Popamokinė veikla: kada perlenkiama lazda

Aigustė Tavoraitė
2017-09-14
Dar vienas nemažas tėvų galvos skausmas prasidėjus mokslo metams – kuo gi užimti vaikus likusią dienos dalį po mokyklos. Specialistai įspėja, kad būrelių paieškos neturėtų tapti suaugusiųjų užgaidų tenkinimu.
Popamokinė veikla: kada perlenkiama lazda
Ieškant popamokinės veiklos daugiau dėmesio derėtų skirti ne tam, kas neišeina, bet atvirkščiai – daugiau lavinti stipriąsias vaiko puses, auginti kompetenciją toje srityje, kur jam sekasi. Ypač vyresniame amžiuje prioritetas turėtų būti teikiamas tokiai veiklai, kuri padeda augti kaip asmenybei.

Kada derėtų skatinti
Psichologės Jūratės Bortkevičienės įsitikinimu, padėti vaikui įsiklausyti į pomėgius ir skatinti eiti į būrelius būtina. Tačiau kai kuriais atvejais lazdos perlenkti nereikėtų. 
 

„Tikrai nerekomenduoju perkrauti ir spausti lankyti būrelius ikimokyklio amžiaus vaikus ir besimokančiuosius prailgintoje dienos grupėje. Tokio amžiaus atžaloms reikia pakankamai pabūti namuose su tėvais, tiesiog pabendrauti su jais, taip pat nepamiršti pakankamai laiko skirti žaidimams“, – pabrėžė psichologė Jūratė Bortkevičienė.

 

Kitas dalykas, specialistės manymu, jei pradinukas praleidžia mokykloje tik pusę dienos. Kaip natūralu yra ir tai, kad jau vyresnis būdamas paauglys pats atranda tai, kas labiausiai patinka. „Tuomet užpildyti vaiko dieną papildomais užsiėmimais, ypač sportiniais, itin skatintina. Turėdami daugiau laisvo laiko paaugliai prisigalvoja ir ne vien naudingos veiklos“, – pastebėjo J.Bortkevičienė.
 
Kur yra proto ribos
Psichologė pabrėžė, jog svarbu suvokti, kad būrelį renkasi ne tėvai, o vaikas.
„Jei jis vakare parsivežamas visiškai išvargęs ir griūna į lovą nieko nenorėdamas, vadinasi, vaikas nėra laimingas ir jo gyvenimas nėra surikiuotas teisingai. Taigi prieš leisdami vaiką į būrelį tėvai pirmiausia patys sau turėtų atsakyti į klausimą, kodėl tą daro. Ar norima pasigirti atžalos gebėjimais, pasirodyti prieš kitus?
 
Į būrelį vaikas neturėtų būti leidžiamas vien dėl to, kad vaikas ko nors išmoktų. Taip pat netinkamas požiūris – siekis surasti atžalai popamokinės veiklos, nes „taip daro visi“. Arba manymas, kad kiti atveju būsiu blogas tėtis ar mama“, – kalbėjo psichologė.

 
Be abejo, visai kita kalba, kai vaikas pats veržiasi lankyti būrelį. „Tuomet ir jokio „amžiaus cenzo“ nereikėtų ieškoti. „Kiek pavyzdžių, kai vaiko akys dega ir jie padarys bet ką, kad tik galėtų po mokyklos užsiimti savo mylima veikla. Tokie vaikai iškart išsiskiria ir jų realizacijai tik reikia atverti kelius“, – sakė J.Bortkevičienė.
 
Mokyti atsakomybės
Dar viena įsidėmėtina taisyklė – būrelį lankyti reikėtų bent pusmetį, o kartais – ir visą sezoną (devynis mėnesius). „Dažnai būna taip, kad nuėjęs vos į kelis užsiėmimus vaikas pasiskundžia nepatinkančiu mokytoju, užsiėmimų pobūdžiu, ne tais draugais, ir pareiškia, kad daugiau nelankys.
 
Ir suaugusieji leidžia mesti būrelį net vaikui neįdėjus pakankamai pastangų, nesuvokus, ar ta veikla tikrai patinka. Reikia ugdyti atsakomybę – vaikas turi įdėti pastangų, mokytis pasiekti“, – aiškino J.Bortkevičienė.
Pasak jos, geriausia taktika – dar prieš renkantis būrelį susėsti pasikalbėti su vaiku – ko jis pats tikisi. „Pagrindine motyvacija neturėtų būti tai, kad būrelį lanko draugai“, – pabrėžė specialistė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris