Maisto pasirinkimą valdo ir genai

www.lsveikata.lt
2016-10-24
Jei vaikas išrankus maistui, tai nereiškia, kad jis yra išlepintas – priežastis gali slypėti genetikoje. Tokią išvadą pateikė Londono universiteto koledžo (Didžioji Britanija) mokslininkai. 
Maisto pasirinkimą valdo ir genai
Blogai išsimiegantys vaikai daugiau valgo. Tai – naujas aspektas aiškinantis antsvorio atsiradimo ryšį su poilsio trūkumu.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  

Jie išanalizavo 1921 šeimos, auginančios dvynukus, mažylių mitybą. Tyrėjai aiškinosi, kiek skonio formavimąsi veikia aplinka, o kiek – genetika. Paaiškėjo, kad 50 proc. pasirenkant maistą, o 78 proc. naujų produktų ragavimo baimę vaikams lėmė genai.
 
Mokslininkai pastebėjo, kad tėvai turėtų suprasti, jog jų atžalos atsisako valgyti kai kuriuos produktus ne dėl kaprizų, atsiradusių dėl neva blogo auklėjimo. Kita vertus, genų poveikį įmanoma pakoreguoti. Specialistai pabrėžė, kad būtina toliau tirti ir aplinkos veiksnius, susijusius su mitybos įpročiais, siekiant sumažinti jų neigiamą poveikį mažylių sveikatai.
 
Štai Kolorado universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad blogai išsimiegantys vaikai daugiau valgo. Tai – naujas aspektas aiškinantis antsvorio atsiradimo ryšį su poilsio trūkumu.
 
Tyrėjai atliko nedidelį eksperimentą, kurio dalyviams neleido miegoti dieną, o vakare jie ėjo miegoti dviem valandomis vėliau. Paaiškėjo, kad šiuo periodu mažyliai vartojo net 20 proc. kalorijų daugiau. Jie suvalgė 25 proc. daugiau cukraus ir 26 proc. – angliavandenių.
 
Daugelis mokslininkų yra įsitikinę, kad dieną nepamiegantiems ikimokyklinio amžiaus vaikams gerokai išauga rizika nutukti suaugus. Taip pat pastebėta, kad tokie bei vėlai užmiegantys mažyliai daugiau valgo. Tačiau naujausio tyrimo autoriai tvirtina, kad jie pirmą kartą akivaizdžiai įrodė šį ryšį.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica