Relakso, bet ne jodo

Greta Vanagienė
2019-07-25
Vykstančius prie jūros semtis jodo atsargų nuvilsime, – anot šeimos gydytojos Jolantos Vyšniauskienės, kvėpuodami pajūrio oru visų organizmui reikalingų jo atsargų nepapildysime. Tačiau pajūris padės atsipalaiduoti, pastiprins imunitetą.
Relakso, bet ne jodo
Kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro.

- Vasarą dažnas vykstame prie jūros ne tik pailsėti, bet ir pakvėpuoti jodo. Ar pakanka savaitės atostogų prie jūros, kad organizmas pasipildytų jo atsargomis?
- Savaitė atostogų prie jūros - puikus laikas pailsėti, atsipalaiduoti nuo streso, pamiršti darbinius rūpesčius, pabūti su šeima, draugais, atsigauti emociškai ir fiziškai. Deja, kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro. Pagrindinis jodo šaltinis yra maisto produktai ir ypač jūrinės kilmės, tad reiktų stengtis kiek įmanoma daugiau jais pasimėgauti atostogų prie jūros metu.
 

- Kokią įtaką organizmui daro jodas? Kas nutinka jei jo nepakanka?
- Jodas yra pagrindinis mikroelementas, reikalingas skydliaukės hormonų sintezei. Skydliaukės hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą, daro įtaką daugelio organų funkcijai (širdies, smegenų, lytinių organų). Nuo skydliaukės hormonų kiekio ir jo svyravimo organizme priklauso mūsų kūno masė, emocijos, mąstymas, vaisingumas, išvaizda.
 
- Kokie simptomai  išduoda jodo trūkumą?
- Dažniausiai jodo trūkumo simptomai pasireiškia sutrikus skydliaukės funkcijai – sumažėja skydliaukės hormonų gamyba, atsiranda nuolatinis nuovargis, jautrumas šalčiui, svorio didėjimas, vidurių užkietėjimas, depresija, raumenų skausmai, sausa, skylinėjanti oda, lūžinėjantys nagai ir plaukai. Jodo trūkumas gali skatinti skydliaukės padidėjimą - gūžio (striumos) formavimąsi. Taip pat jodo trūkumas ypač reikšmingas vaikų protinei raidai.
 
- Taisyklė, kas per daug - tas nesveika, matyt, galioja ir jodui. Ar jo gali būti per daug? Kam kenkia per didelis jo kiekis?

- Perdozavimo simptomai priklauso nuo jodo kiekio organizme. Jie gali būti lengvi: virškinimo trakto dirginimo požymiai (viduriavimas, pykinimas, deginimo jausmas burnoje) bei sunkūs: cianozė, silpnas pulsas, koma (per trumpą laiką patekus į organizmą dideliam jodo kiekiui).
 
- Kaip galima papildyti organizmą jodu be buvimo prie jūros?
- Per parą suaugęs žmogus turėtų gauti apie šimtą penkiasdešimt mikrogramų jodo. Pagrindinis šio mikroelemento šaltinis yra maisto produktai. Daugiausia jodo turi jūros žuvys, jūros gėrybės, jūros kopūstai, krevetės. Taip pat galime jo gauti iš virtų kiaušinių, bulvių su lupena ir kitų produktų. Maisto gamybai rekomenduojama naudoti joduotą druską – iki penkių gramų per dieną.
 
- Sakoma, jei vaiką nuveši prie jūros pakvėpuoti jodu šis mažiau sirgs, sustiprės jo imunitetas. Ar tai tiesa?
- Kvėpuojant grynu, jodu prisotintu oru, braidžiojant, maudantis, aktyviai leidžiant laiką (judant, sportuojant) grūdinamas organizmas, tai iš tiesų gerina vaiko emocinę ir fizinę savijautą bei stiprina imunitetą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris