Pažinimo pamokos lysvėje

Aigustė Tavoraitė
2017-05-18
Ne tik prasmingai, bet ir smagiai šeima kartu gali praleisti laiką užsiimdama sodo ar daržo darbais. Ypač šis užsiėmimas naudingas mažiesiems – padeda ugdyti pažinimą ir ryšį su gyvąja gamta. Beje, tai proga ne tik aktyviai praleisti laisvalaikį, bet ir išsiauginti savo daržovių.
Pažinimo pamokos lysvėje
Specialistai primena, kad kapstymasis žemėse vaikams yra natūrali, džiaugsmingą patirtį teikianti veikla. Pagelbėdami tėveliams jie savo akimis pamato visą augalų augimo ciklą, vėliau mokosi panaudoti užaugintas daržoves, prieskonius, vaistažoles. Prisiliesdami prie žemės, sėklos vaikai išmoksta geriau pažinti gamtos dėsnius.

Ugdo savarankiškumą
Galite vaikui paskirti nedidelį žemės plotelį, kur jis pats galėtų puoselėti savo pasodintus augalus. Besimokydamas juos prižiūrėti vaikas turi atlikti daug dalykų: valdyti, stebėti, fiksuoti, vertinti augalus ir su jais susijusius procesus. Taigi taip kartu ne tik įgyjama gamtos pažinimo ir žemdirbystės žinių, bet išmokstama mėgautis procesu, o ne vien orientuotis į rezultatą.
 

Tėveliams leidus vaikui laisvai šeimininkauti savo darželyje ugdomas ir mažylio savarankiškumas. Daržas gali tapti ta vieta, kurioje vaikas turi erdvės klysti bei iš to mokytis, nevaržomai eksperimentuoti. Tačiau nereikėtų persistengti ir kiaurą dieną versti vaiką praleisti lysvėje. Reikia ugdytis įprotį daryti poilsio pertraukėles – tik tada darbas teiks malonumo.
 
Augalų sodinimas bei derliaus nuėmimas kai kuriose ugdymo įstaigose jau tapo bendruomenių šventėmis. Be to, užsienio patirtis rodo, kad vaikų, įsitraukusių į bendras daržininkystės veiklas, rezultatai mokykloje yra geresni negu kitų, projektuose nedalyvaujančių moksleivių. Pastebima, kad daržininkaujantys vaikai yra labiau atsipalaidavę, ramesni.
 
Daržas namuose
Neturintieji sodo ar šiltnamio neturėtų nusiminti – ne prastesnį darželį galima įsirengti ir balkone arba ant palangės. Svarbiausios sąlygos sėkloms sudygti – drėgmė ir šviesa. Todėl sodinant augalus tiks ne tik vazonai ar gėlių loveliai, bet ir užspaudžiami maišeliai (į juos vietoje žemės įdėkite ir nuolat drėkinkite popierinį rankšluostį ar skiautę audinio), seni guminiai botai, indai (ąsotis, puodas, stiklinė), kiaušinių lukštai arba kartoniniai kiaušinių dėklai, ritinėliai nuo tualetinio popieriaus (tik nepamirškite padėklo), medinės dėžės, žaislinio automobilio priekaba ar net stambios plastmasinės kaladėlės. Jei turite plastmasinį baseiniuką (smėliadėžę) ar tiesiog didelį dubenį, galite sukurti tikrų tikriausią daržą namuose!


 
Tarp kitko
Susikurkite sodininko kalendorių. Panaudokite sieninį kalendorių arba tiesiog nusipieškite ant standaus lapo ir žymėkite, kada kokias sėklytes pasėjote, kada išdygo, kiek paaugo ir būtinai – kada planuojate skinti derlių.
Kartu aptarkite, kaip keičiasi augalas kas dieną, kas savaitę, kas mėnesį, tam puikiai pasitarnaus nuotraukos – paskatinkite vaiką fotografuoti progresą.
 
Apžiūrėkite ir palyginkite įvairias sėklas: kokios jų formos, spalvos, dydžiai. Įtraukite vaiką į pažintinius žaidimus – sėklas dažykite, iš jų dėliokite ornamentus/mandalas, aplikuokite. Galima suberti sėklas į dėžę ir prikrauti žaislinių vabzdžių ar roplių – tai bus ilgam dėmesį prikaustantis sensorikos žaidimas. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris