Psichologė: senatvės baimė gerokai jaunėja

Sima Kazarian
2021-05-27
Giedrė iš Kėdainių (34 m.) teigia, kad paniška senėjimo baimė ją aplankė prieš trejus metus. Tiesa, moteris nesiėmė dirbtinių atjauninimo būdų. „Tai man būtų reiškę pralaimėjimą. Tikėjausi natūraliai atsukti laiką atgal. Dienų dienas internete ieškodavau grožio ir sveikatos receptų. Tai darydama ilgainiui ėmiau jaustis kalta, nes supratau, kad vagiu dėmesį iš šeimos, galiausiai savo pačios gyvenimo“, – sako ji. Psichologų teigimu, Giedrė tokia ne vienintelė, o senatvės baimė gerokai jaunėja.
Psichologė: senatvės baimė gerokai jaunėja
Psichologai teigia, kad baimė pasenti susijusi ir neigiamu požiūriu į senatvę. Anot jų, filmo frazė „šioje šalyje nėra vietos senukams“ tinkama Lietuvai.

Paranojiška baimė pasenti
Giedrė prisimena, kad viskas prasidėjo po to, kai praėjus metams po gimdymo ji nusprendė sulieknėti. „Pavyko atsikratyti beveik dvidešimties kilogramų, bet kuo daugiau krito svoris, tuo labiau ant kaktos pradėjo ryškėti horizontalios raukšlės, kurių iki nėštumo nebuvo. Pradėjau tiesiog nenormaliai kiekvieną dieną jas stebėti veidrodyje. Atsikėlus, valydama dantis, besidažydama, eidama parduotuvėse pro veidrodžius žiūrėjau, kaip atrodo mano kakta. Po to perėjau ir prie viso kūno, ieškodama jame senėjimo ženklų. Užuot galvojus apie šeimą, džiaugusis augančiu vaiku, diena leisdavau internete ieškodama informacijos, kaip ilgiau išsaugoti jaunystę“, – pasakojo Giedrė, pradėjusi leisti dideles pinigų sumas papildams, augaliniams preparatams, masažuokliams ir kt.
 

„Kartą sūnus verkė, tačiau aš visiškai nepajėgiau skirti jam dėmesio. Uždariau jį kitame kambaryje ir toliau skaičiau straipsnius. Tai buvo galutinis taškas, kuris privertė ieškoti psichologinės pagalbos. Negaliu teigti, kad šitas apsėdimas visiškai mane paleido. Tačiau bent jau suvokiu problemą“, – pasakojo Giedrė.
 
Plastinės operacijos nuo 30-ties
Asmens sveikatos klinikos medicinos psichologė, psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė teigia, kad Giedrės istorija nėra vienetinis atvejis. Pasak jos, dėl senėjimo išgyvena ir jauni žmonės.
 

„Neseniai tarp mano klienčių buvo keletas trisdešimtmečių, kurios turėjo psichologinių problemų dėl amžiaus. Praktikoje esu susidūrusi su atveju, kai trisdešimties metų moteris darėsi operacijas, leidosi užpildus, alino kūną sportu ir dietomis, nes negalėjo priimti su amžiumi vykstančių pasikeitimų. Čia nėra vien senėjimo baimė. Pati klientė įvardino, kad labiausiai jai kėlė nerimą, kad „iškris iš rinkos“. Galvojama, kad jei aš ne bendruomenėje, jei esu išstumta iš rato – pražūsiu“, – pastebi psichologė, psichoterapeutė Daiva Balčiūnienė.

 
Kaip gelbėtis nuo neigiamų emocijų?
„Senti gali būti ir liūdna, ir baisu, ir neramu, kad iš darbo išmes, kad sveikatą prarasi, kad teks skursti, jei negalėsi dirbti. Darbo rinkoje didelis prieštaringumas: viena vertus, pensinis amžius tolsta, kita vertus, senyvo žmogaus nenori priimti į darbą. Taigi tos baimės ne iš piršto laužtos“, – įsitikinusi specialistė.

Kas padeda palaikyti psichologinį stabilumą? „Daugelis teigia, kad jiems gelbsti susitikimai su klasiokais, kursiokais, bendraamžiais. Gydomai veikia pasidalinimas patirtimi, kaip kiti eina per tas pačias problemas“, – sako D.Balčiūnienė.
 
Senyvi žmonės – diskriminuojami
D.Balčiūnienė įsitikinusi, kad baimė pasenti susijusi ir neigiamu požiūriu į senatvę. Anot jos, filmo frazė „šioje šalyje nėra vietos senukams“ tinkama Lietuvai.
„Lietuvoje ne taip retai apie vyresnius kolegas ar giminaičius atsiliepiama, kad jie nieko nesupranta, nusišneka“, – teigė D.Balčiūnienė ir pridūrė, kad mūsų kultūroje yra daug spaudimo, jog turi būti jaunas, lieknas, turtingas ir laimingas.
 
Stebuklingo žodžio nėra
Specialistė atvira – nėra stebuklingo žodžio, kurį pasakysime, ir senatvės baimė dings. „Dažnai žmonės sako: „Aš nenoriu taip jaustis“, „Aš nenoriu patirti nerimo“, bet esminis dalykas ne neigti, o mokytis su tuo gyventi. Psichoterapija moko ne numalšinti jausmus, bet su jais būti. Jei galiu susitvarkyti, turiu tokio noro, galimybių, galiu ir nagus nusilakuoti, ir injekcijas pasidaryti, kodėl gi ne? Bet kai tai tampa bėgimu, forsavimu, negalėjimu susitaikyti, kad vis tiek pasensi ir mirsi, tai yra bėda“, – sako D Balčiūnienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris