Kaip elgtis nudegus saulėje?

Žydrūnė Domarkaitė
2014-07-16
Saulėtomis vasaros dienomis, išeidami į lauką, neretai pamirštame apie apsaugines priemones nuo saulės. O grįžę namo pastebime, kad įdegėme smarkiau nei norėjome. Tokiais atvejais nebūtina lėkti į vaistinę, nes namuose galite rasti puikių priemonių, kaip numalšinti nudegusias saulėje vietas.
Kaip elgtis nudegus saulėje?
Norint numalšinti skausmą nudegimo vietoje, puikiai tinka lietuviškos daržovės. Pavyzdžiui, kopūstas pasižymi drėkinamosiomis, niežulį ir deginimą malšinančiomis savybėmis.

Pasidarykite vonią su pienu
Nudegus, oda netenka drėgmės, todėl svarbu ją drėkinti. Pirmajai pagalbai patariama rinktis intensyviai drėkinantį kremą, ar kitą losijoną po deginimosi saulėje. Nemalonų deginimo pojūtį numalšins vėsinamieji losjonai, kurių sudėtyje yra pipirmėčių, alavijų, žaliosios arbatos ekstraktų. Jei neturite namie jokių pagalbinių priemonių, galite į pagalbą pasitelkti maisto produktus.
Norint numalšinti skausmą, puikiai tinka šaltas jogurtas arba rankšluostis pamirkytas šaltame piene. Dar geriau, jei nudegę, pasidarysite pieno vonią. Pripildykite vonią vasarošilčio vandens, įpilkite 2 ar 3 puodelius šviežio pieno. Natūralios priemonės atkurs sutrikdytą vandens balansą, sudrėkins dehidratuotas odos vietas. Kai kuriais atvejais jos net pašviesins patamsėjusias odos vietas, pamaitins vitaminais, pagreitins odos regeneracijos procesą.
 
Į pagalbą - daržovės
Norint numalšinti skausmą nudegimo vietoje, puikiai tinka lietuviškos daržovės. Pavyzdžiui, kopūstas pasižymi drėkinamosiomis, niežulį ir deginimą malšinančiomis savybėmis. Esant nemaloniam jausmui, ant nudegusių odos vietų patariama uždėti iš kopustų pagamintą tyrę. Ją pasigaminti galima kopūstų lapus sumalus mėsos malimo mašinėle arba trintuvu. Puikiai karštį malšina ir bulvių griežinėliai.
Jau nuo senovės žinoma, kad nudegusią odą padeda gydyti petražolės. Tam reikia pasigaminti nuovirą iš petražolės lapelių. Saują lapų užplikykite verdančiu vandeniu ir pavirkite 15 minučių. Atvėsinto nuoviro kompresą dėkite ant nudegusios odos ir laikykite, kol deginimas praeis.
Agurkas ir agurkų sultys ne tik sudrėkins, bet ir sugrąžins odai natūralią spalvą. Agurko griežinėlius reikia uždėti ant nudegusių vietų ir laikyti ne trumpiau 20 minučių. Vėsa ir palengvėjimas pasijaus iš karto, nes oda gaus natūralios drėgmės. Jo minkštimas drėkina odą ir ištraukia karštį.
Nudegimų saulėje gydymui puikiai tinka namuose gamintas tepalas iš pomidorų ir agurkų. Norėdami jį pasigaminti, sutrinkite pomidorus ir agurkus. Įlašinkite citrinos sulčių. Gautą masę užtepkite ant nudegintos odos ir leiskite išdžiūti. Tuomet nuvalykite masę ir užtepkite dar vieną sluoksnį. Taip kartokite tris kartus, po to kruopščiai nuplaukite.
Po gydymo procedūrų stenkitės vilkėti kuo mažiau rūbų, kad oda galėtų kvėpuoti. Geriausia rinktis šilkinius ar medvilninius palaidus rūbus, kad oda būtų kuo mažiau dirginama. 
 
Svarbu:
Jei nudegus saulėje susidarė pūslės, užriškite ant jų marlės tvarstį. Jei pūsles netyčia pradūrėte, jas pabarstykite antiseptiku. Jokiu būdu nedėkite ant nudegusios odos ledo, netepkite vazelinu ar sviestu (tai lėtina žaizdų gijimą) ir nepradurkite susidariusių pūslių.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica