Kvėpavimo technikos: energijai ir sveikatai

Gintarė Kaminskienė
2015-01-22
Specialistai tvirtina, kad gilesni įkvėpimai ir iškvėpimai gali būti paprasčiausias kelias į sveikesnį ir laimingesnį gyvenimą. „Kai kvėpuojama tinkamai, kūnas įgauna daugiau energijos, o protas tampa budresnis“, - sako med. dr. Izakas Eliaz, vienos medicinos klinikos direktorius JAV Kalifornijoje. Deja, daugelis žmonių įkvepia vos pusę litro oro, kai pilnas plaučių tūris – penki šeši litrai.
Kvėpavimo technikos: energijai ir sveikatai
Gilus kvėpavimas didina deguonies koncentraciją kraujyje, stiprina imuninę sistemą, tirpdo riebalus. Kvėpuodami atsipalaiduojate.

Stipresnė imuninė sistema
Gilus kvėpavimas didina deguonies koncentraciją kraujyje, stiprina imuninę sistemą, tirpdo riebalus. Kvėpuodami atsipalaiduojate. „Kai nebejaučiate įtampos ir sterso, organizme gali išsiskirti cheminės medžiagos, gelbstinčios stiprinant imunitetą“, – teigia dr. Duck-Kee Hang Teksaso universiteto Slaugos mokyklos vadovas.
Pratimas
Atsisėskite patogioje pozicijoje, kojas ir nugarą laikykite tiesiai. Vieną ranką uždėkite ant pilvo, kitą – ant krūtinės. Lėtai ir giliai įkvėpkite per nosį. Turi atrodyti, kad plaučiai visiškai pilni. Sulaikykite orą kelioms sekundėms ir lėtai iškvėpkite per burną. Iškvėpus turi atrodyti, kad plaučiai visiškai tušti. Pratimą kartokite kelis kartus.
 
Mažiau baimės
Pasirodo, kvėpavimas turi didelę įtaką mūsų baimės jausmui. Kai žmogus bijo, kvėpuoja trumpais negiliais įkvėpimais ir taip „vagia“ būtiną deguonį iš organizmo. O kai taip kvėpuojama – organizmą ištinka stresas dėl deguonies trūkumo, baimės jausmas sustiprėja. Tad ilgas ir gilus kvėpavimas būtų puikus ženklas nervų sistemai atsipalaiduoti.
Pratimas
Sėdėkite, gulėkite arba stovėkite. Svarbiausia, kad nugara būtų tiesi. Per penkias sekundes įkvėpkite per nosį. Tuomet lėtai iškvėpkite per 10 sekundžių taip pat per nosį. Turi atrodyti, kad iškvėpėte daugiau nei įkvėpėte. Pratimą pakartokite.
 
Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas
Tyrimai rodo, kad trijų ketvirčių valandos diafragminis kvėpavimas po kaloringo ir angliavandeniais gausaus maisto gali sumažinti energijos stokos efektą, kuris ištinka po valgio. Be to, gilus kvėpavimas turi įtakos intensyvesnei insulino gamybai, tad kraujyje mažėja cukraus kiekis, rašoma „The Journal of Alternative and Complementary Medicine“.
Pratimas
Dešimt minučių po pagrindinio pietų patiekalo atsisėskite patogiai, vieną ranką uždėkite ant pilvo. Apie tris sekundes įkvėpkite orą į pilvą. Turite jausti tarsi jūsų skrandis plečiasi. Iškvėpkite per nosį. Pratimą kartokite.
 
Svarbu
Žiemos metu kvėpavimo pratimų nepatartina atlikti lauke. Būnant gryname ore labai svarbu kvėpuoti per nosį, o ne pro burną. Nosyje yra daug mažų kraujagyslių ir oras pro jas praeina kaip pro radiatorių, todėl mažėja pavojus peršalti viršutinius kvėpavimo takus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

    Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris