Kaip neatimti iš vaiko noro pažinti vandenį

Aigustė Tavoraitė
2016-06-10
Prasidėjus maudynių atviruose vandens telkiniuose sezonui daug tėvų naudojasi proga išmokyti atžalas plaukti. Tačiau vien noro čia neužtenka – reikia ir elementarių žinių. 
Kaip neatimti iš vaiko noro pažinti vandenį
Nėra optimalaus amžiaus, kada geriausia pradėti atžalą mokyti plaukti. Su vaikais iki penkerių metų amžiaus tiesiog reikia žaisti vandenyje. Kai kurie mažyliai labai gabūs, greitai pagauna plaukimo judesius.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.




Svarbu – neišgąsdinti 

Specialistai pataria prieš mokant vaiką plaukti pirmiausia tinkamai jį paruošti – negąsdinti vandeniu, paaiškinti, kad svarbu jame išmokti saugiai elgtis. Tėvai turėtų skatinti norą pažinti vandenį, bet jokiu būdu neversti to daryti per prievartą.
 
Pasak plaukimo trenerės Mildos Šeibokaitės, nemažai tėvų mokydami vaikus imasi kraštutinių priemonių. Pavyzdžiui, įmeta atžalą į vandenį ir sako: „Tavo laimė, jei išsikapanosi“.
„Po tokių „mokymų“ vaikas vėliau išvis gali bijoti artintis prie vandens. Kitas kraštutinumas – vaikas įkišamas į pripučiamą ratą, uždedamos pagalbinės rankovės ir paleidžiamas plaukti vos ne į ežero vidurį. O kas bus, jei ratas nuslys, iš jo išsileis oras? Kas nors vaiką aptaškys? Tėvams neretai pristinga atsakingesnio požiūrio“, – pastebėjo specialistė.
 
Ji pabrėžė, kad nereikia plaukti ilgų distancijų lyg ruošiantis didžiajam sportui. Reikia tikslas – išmokyti vaiką ramiai orientuotis vandenyje, teisingai kvėpuoti, plūduriuoti be pagalbinių priemonių, išplaukti į krantą. 
 
Pradėti nuo apsipylimų
Prieš brendant į vandenį visų pirma reiktų įvertinti jo temperatūrą – neturėtų būti per šalta. „Kartais iš pradžių žmogus gali apgaulingai jaustis gerai, tačiau neigiami padariniai išryškėja vėliau – peršąlama, sustingsta kūnas, surakina mėšlungis. Pradėti reikėtų nuo elementarių apsipylimų vandeniu – ant galvos, veido, akių“, – sakė M.Šeibokaitė.
 
Ne mažiau svarbu ištyrinėti dugną – ar nėra kokių susižalojimų galimybės. Taip pat – neiti į gilią vietą, mokytis plaukti lygiagrečiai krantui. Vaikas turi išmokti nebijoti vandens, pajusti jį kaip terpę, kurioje galima judėti.
 
„Svarbiausia yra išmokti tiesiog plūduriuoti vandenyje. Tam skirti specialūs pratimai, t.y. atsigulimai vandenyje – plūdė, žvaigždutė – veidu į vandens paviršių. Svarbiausia yra atsipalaiduoti vandenyje, kitu atveju kūnas grims“, – kalbėjo trenerė.
 
Pravers plaukimo akiniai

Atliekant specialius rankų ir kojų judesius reikia išmokti ir tinkamai kvėpuoti, t.y. pūsti burbulus vandenyje. Didelę klaidą daro tėvai rodydami, kaip neria užsikimšę nosį.
 
„Natūraliai mes kvėpuojame apie tai negalvodami, o plaukiant reikia tam tikros technikos: įkvepiame ore, o iškvepiame – vandenyje. Tuo metu gali vykti valymosi procesas, išsiskirti gleivės, tačiau tai normalu. Nereikia išsigąsti, jei vaikas iškilęs iš vandens pradėjo žiopčioti arba kosėti. Tereikia jį nuraminti, parodyti, kaip atsikosėti“, – aiškino M.Šeibokaitė.
 
Vaikas turi pats įgyti pasitikėjimo, todėl naudoti pagalbinių priemonių – pripučiamo rato, čiužinio – nereikėtų. Rankoves galima užsidėti nebent, jei yra tikslas nuplaukti didesnį atstumą. Be to, net ir esant geram matomumui patariama naudoti plaukimo akinius.
 
„Taip vaikas ne tik galės panėręs geriau orientuotis, bet ir matys aplinką: augaliją, praplaukiančią žuvį, pagriebs nuo dugno akmenuką. Taip pažįstamas vandens pasaulis“, – sakė specialistė.

 
Sustiprina ir emocinį ryšį
Pasak M.Šeibokaitės, nėra optimalaus amžiaus, kada geriausia pradėti atžalą mokyti plaukti. „Su vaikais iki penkerių metų amžiaus tiesiog reikia žaisti vandenyje. Kai kurie mažyliai labai gabūs, greitai pagauna plaukimo judesius. Tačiau ryškėja tendencija, kad vaikai tapo pasyvesni, sėslesni, judesiui imlių vaikų labai mažėja. Matyt, čia atsiliepia pasikeitęs šeimų gyvenimo būdas“, – pastebėjo trenerė.
 
Be to, dabar dažnai tėvai jautriai reaguoja į vaiko ašaras ar pyktį, ir skuba jam nusileisti. Tačiau dažniausiai toks elgesys nėra teisingas. Galbūt vaikui išties sunkiau sekasi judėti, vandenyje apskritai labiau atsiveria vaiko emocijos, todėl reikia turėti kantrybės.
Specialistė pastebėjo, kad ir patys tėveliai turėtų mokėti plaukti, gebėti atžalai suteikti pradžiamokslį.
 
„Tėvai bet kuriuo atveju visada turi būti šalia, stebėti vaiką. Mokymas plaukti – tai kartu ir būdas pabendrauti su juo, sustiprinti emocinį ryšį. Nereikia net planuoti, ką šiandien būtina išmokti. Atviras nusiteikimas padeda atsiverti kūrybiškumui“, – sakė ji.

 
Verta žinoti
Netaisyklingi plaukimo judesiai labiau vargina raumenis.
Svarbu išmokti plūduriuoti vandenyje keliose padėtyse: horizontalioje, vertikalioje, ant nugaros bei krūtinės. Tai padeda išsilaikyti sutraukus raumenis mėšlungiui, užspringus vandeniu, norint pailsėti ir kt.
Jei yra galimybė, geriausia pradėti mokytis plaukti su treneriu.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris