvų mitybos pobūdis priverčia juos norėti ko nors geresnio. Taigi pačių tėvų elgesys – geriausias pavyzdys. Jei patys atsigaivinti renkatės ne vandenį, o gazuotus gėrimus, nevengiate kitų saldžių nesveikų produktų, nereikia tikėtis kitokio atžalos elgesio.

 
Verta žinoti
Kai žmogus valgo maistą, kurio sudėtyje yra daug rafinuotų angliavandenių, gliukozės lygis kraujyje staigiai pakyla. Vėliau gliukozės lygis kraujyje sumažėja. Organizmas, kurį sutrikdo nukritęs cukraus lygis, reikalauja saldumynų, kad gliukozės lygis vėl pakiltų. Suvalgius saldžių patiekalų procesas vėl kartojasi – taip atsiranda tarsi užburtas ratas.
 
Jį įveikti padės reguliarus maitinimasis, pakankamai suvartojamų skaidulų kiekis, patariama valgyti subalansuotą, visavertį maistą. Vartokite prieskonius. Keli tyrimai rodo, kad subalansuoti cukraus kiekį kraujyje padeda cinamonas. Svarbu tinkamai išsimiegoti. Kai tik įmanoma, patartina eiti miegoti iki vidurnakčio.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris