Oro kondicionierius – ir atgaiva, ir pavojus

Žydrūnė Domarkaitė
2014-07-25
Be oro kondicionierių, ypač karštą vasaros dieną, neįsivaizduojame nei šiuolaikinio prekybos centro, nei mūsų darbo vietos, nei automobilio. Kondicionierius žmonės vis dažniau įsirengia ir erdviuose namuose. Šie vėsinantieji technikos stebuklai kartais gali būti vienintelis išsigelbėjimas nuo alinančios kaitros. Tačiau iš oro kondicionieriaus plūstančiame gaivaus vėjo gūsyje gali slypėti ir nemažai pavojų.
 
Oro kondicionierius – ir atgaiva, ir pavojus
Jei karštą vasaros dieną oro temperatūros skirtumas esantis patalpoje ir išorėje skirsis daugiau nei 8 laipsniais, iš kondicionieriaus paduodamas oro srautas bus pučiamas tiesiai į veidą, peršalimo ligų neišvengsime.

Pataria specialistė
Kauno visuomenės sveikatos biuro specialistė Giedrė Mačiulytė:
 

Vėdinimas priklauso nuo patalpos
Optimali patalpos oro temperatūra vasarą turėtų būti tarp 23-25 °C, o santykinė drėgmė neviršyti 50 proc. Esant aukštesnei oro temperatūrai, gali atsirasti mieguistumas, žmogui sunkiau susikoncentruoti į atliekamas užduotis, taip pat esant dideliam karščiui automobilyje padidėja avarijų grėsmė. Kokį patalpos oro vėdinimą geriausia pasirinkti, priklauso nuo pačios patalpos, jos ploto ir paskirties, taip pat svarbu atsižvelgti į orą esantį lauke. Jei patalpa yra arti pagrindinių miesto gatvių, gamyklų vėdinimas orlaidėmis ar sudarant skersvėjį nėra tinkamas, kadangi lauke esantis oras dažnai yra prastesnis negu esantis patalpos viduje. Tokių patalpų orą  tinkamiausia būtų valyti oro kondicionieriais, kurių būna įvairių rūšių, o juose integruoti oro filtrai ne tik vėdina patalpas, bet ir jas valo nuo kenksmingų bakterijų, dulkių erkučių, žiedadulkių, pelėsių sporų, tabako dūmų ir kitų ore esančių dalelių. Renkantis mobilų oro kondicionierių reikėtų atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų: kokią patalpą norime išvėdinti, ką mes norime išvalyti, kokius veiksmus reikės atlikti prižiūrint prietaisą, ar jo skleidžiamas garsas netrukdys poilsiui. Efektyviausias oro vėdinimas, kai nėra įrengto oro kondicionieriaus, o aplinkos oras nėra užterštas, yra vėdinimas sudarant iki 10 minučių trunkantį skersvėjį kas keletą valandų.
 
Pavojingiausias temperatūrų skirtumas
Tinkamai naudojami ir prižiūrimi kondicionieriai sveikatai nekenkia. Tačiau jei karštą vasaros dieną oro temperatūros skirtumas esantis patalpoje ir išorėje skirsis daugiau nei 8 laipsniais, iš kondicionieriaus paduodamas oro srautas bus pučiamas tiesiai į veidą, peršalimo ligų neišvengsime. Dar viena grėsmė kyla, kai kondicionieriai yra neprižiūrimi, o patalpos nėra vėdinamos kitais būdais. Užsikišę, seniai keisti oro filtrai dažnai būna užteršti bakterijomis ir kitomis sveikatai kenksmingomis dalelėmis, tada į patalpą paduodamas ne išvalytas, o dar labiau užterštas oras. Tokioje patalpoje esantiems jautresniems asmenims gali atsirasti alerginių reakcijų.
 
Būtina tinkamai naudoti
Visų pirma, kad kondicionierius nekenktų sveikatai, reikia tinkamai jį eksploatuoti. Kondicionieriaus būklę  reikėtų patikrinti anksti pavasarį, kad iki šiltojo sezono pradžios spėtume jį paruošti: išvalyti filtrus, kitas esančias dalis ir vamzdelius, jei reikia, juos pakeisti naujais. Kiekvienas gamintojas pateikia rekomendacijas, kaip tai atlikti, jų ir būtina paisyti. Taip pat kiekvieną sezoną reikia papildyti šaldomosios medžiagos kiekį. Svarbu atkreipti dėmesį į jos ekologiškumą, kad nepakenktume gamtai. Kitas svarbus aspektas - tai tinkamos temperatūros nustatymas. Grąžinamo į patalpą oro srauto negali jaustis, jis turėtų būti nukreiptas į lubas ir ten cirkuliuoti. Automobilyje oro srautą geriausia nukreipti nuo veido.


 
Verta žinoti
Dėl netinkamo kondicionierių naudojimo rizikuojame susirgti peršalimo ligomis, kvėpavimo takų infekcijomis, šaltas oras gali išdžiovinti kvėpavimo takų gleivinę, akis, taip pat gali atsirasti alerginės reakcijos: odos perštėjimas, bėrimai, čiaudulys.
 
Jei naudojate oro kondicionierius:
Esant galimybei, dar prieš būdami patalpose, jas pirmiausia atvėsinkite.
Oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau nei 8 laipsniais žemesnę už lauko.
Jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį.
Nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, jei yra galimybė, nukreipkite oro srovę nuo savęs arba persėskite į kitą vietą, kur šaltas oras jūsų tiesiogiai nepasieks.
Reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisant, kad patalpose yra kondicionieriai.
Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

      Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

      Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris