Patarimai sveikam skrydžiui

Gintarė Kaminskienė
2015-04-16
Šiandien kelionės lėktuvu – savaime suprantamas dalykas. Tačiau padidėjusi teroristinių išpuolių baimė, ilgos eilės prieš lipant į lėktuvą dėl apsaugos ir panašūs dalykai verčia nervintis. O tai ypač veikia tuos, kurie ir taip išgyvena skrydžio baimę. Tai patiria beveik 80 proc. oro linijų keleivių. Tiesa, esama ir kitų dažnų su skrydžiais susijusių sveikatos sutrikimų, apie kuriuos iš pradžių nesusimątome. 
Patarimai sveikam skrydžiui
lėktuvas, skrydis, tromboembolija, trombozė, nemiga, saulė, baimė, alkoholis

Veikia reprodukcinę sistemą
Per paskutinįjį trisdešimtmetį oro linijų keleivių skaičius kasmet augo penkiais procentais. Dr. Rojus L.Dehartas, aviacijos medicinos ekspertas, teigė, kad „nors yra daug sveikatos problemų, susijusių su kelionėmis oru, jos nublanksta prieš didžiulę naudą keliautojams, prekybos ryšiams, tarptautiniams reikalams ar visuomenės sveikatai.“
Vienas sutrikimų, atsirandančių keliaujantiems į kitą pasaulio pusę, įvardijamas anglišku terminu „jet lag“. Anot specialistų, prie laiko juostų pasikeitimo žmonės prisitaiko per vieną ar dvi paras.

Medikai keliaujantiems lėktuvu pataria nepersivalgyti, gerti pakankamai skysčių, vengti kofeino ir alkoholio, ypač skrendant naktį. Pasiekus kelionės tikslą svarbu kuo daugiau būti saulės šviesoje.
JAV buvo atlikti laiko juostų kirtimo poveikio sveikatai tyrimai. Iš tiesų jie turėjo padėti sudaryti optimalų stiuardesių darbo grafiką. Jos ir buvo tiriamos. Tačiau tyrimo rezultatai buvo reikšmingi ir kalbant apie bendrą laiko juostų kirtimo sveikatai poveikį. Nustatyta, kad dažnas biologinio laikrodžio sutrikdymas keliaujant gali paveikti organizmo hormonų balansą, o tai turėti poveikį reprodukcinei sistemai.
Tiesa, trūksta išsamesnių tyrimų, kad būtų galima įsitikinti tokios prielaidos tikslumu.
 
„Stop“ vaistams nuo nemigos
Kai kurie tyrimai parodė, kad, atsižvelgiant į mažą hormono melatonino, kuris gaminasi miego metu tamsoje, kiekį organizme, atvykus į naują laiko zoną, tinkamas būdas kovoti su atsiradusia nemiga – medikamentai, skatinantys šio hormono gamybą. Iš tiesų toks gydymas yra efektyvus beveik pusei žmonių. Tačiau medikai perspėja – neskubėkite griebtis vaistų! Dar nėra atlikta pakankamai klinikinių tyrimų, kurie būtų įrodę, kad tai yra saugus ir veiksminga. Pasak Civilinės aviacijos administracijos Jungtinėje Karalystėje pilotams ir lėktuvo įgulai neleidžiama tokių preparatų vartoti.

Be to, kai kurie dažnai keliaujantys žmonės turi tikimybę tapti priklausomi nuo migdomųjų. Tad specialistai įspėja, kad apie vaistų vartojimą pirmiausia turėtumėte pasikalbėti su šeimos gydytoju.
Apskritai skrydžiai lėktuvu dažnai lemia miego sutrikimus. Dėl to „kalti“ ne tik minėti laiko pasikeitimai, bet ir aplinkiniai dirgikliai. Tad vietą lėktuve, jei tik įmanoma, rinkitės kuo atidžiau. Geriausia sėdėti prie lango arba iš krašto. Be to, atsargiau reikėtų žiūrėti į priekinę eilę, mat papildoma vieta kojoms ištiesti gali būti vienintelis pranašumas. Tačiau šios sėdynės gali neatsilenkti, tad ilsėtis teks nepatogiai sėdint. Ta pati situacija ir su galine eile. Be to, ji netoli tualeto, tad ir kvapas ne visus gali tenkinti. Taip pat rekomenduojama nepamiršti pagalvėlės kaklui.

Gresia giliųjų venų trombozė
Giliųjų venų trombozė ir su ja susijusios pasekmės yra medikų, Pasaulinės sveikatos organizacijos mokslininkų ekspertų ir oro avialinijų kompanijų bei teisininkų diskusijų objektas. Pasirodo, užsienyje yra ne vienas atvejis kai avialinijos paduodamos į teismą dėl to, kad nors ir žinojo apie giliųjų venų trombozės riziką, apie tai neinformavo savo keleivių.
Dar XX amžiaus viduryje buvo aprašyti du trombebmbolijų atvejai, siejami su lėktuvo skrydžiais. Vėliau šį ryšį imtasi tyrinėti išsamiau. Paaiškėjo, kad tromboembolinės komplikacijos gali pasireikšti ir ilgų kelionių autobusu, automobiliu ar traukiniu metu. Mat ilgas sėdėjimas nepatogioje padėtyje, nejudrumas kelionėse yra venų trombozės rizikos veiksnys. Šiandien giliųjų venų trombozė ir tromboembolinės komplikacijos: plaučių arterijos tromboembolija, galvos smegenų, žarnyno pasaito, kraujagyslių, inkstų, kitų stambių organų infarktai, susiję su ilgai trunkančiu, skrydžiu kai kurioje literatūroje išskiriami kaip atskiras sindromas - keliautojų trombozė, oro keliautojų trombozė ar ekonominės klasės sindromas.
Taigi, skrendant lėktuvu reikėtų išnaudoti kiekvieną progą pamankštinti blauzdos raumenis, kad suaktyvėtų kraujotaka. Taip pat gerti daug skysčių – geriausia apie du litrus mineralinio vandens, vengti alkoholio. Svarbi ir patogi avalynė, poilsis. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris