Sparčiai plintanti sporto šaka – krosfitas

www.lsveikata.lt
2014-11-20
Pasidavėte treniruočių bumui, tačiau kasdienės treniruotės treniruoklių salėje nebedžiugina? Norisi kiek intensyvesnio ritmo? Galite pasirinkti naują alternatyvą – krosfitą. Kai kurie sporto treneriai tikina, kad ši sparčiai populiarėjanti aukšto intensyvumo funkcinių treniruočių programa – tikras fenomenas. Panašu, kad po truputį krosfitas virsta net savarankiška sporto šaka. Šią savaitę dvi lietuvės iš atvirų Baltijos šalių „The Baltic Throwdown“ krosfito varžybų grįžo su apdovanojimais.
Sparčiai plintanti sporto šaka – krosfitas
Krosfitas rekomenduojamas labiau patyrusiam sporto mėgėjui, norinčiam daugiau intensyvumo ir įvairovės. Žmonės, kurie pradėjo sportuoti ką tik ar po ilgos pertraukos turėtų kiek palūkėti ir sustiprinti fizinę formą.

Kas tai?
Žodis krosfitas kilęs nuo angliško crossfit, reiškiančio – kryžminę treniruotę. Šią metodiką beveik prieš penkiolika metų sukūrė kūno rengybos treneris Gregas Glasmanas. Tai aukšto intensyvumo funkcinių treniruočių programa, kurioje derinama jėga, ištvermė, greitis, koordinacija ir vikrumas.

Treniruotės – trumpos, dažniausiai trunka apie ketvirtį valandos. Tačiau viską atperka jų intensyvumas. Programa yra sudaryta taip, kad kiekvienas jos dalyvis turi padaryti tam tikrą skaičių pakartojimų per nustatytą laiką.
Pratimai atliekami su svoriais, įvairiais sunkiais daiktais. Pavyzdžiui, smėlio maišais, sunkiomis padangomis ir panašiai. Taip pat atliekami prisitraukimai, atsispaudimai, šuoliukai. Skiriama laiko ir bėgimui, dažniausiai trumpoms sprinto distancijoms. Krosfite nėra treniruočių su treniruokliais, kurie populiarūs sporto klubuose.
 
Kūno stiprinimui
Šios sporto programos šalininkai tikina, didelio intensyvumo ir jėgos reikalaujantys pratimai yra ypač efektyvūs deginant kalorijas per trumpą laiko periodą. Specialistai aiškina, kad tuo pačiu metu gerinamas aerobinis pajėgumas ir skatinama tam tikrų hormonų apykaita. Pastarieji yra atsakingi už raumenų augimą ir stabdo senėjimo procesus.
Tiesa, krosfito kritikai teigia, kad toks trumpas, intensyvus ir alinantis sportavimas atneša daugiau žalos nei naudos. Ypač kai kalbama apie sunkių svorių kilnojimą. Jei tam tikri elementai kilnojant štangą atliekami klaidingai, iškyla didelė traumų tikimybė.
 
Būtinas pasirengimas
Tad, jei nusprendėte imtis šios intensyvios programos, pirmiausia vertėtų pasikonsultuoti su profesionaliu treneriu. Labai svarbu prieš užsiimant krosfitu sustiprint čiurnos, klubų ir pečių sąnarių paslankumą ir apskritai sąnarių stabilumą. Ypač stuburo srityje. Tai būtina atlikti tam, kad būtų efektyviai atliekami krosfito programą sudarantys pritūpimo, spaudimo, sukimo, traukimo pratimai.
Kitu atveju itin padidėja traumų rizika. Tą iliustruoja ir krosfito trenerio iš JAV Kolorado valstijos Kevino Ogaro šių metų pradžioje patirtas rimtas sužalojimas. Jam teko kovoti dėl savo gyvybės ir sveikatos. Vyriškį, treniruotės metu pakėlusį per sunkų svorį, paralyžiavo. Tad jei tokios traumos galimos net šios srities profesionalui, būtina kritiškai įvertinti savo fizinį pasirengimą ir nepersistengti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

      „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

      Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

      Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Legenda apie širdį
      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

      Naujas numeris