Kai paauglio niekas nesiklauso...

Gintarė Kaminskienė
2014-09-05
Penkiolikmetis sūnus manęs negirdi. Visiškai pasikeitė jo elgesys ir mokymosi rezultatai. Nebežinau, ką daryti. Gal man kas nors gali patarti, kaip susikalbėti su paaugliu?
Živilė, 40 m.
Kai paauglio niekas nesiklauso...
Neretai kalbėdamiesi su paaugliu tėvai užima dominuojančią poziciją: „Aš esu protingesnis. Geriau žinau, ką ir kaip reikia daryti“. Tuomet vaikas mato situacijos beprasmiškumą. Kam jam ką nors sakyti? Dėl to jis užsisklendžia savyje.

Su psichologu dr. Mariumi Daugelavičiumi kalbamės apie tai, kaip reikėtų kalbėtis su paaugliu ir kokių klaidų tėvai turėtų vengti, kol neprieita grėsminga riba.
 

- Paauglystė sunkus metas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Pastarieji dažnai ima spausti, pykti dėl netinkamo elgesio. Toks būdas yra tinkamas siekiant sutarimo su vaiku?
- Tam, kad būtų galima su paaugliu susitarti, reikėtų geriau suvokti, kas vyksta. Suaugusieji labai dažnai puola taisyti situaciją, aiškinti tai, kaip reikia elgtis, neišsiaiškinę realios situacijos. Kai vaikas vėlai grįžta, ima vartoti alkoholį ar tiesiog neklausyti, tėvai labai dažnai ima vaiką kontroliuoti, įvedinėti tam tikras bausmes. Tačiau reikia suprasti, kad yra tokio elgesio priežastys.
 
- Tačiau paaugliai labai dažnai nėra linkę kalbėtis su tėvais...
- Tuomet klausimas – o kodėl nekalba? Dažniausiai todėl, kad iš tiesų su paaugliu niekas nekalba. Visos kalbos prasideda ir baigiasi „smegenų plovimu“. Tėvai užima dominuojančią poziciją: „Aš esu protingesnis. Geriau žinau, ką ir kaip reikia daryti“. O paauglio niekas nesiklauso. Tuomet vaikas mato situacijos beprasmiškumą. O kam jam ką nors sakyti? Dėl to jis užsisklendžia savyje. Tėvai nežino, kas vyksta, o kai nežino – priskaldo malkų.
 

- Toks tėvų elgesys gali paskatinti depresiją?
- Žinoma. Tokia situacija, kai niekas nesupranta veda prie nusivylimo, uždarumo. Dažnai viena depresijos priežasčių būna per didelis tėvų spaudimas.
 
- Suaugusiųjų ir paauglių depresijos požymiai skiriasi?
Požymiai tokie patys. Tik nereikia maišyti blogos nuotaikos su depresija. Jei žmogus neturi jėgų, energijos, niekas nebeteikia malonumo ir džiaugsmo, o ši būsena tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, galima įtarti depresiją. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į specialistą.
 
- Pasikvietus į pagalbą specialistą darbas vyksta su pačiu paaugliu ar dalyvauja visa šeima?
- Paauglystės laikotarpiu – tai yra darbas su šeima. Tokio amžiaus vaikas dar yra labai priklauso nuo šeimos. Jis nėra savarankiškas ir jo elgesiui didžiulę įtaką turi tėvai. Tad ir pagalbos reikia kompleksinės. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris