Maisto pasirinkimą valdo ir genai

www.lsveikata.lt
2016-10-24
Jei vaikas išrankus maistui, tai nereiškia, kad jis yra išlepintas – priežastis gali slypėti genetikoje. Tokią išvadą pateikė Londono universiteto koledžo (Didžioji Britanija) mokslininkai. 
Maisto pasirinkimą valdo ir genai
Blogai išsimiegantys vaikai daugiau valgo. Tai – naujas aspektas aiškinantis antsvorio atsiradimo ryšį su poilsio trūkumu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  

Jie išanalizavo 1921 šeimos, auginančios dvynukus, mažylių mitybą. Tyrėjai aiškinosi, kiek skonio formavimąsi veikia aplinka, o kiek – genetika. Paaiškėjo, kad 50 proc. pasirenkant maistą, o 78 proc. naujų produktų ragavimo baimę vaikams lėmė genai.
 
Mokslininkai pastebėjo, kad tėvai turėtų suprasti, jog jų atžalos atsisako valgyti kai kuriuos produktus ne dėl kaprizų, atsiradusių dėl neva blogo auklėjimo. Kita vertus, genų poveikį įmanoma pakoreguoti. Specialistai pabrėžė, kad būtina toliau tirti ir aplinkos veiksnius, susijusius su mitybos įpročiais, siekiant sumažinti jų neigiamą poveikį mažylių sveikatai.
 
Štai Kolorado universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad blogai išsimiegantys vaikai daugiau valgo. Tai – naujas aspektas aiškinantis antsvorio atsiradimo ryšį su poilsio trūkumu.
 
Tyrėjai atliko nedidelį eksperimentą, kurio dalyviams neleido miegoti dieną, o vakare jie ėjo miegoti dviem valandomis vėliau. Paaiškėjo, kad šiuo periodu mažyliai vartojo net 20 proc. kalorijų daugiau. Jie suvalgė 25 proc. daugiau cukraus ir 26 proc. – angliavandenių.
 
Daugelis mokslininkų yra įsitikinę, kad dieną nepamiegantiems ikimokyklinio amžiaus vaikams gerokai išauga rizika nutukti suaugus. Taip pat pastebėta, kad tokie bei vėlai užmiegantys mažyliai daugiau valgo. Tačiau naujausio tyrimo autoriai tvirtina, kad jie pirmą kartą akivaizdžiai įrodė šį ryšį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris