Girtavimas paauglystėje atsiliepia būsimai kartai?

Aigustė Tavoraitė
2016-11-28
Naujausi mokslininkų atradimai įspėja apie iki šiol nenumatytas alkoholio vartojimo paauglystės laikotarpiu grėsmes. Tyrimai rodo, kad Lietuvoje kasdien jo ragauja net trečdalis vyresnių paauglių. 
Girtavimas paauglystėje atsiliepia būsimai kartai?
Girtavusių paauglystėje žmonių vaikai gali turėti galvos smegenų funkcijų sutrikimų. Jiems padidėja depresijos, nerimo, medžiagų apykaitos sutrikimo rizika.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.  


Paveikė smegenų genus  
Girtavusių paauglystėje žmonių vaikai gali turėti galvos smegenų funkcijų sutrikimų. Jiems padidėja depresijos, nerimo, medžiagų apykaitos sutrikimo rizika. Apie tokią prielaidą ką tik paskelbė Lojolos universiteto Čikagoje (JAV) mokslininkai kasmetiniame Neuromokslų draugijos posėdyje. Paauglių girtavimas yra viena pagrindinių JAV sveikatos apsaugos problemų.
 
Mokslininkai atliko bandymus su laboratorinėmis žiurkėmis. Buvo nustatyta, kad alkoholio vartojimas paauglystės laikotarpiu pakeitė gyvūnų palikuonių smegenų dalyje – pogumburyje – kai kurių genų funkcijas. Tai paveikė baltymus gaminančias ląsteles. Galutinė pasekmė – fizinės kontrolės ir elgesio sutrikimai. Didžiausi genų pokyčiai nustatyti tuo atveju, jei kartu „išgėrinėjo“ patelė ir patinėlis.
 
Šis amerikiečių tyrimas yra pirmasis, parodantis, kad bet kurio iš tėvų girtavimas paauglystėje gali paveikti naujos kartos neurologinę sveikatą. Aišku, mokslininkai pastebėjo, jog bandymų su graužikais rezultatų nereikėtų iškart pritaikyti žmonių sveikatos modeliui. Tačiau jie atkreipė dėmesį, kad į alkoholio metabolizmo, pogumburio funkcijos panašumus. Plačiau apie tai rašoma mokslo naujienų portale „EurekAlert!“.
 

Kitas JAV mokslininkų tyrimas parodė, kad turėta jaunystėje priklausomybė nuo alkoholio gali pakenkti sveikatai praėjus net 60 metų. Tačiau tyrėjai negali paaiškinti, kodėl taip yra.
 
Neblaivūs tėvai – impulsas išgerti 
Dažniausiai alkoholiniais gėrimais pradedama domėtis paauglystėje. Tačiau tai gali įvykti ir anksčiau – pavyzdžiui, jei abu vaikų tėvai yra alkoholikai. Tai parodė Niujorko universiteto Bufale (JAV) mokslininkų atlikta studija.
 
Jie tvirtina, kad dažnai matantis neblaivius tėvus vaikas gali panorėti būti tokios pat būsenos. Tačiau mažylis negaus impulso griebti butelio, jei išgėrusi mama bus švelni ir dėmesinga. Todėl mokslininkai pataria tėvams, turintiems problemų su alkoholiu, kontroliuoti savo elgesį. Tada padidėja tikimybė, kad mažylis galės augti visavertiškai.
 
Be to, tėvams svarbu stebėti, su kokiais bendraamžiais, kokioje aplinkoje atžala leidžia laiką. Jeigu vaikas kitur mato visiškai priešingą situaciją nei namuose, jis dažnai stengiasi kaip galima greičiau pakeisti savo gyvenimo būdą.
Taip pat reikia atsiminti, kad alkoholinių gėrimų vartojimas pirmaisiais nėštumo mėnesiais dažnai būna negatyvių pokyčių būsimo kūdikio organizme pagrindinė priežastis. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

    Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris