Spartesnė vaiko raida – mamos rankose

Aigustė Tavoraitė
2016-12-27
Mokslininkai nustatė, kad mažylio kalba pradeda formuotis jam dar esant motinos įsčiose. Be to, paprastomis priemonėmis galima pagreitinti vaiko protinę raidą.
Spartesnė vaiko raida – mamos rankose
Vaikų protinė raida daug spartesnė, jeigu mamos jiems padeda skaityti ir atlikti namų užduotis.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  


Pakanka kasdien pasivaikščioti

Vaikų protinė raida daug spartesnė, jeigu mamos jiems padeda skaityti ir atlikti namų užduotis. Apie tai paskelbė Londono universiteto koledžo ir Esekso universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai.
 
Norėdama pasiekti gerų rezultatų mama su 3–7 metų amžiaus atžala turi dirbti kasdien. Beje, vaiko kognityvinių sugebėjimų spartesniam ugdymui neturi įtakos mokymosi dalykas – tam tinka kasdieniai mamos ir vaiko pasivaikščiojimai, vaikiškos literatūros skaitymas, piešimas.
Taip pat nustatyta, kad kasdienis motinos ir atžalos bendravimas sustiprina ir psichiką. Tokie vaikai auga mažiau agresyvūs, lengvai įsilieja į mokyklos kolektyvą. Jie geriau mokosi, daug ilgiau atsimena gautas žinias.
 
Britų mokslininkai pabrėžia, kad susiformavę socialiniai įgūdžiai užaugus padeda lengviau tvarkyti asmeninį gyvenimą, gauti tinkamą išsilavinimą ir gerai atlyginamą darbą.
Mokslininkai tokią išvadą padarė išanalizavę per 8 tūkst. vaikų ir jų tėvų tyrimo duomenis. Plačiau apie paskelbta „The Daily Mail“ portale.
 

Knygas skaitykite garsiai
O Toronto universiteto (Kanada) mokslininkai rekomendavo tėvams garsiai skaityti knygas atžaloms, jei norima pagausinti mažylių žodžių atsargas. Specialistai tokius duomenis gavo tyrinėdami keturmečius vaikus.  
 
Mokslininkai vaikus suskirstė į dvi grupes: pirmojoje atsidūrė turintieji gausų žodyną, o kitoje – vartojantys mažiau žodžių mažyliai. Parinktose knygose buvo pasakojama apie gyvūnų savybes. Tyrimo metu tekstus garsiai skaitė suaugusieji, o taip pat buvo naudojamos kompiuteryje įrašytos knygos.
 
Paaiškėjo, kad turintys menką ar vidutinį žodyną keturmečiai daug blogiau suvokė informaciją, kai ją skaitė savarankiškai. Tačiau vaikų žodžių atsargos akivaizdžiai pasipildė, kai knygas garsiai skaitė suaugusieji. Turintieji gausų žodyną keturmečiai jį sėkmingai pildė ir savarankiškai skaitydami, ir klausydamiesi suaugusiųjų. Plačiau apie tyrimą paskelbta žurnale „Early Education and Development“.

 
Kada atskiria garsus? 
JAV mokslininkai nustatė, kad kūdikio kalba pradeda formuotis dar jam esant motinos gimdoje. Pasak Vašingtono universiteto mokslininkų, motinos ištariamus garsus dar tik besiruošiantys išvysti pasaulį mažyliai gali atskirti nuo dvidešimtos nėštumo savaitės. Tuo metu aktyvizuojasi vaisiaus klausos nervas.
Ypač atskiriamos motinos tariamos balsės, atskiriamos sakinių tarimo intonacijos. Jei besilaukiančioji pakelia balsą, nerimą jaučia ir vaisius. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris