Naktinis persivalgymas stumia į depresiją

Aigustė Tavoraitė
2016-05-02
Jau daug metų valgau naktimis. Kreipiausi į Valgymo sutrikimų centro psichologą. Pagalba padėjo trumpam. Ilgiausiai nevalgiusi naktį išbuvau vos 2 savaites. Keliuosi naktimis kokius tris keturis kartus tuo pačiu metu. Kartais net neatsimenu, ką valgiau. Ryte savijauta prasta, vos pajudu, graužia sąžinė. Kas galėtų man padėti?
Jovita
Naktinis persivalgymas stumia į depresiją
Naktinio persivalgymo epizodus dažnai lydi gėdos jausmas, sąžinės priekaištai, todėl žmogui neretai sunku kreiptis pagalbos, arba jis tikisi, kad problema nėra labai rimta ir savaime kada nors išsispręs.

Naktinio persivalgymo sindromas – tai toks pat rimtas ir sunkus bei profesionalios pagalbos reikalaujantis valgymo sutrikimas, kaip ir nervinė anoreksija, bulimija ar pastovus persivalgymas.
 
Pataria specialistė
Valgymo sutrikimų centro psichologė Irina Nikončukienė:
 

Primena ir tuščias šaldytuvas
Naktiniai persivalgymai – tai tarsi miego ir valgymo sutrikimų derinys. Kamuojant šiam sindromui nakties metu vieną ar daugiau kartų keliamasi ir valgoma. Persivalgoma neišsibudinus, todėl net neprisimenama, kad buvo toks epizodas. Tai, kad buvo valgyta, kartais suprantama tik iš tuščių maisto pakuočių ar ištuštėjusio šaldytuvo.
 
Kitas naktinio persivalgymo variantas: naktį keliamasi ir persivalgoma esant sąmoningos būsenos. Tokiam pacientui atrodo, kad nepavalgius nepavyks užmigti, taip tarsi nusiraminama prieš miegą. Taip pat naktiniai valgymai gali būti ir pastovaus persivalgymo sutrikimo dalis, kai kartojasi persivalgymo epizodai ir dieną, ir naktį.
 
Persivalgymo priepuoliui (skirtingai nuo paprasto persivalgymo) būdingas akivaizdžiai didesnis maisto kiekio suvartojimas nei būtų įprasta kitiems per tą patį laiką ir kontrolės jausmo praradimas. Tuo metu gali pasireikšti ir didelis susijaudinimas, sumažėja sąmoningumas.
 
Didina ligų riziką
Persivalgymą sukelia stresas, įtampa, vienišumas ar kiti intensyvūs jausmai. Ryte dažniausiai jaučiamas sunkumas, pilnumas, todėl naktiniai persivalgytojai linkę praleisti pusryčius.
Neretai ir dienos metu mityba yra griežtai ribojama, tokiu būdu bandant išnaudoti „naktines kalorijas“. Naktiniams persivalgytojams gali būti būdingas antsvoris, nepasitenkinimas kūnu. Tai irgi skatina dienos metu laikytis dietos.
 

Naktiniai valgymai dažniausiai stipriai sutrikdo įprastą miego režimą, trūksta miego valandų. Tai didina įvairių sveikatos problemų riziką – antrojo tipo diabeto, padidėjusio kraujospūdžio, antsvorio ir kt.
Pablogėja nuotaika – galima pasiekti depresijos lygį. Taip pat dienos metu gali lydėti bendras nuovargis, sumažėjęs darbingumas, irzlumas, nerimas, sunkumas susikaupti.
 
Reikia rimtos pagalbos
Naktinio persivalgymo epizodus dažnai lydi gėdos jausmas, sąžinės priekaištai, todėl žmogui neretai sunku kreiptis pagalbos, arba jis tikisi, kad problema nėra labai rimta ir savaime kada nors išsispręs.

Įveikiant ilgai kamuojantį naktinio persivalgymo sindromą keleto psichologo konsultacijų nepakanka. Problema neatsirado per naktį, todėl ir pasveikti reikia laiko: mėnesių, kartais metų.
 
Tokie sutrikimai gydomi ir Valgymo sutrikimų centro dienos stacionare arba skyriuje. Kartais įsisenėjusius žalingus įpročius geriausiai sekasi keisti naujoje aplinkoje su nuolatine specialistų komandos pagalba. Centre pagalba susideda iš taisyklingos mitybos įgūdžių formavimo ir psichologinių užsiėmimų. Pagalbos priemonių tikrai yra – svarbu suteikti sau galimybę.

 
Verta žinoti
Susirūpinkite dėl galimo naktinio persivalgymo sindromo:
jei reguliariai valgote naktį, prieš miegą jaučiate didžiulį apetitą,
jei po vakarienės suvartojate daugiau nei pusės dienos kalorijų,
ryte neturite apetito,
auga svoris, kamuoja nerimas, depresija.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris