Moksleivio vasara: palikti laisvės ir kūrybingumui

Aigustė Tavoraitė
2016-06-03
Prasidėjus moksleivių atostogoms tėvams sopa galvas: kaip suplanuoti prasmingą vaiko vasarą, kad jis ne tik kokybiškai pailsėtų, bet ir lavintųsi. Apie tai klausiame vaikų ir paauglių psichiatrės Dalios Mickevičiūtės nuomonės.
Moksleivio vasara: palikti laisvės ir kūrybingumui
Vasaros stovyklos ar kitos ugdomosios veiklos yra puikus būdas vaikui praleisti laiką ir kartu nepamiršti mokyklinių įgūdžių. Vis dėlto vaiko vasara neturėtų būti suplanuota taip, kad jis iš vienos stovyklos „peršoka“ į kitą.

 Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.Pataria specialistė
Suaugusiųjų psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė:

 
Primiršta išmoktus įgūdžius
Vaikai per mokslo metus pavargsta taip pat, kaip ir dirbantys suaugusieji. Moksleiviai susiduria su daug varginančių iššūkių: reguliariai skubėti į mokyklą, savarankiškai spręsti iškylančius klausimus, išmokti daugybę naujų dalykų, kurie ne visada įdomūs, išsėdėti per pamokas susikaupus ir kt.
Todėl atostogos yra galimybė nuo viso to pailsėti, daugiau pabendrauti su tėvais, ilgiau pamiegoti bei veikti tai, ką norisi. To tikrai reikia.

Kita vertus, galima išgirsti ir tokių ekspertų nuomonių, kad tris mėnesius trunkančios atostogos per ilgos. Tyrimai rodo, kad jų metu vaikai praranda tiek įgūdžių, kiek jų įgauna per 1–3 mokykloje praleistus mėnesius.
 Labiausiai nukenčia matematika ir rašyba, mažiausiai – skaitymas: greičiausiai todėl, kad net ir vasarą atsiranda įvairių progų ką nors paskaityti, o skaičiuoti ar rašyti – kur kas mažiau.

Žvelgiant istoriškai vasaros atostogos atsirado tuomet, kai daugelis vaikų gyveno kaimuose ir turėjo padėti suaugusiesiems atlikti įvairius žemės ūkio darbus. Šiuo metu pasaulyje yra tokių mokyklų, kuriose vasaros atostogos nėra tokios ilgos.
Kai kas mano, kad atostogų metu būtų naudinga vaikams pasiūlyti dalyvauti vasaros stovyklose, edukacinėse-pažintinėse veiklose, vykti su jais į muziejus ir bibliotekas – tai padėtų palaikyti įgautus įgūdžius, būtų įgyjama kitokios patirties.
 
Laisvas laikas yra būtinas
Neretai vasarą vaikai turi visišką laisvę, todėl labai vėlai eina miegoti, nereguliariai valgo, daug laiko praleidžia prie kompiuterių ar televizorių. Nereikėtų galvoti, kad atostogos skirtos atitrūkti nuo aiškios dienos struktūros. Ji padeda vaikams laiku pailsėti, neperalkti ir prasmingiau praleisti laiką.
 

Aišku, dienos režimas galėtų būti laisvesnis. Pavyzdžiui, galbūt vaikai gali vėliau eiti ilsėtis ir ilgiau pamiegoti ryte. Tačiau reikėtų pasirūpinti, kad tam tikri dienos „taškai“ būtų aiškūs: kada reikia valgyti, eiti į lauką, kiek laiko naudotis kompiuteriu ar žiūrėti televizorių.
 
Vasaros stovyklos ar kitos ugdomosios veiklos yra puikus būdas vaikui praleisti laiką ir kartu nepamiršti mokyklinių įgūdžių. Vis dėlto vaiko vasara neturėtų būti suplanuota taip, kad jis iš vienos stovyklos „peršoka“ į kitą.
Tokiu atveju, kai už vaiką viskas sugalvota, jam nebelieka galimybės lavinti savo paties kūrybingumą. Laisvas laikas vaikams yra būtinas, nes jie turi išmokti ir patys rasti tai, kas būtų įdomu veikti.
 
Įgauna pasitikėjimo 
Renkantis tinkamą vasaros stovyklą pirmiausia reikėtų kalbėtis su vaiku ir bandyti suprasti, kas jam patinka. Jei tėvai prieš atžalos norą „išgrūs“ į tam tikrą stovyklą, jis turės ne per didžiausią motyvaciją dalyvauti siūlomose veiklose, netgi apskritai gali nepritapti.

 
Stovykla gali suteikti vaikui daug teigiamos patirties. Ten jis gali įgauti naujų įgūdžių, susirasti naujų draugų, bendrauti su suaugusiaisiais, kurie nėra tėvai ar įprasti mokytojai, įgauti pasitikėjimo savimi.
Gali pasitaikyti ir nesėkmių, bet jų rizika – tokia pati, kaip ir kitur.
 
Tikimybė, kad stovykloje vaikas susidurs su besityčiojančiais, netinkamų dalykų galinčiais išmokyti bendraamžiais, yra tokia pat kaip ir mokykloje ar kokiame nors būrelyje. Jei vaikas iš esmės pasitiki savimi ir tėvais, greičiausiai jis tokiu atveju pasidalins savo išgyvenimais ir paprašys pagalbos.


Verta žinoti
Įvertinkite, ar vasaros stovykloje siūloma sveiko maisto, ar tikrai laikomasi numatyto dienos režimo, ar daug laiko praleidžiama gamtoje, ar pakankamai reiklūs ir lankstūs vadovai, ar jų dirba pakankamai.
 
Jei vaikas yra nedrąsus, drovus –  stovykla, kurioje daug bendraujama tarpusavyje gali padrąsinti. Tačiau kai kurie vaikai „nepersilaužia“ ir tampa dar baikštesni.
Ne itin sportiškiems vaikams aktyvi sportinė stovykla gali suteikti galimybių daugiau judėti, tačiau kai kas gali ir pervargti.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica