Kai paauglio niekas nesiklauso...

Gintarė Kaminskienė
2014-09-05
Penkiolikmetis sūnus manęs negirdi. Visiškai pasikeitė jo elgesys ir mokymosi rezultatai. Nebežinau, ką daryti. Gal man kas nors gali patarti, kaip susikalbėti su paaugliu?
Živilė, 40 m.
Kai paauglio niekas nesiklauso...
Neretai kalbėdamiesi su paaugliu tėvai užima dominuojančią poziciją: „Aš esu protingesnis. Geriau žinau, ką ir kaip reikia daryti“. Tuomet vaikas mato situacijos beprasmiškumą. Kam jam ką nors sakyti? Dėl to jis užsisklendžia savyje.

Su psichologu dr. Mariumi Daugelavičiumi kalbamės apie tai, kaip reikėtų kalbėtis su paaugliu ir kokių klaidų tėvai turėtų vengti, kol neprieita grėsminga riba.
 

- Paauglystė sunkus metas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Pastarieji dažnai ima spausti, pykti dėl netinkamo elgesio. Toks būdas yra tinkamas siekiant sutarimo su vaiku?
- Tam, kad būtų galima su paaugliu susitarti, reikėtų geriau suvokti, kas vyksta. Suaugusieji labai dažnai puola taisyti situaciją, aiškinti tai, kaip reikia elgtis, neišsiaiškinę realios situacijos. Kai vaikas vėlai grįžta, ima vartoti alkoholį ar tiesiog neklausyti, tėvai labai dažnai ima vaiką kontroliuoti, įvedinėti tam tikras bausmes. Tačiau reikia suprasti, kad yra tokio elgesio priežastys.
 
- Tačiau paaugliai labai dažnai nėra linkę kalbėtis su tėvais...
- Tuomet klausimas – o kodėl nekalba? Dažniausiai todėl, kad iš tiesų su paaugliu niekas nekalba. Visos kalbos prasideda ir baigiasi „smegenų plovimu“. Tėvai užima dominuojančią poziciją: „Aš esu protingesnis. Geriau žinau, ką ir kaip reikia daryti“. O paauglio niekas nesiklauso. Tuomet vaikas mato situacijos beprasmiškumą. O kam jam ką nors sakyti? Dėl to jis užsisklendžia savyje. Tėvai nežino, kas vyksta, o kai nežino – priskaldo malkų.
 

- Toks tėvų elgesys gali paskatinti depresiją?
- Žinoma. Tokia situacija, kai niekas nesupranta veda prie nusivylimo, uždarumo. Dažnai viena depresijos priežasčių būna per didelis tėvų spaudimas.
 
- Suaugusiųjų ir paauglių depresijos požymiai skiriasi?
Požymiai tokie patys. Tik nereikia maišyti blogos nuotaikos su depresija. Jei žmogus neturi jėgų, energijos, niekas nebeteikia malonumo ir džiaugsmo, o ši būsena tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, galima įtarti depresiją. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į specialistą.
 
- Pasikvietus į pagalbą specialistą darbas vyksta su pačiu paaugliu ar dalyvauja visa šeima?
- Paauglystės laikotarpiu – tai yra darbas su šeima. Tokio amžiaus vaikas dar yra labai priklauso nuo šeimos. Jis nėra savarankiškas ir jo elgesiui didžiulę įtaką turi tėvai. Tad ir pagalbos reikia kompleksinės. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica