Kvėpavimo technikos: energijai ir sveikatai

Gintarė Kaminskienė
2015-01-22
Specialistai tvirtina, kad gilesni įkvėpimai ir iškvėpimai gali būti paprasčiausias kelias į sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą. „Kai kvėpuojama tinkamai, kūnas įgauna daugiau energijos, o protas tampa budresnis“, - sako med. dr. Izakas Eliaz, vienos medicinos klinikos direktorius JAV Kalifornijoje. Deja, daugelis žmonių įkvepia vos pusę litro oro, kai pilnas plaučių tūris – penki šeši litrai.
Kvėpavimo technikos: energijai ir sveikatai
Gilus kvėpavimas didina deguonies koncentraciją kraujyje, stiprina imuninę sistemą, tirpdo riebalus. Kvėpuodami atsipalaiduojate.

Stipresnė imuninė sistema
Gilus kvėpavimas didina deguonies koncentraciją kraujyje, stiprina imuninę sistemą, tirpdo riebalus. Kvėpuodami atsipalaiduojate. „Kai nebejaučiate įtampos ir sterso, organizme gali išsiskirti cheminės medžiagos, gelbstinčios stiprinant imunitetą“, – teigia dr. Duck-Kee Hang Teksaso universiteto Slaugos mokyklos vadovas.
Pratimas
Atsisėskite patogioje pozicijoje, kojas ir nugarą laikykite tiesiai. Vieną ranką uždėkite ant pilvo, kitą – ant krūtinės. Lėtai ir giliai įkvėpkite per nosį. Turi atrodyti, kad plaučiai visiškai pilni. Sulaikykite orą kelioms sekundėms ir lėtai iškvėpkite per burną. Iškvėpus turi atrodyti, kad plaučiai visiškai tušti. Pratimą kartokite kelis kartus.
 
Mažiau baimės
Pasirodo, kvėpavimas turi didelę įtaką mūsų baimės jausmui. Kai žmogus bijo, kvėpuoja trumpais negiliais įkvėpimais ir taip „vagia“ būtiną deguonį iš organizmo. O kai taip kvėpuojama – organizmą ištinka stresas dėl deguonies trūkumo, baimės jausmas sustiprėja. Tad ilgas ir gilus kvėpavimas būtų puikus ženklas nervų sistemai atsipalaiduoti.
Pratimas
Sėdėkite, gulėkite arba stovėkite. Svarbiausia, kad nugara būtų tiesi. Per penkias sekundes įkvėpkite per nosį. Tuomet lėtai iškvėpkite per 10 sekundžių taip pat per nosį. Turi atrodyti, kad iškvėpėte daugiau nei įkvėpėte. Pratimą pakartokite.
 
Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas
Tyrimai rodo, kad trijų ketvirčių valandos diafragminis kvėpavimas po kaloringo ir angliavandeniais gausaus maisto gali sumažinti energijos stokos efektą, kuris ištinka po valgio. Be to, gilus kvėpavimas turi įtakos intensyvesnei insulino gamybai, tad kraujyje mažėja cukraus kiekis, rašoma „The Journal of Alternative and Complementary Medicine“.
Pratimas
Dešimt minučių po pagrindinio pietų patiekalo atsisėskite patogiai, vieną ranką uždėkite ant pilvo. Apie tris sekundes įkvėpkite orą į pilvą. Turite jausti tarsi jūsų skrandis plečiasi. Iškvėpkite per nosį. Pratimą kartokite.
 
Svarbu
Žiemos metu kvėpavimo pratimų nepatartina atlikti lauke. Būnant gryname ore labai svarbu kvėpuoti per nosį, o ne pro burną. Nosyje yra daug mažų kraujagyslių ir oras pro jas praeina kaip pro radiatorių, todėl mažėja pavojus peršalti viršutinius kvėpavimo takus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica