Eteriniai aliejai COVID-19 negydo, bet...

Agnė Bulanavičienė
2021-12-06
Dažnas persirgęs COVID-19 ir praradęs uoslę pripažįsta tik nieko neužuosdamas įvertinęs kvapų svarbą. Ir iš tiesų geras kvapas pakylėja, veikia tonizuojamai, gerina nuotaiką. Apie tai kalba ir mūsų pašnekovė, ,,aromáma” įkūrėja bei kvapų žinovė Giedrė Veličkienė.
Eteriniai aliejai COVID-19 negydo, bet...
Jei kamuoja nerimas ar nemiga, kvapų specialistai pataria įsigyti levandų eterinio aliejaus. Mat jis padeda nuraminti įsiaudrinusias mintis, emocijas.

- Giedre, kokią įtaką žmogaus savijautai turi aromaterapija?
- Aromaterapija – tai sveikatinimo būdas, negalėčiau to pavadinti gydymu, nes eteriniai aliejai, naudojami aromaterapijoje, nėra vaistai. Jie, kaip žinia, veikia holistiškai. Vadinasi, įtakos turi ne tik kūnui, bet ir mintis, emocijoms. Dar norėčiau pasakyti, kad jie veikia sužadinančiai: pakutena mintis, emocijas, pakelia nuotaiką. Jie itin pasiteisina šaltuoju sezonu, kai trūksta saulės, daugiau laiko praleidžiame namuose. Dabar kvapai mus veikia aktyvinančiai, sujaudina nervų sistemą, prisideda prie geros nuotaikos. Ir, pastebėčiau, ne tik mus, bet ir gyvūnus – kelerius metus bendradarbiaujame su Kauno zoologijos sodu: mūsų eteriniais aliejais mirkomas gyvūnų šienas ir tai lemia geresnę jų savijautą bei nuotaiką, netgi energiją. Taip pat yra ir su žmonėmis, kas visai nenuostabu – juk mes gamtos dalis (Šypsosi). Apskritai kalbant, aromaterapija ir eteriniai aliejai yra kažkur tarp vaistų ir kosmetikos, jie neturi aiškaus reglamento ir savo vietos – jie turi ir sveikatinančių savybių, ir gražinančių. Eteriniai aliejai – bioaktyvios (sužadinančios) medžiagos, tinkančios tiek kūno ląstelių regeneracijai, tiek odos, plaukų grožiui puoselėti.

 
- Ar pasitaiko klientų, prašančių virusus naikinančių priemonių?
- Pasitaiko, ir dažnai, ypač šiuo metų laiku. Ateina žmonių, norinčių įsigyti aliejuko nuo Covido. Deja, tokio nėra. Bet mes galime pasiūlyti antibakterinių priemonių: jos tinka žmonėms, besirūpinantiems švaresniu patalpų (pavyzdžiui, biurų, vaikų darželių, mokyklų) oru. Dažniausiai tokie orą valantys eteriniai aliejai garinami specialiuose difuzoriuose.
 
- O kokios priemonės dabar populiariausios?
- Tarp populiariausiųjų galėčiau išskirti aliejų mišinį vaikams „Baubukas“ (nuo slogos). Dar vienas šaltojo sezono bestseleris – tepalas, skatinantis atsikosėjimą su čiobrelių ir eukauliptų eteriniais aliejais. Jei kalbėtume apie kosmetikos priemones, tarp paklausiausių jau daug metų yra aliejinė galvos odos ir plaukų šaknų priemonė „Nuostabioji Rozmari“. Tai produktas su stimuliuojančiais, kraujotaką gerinančiais čiobrelių ir rozmarino eteriniais aliejais. Jis tinka nuo plaukų slinkimo. Eteriniai aliejai gerina kraujotaką, o tai leidžia plaukų svogūnėlius geriau aprūpinti deguonimi. 

Dar vienas itin pirkėjų mėgstamas produktas, kuris šiemet laimėjo „Lietuvos metų gaminio“ aukso medalį yra serumas „Panelė Rožė“. Tai odos puoselėjimo priemonė, praturtinta hialurono rūgštimi, rožių aliejumi bei vitaminu C.
Tarp favoritai yra ir arbatmedžių bei levandų eteriniai aliejai. Arbatmedis tinka įkandus uodui ar kitam vabzdžiui, taip pat veikia kaip repelentas. Dar jį galima naudoti nuo lūpų pūslelinės, pėdų ar nagų grybelio. Levandos padeda nuraminti įsiaudrinusias mintis, emocijas, gerina miegą, taip pat tinkamas odos priežiūrai (praskiedus arba naudojant gryną). Taip pat galima garinti arba lašinti į vonią, tinka vaikų hiperaktyvumui mažinti, arba pakvėpuoti juo prieš kokią nors stresinę situaciją – levandų eterinis aliejus mažina baimę, jautrumą, nerimą.
 
- Dabar madingi ir eterinių aliejų garintuvai…
-Taip, tai šiuolaikiškas būdas mėgautis aromaterapija, nes anksčiau žmonės, naudodami eterinius aliejus, juos dažniausiai garindavo specialiose žvakidėse. Tačiau šis būdas jau kiek atgyvenęs, nes yra ištirta, kad kaitinant aliejus, keičiasi jų terapinės savybės. Dabar rekomenduojama naudoti naujos kartos kvapų garintuvus – jie veikia be karščio, juose įmontuota ultragarso plokštelė, kurios dėka aukšto dažnio vibracija skaido eterinius aliejus ir vandenį į smulkią aromatingą dulksną. Šį garinimo būdą patarčiau naudoti namų kvėpinimui (vietoj sintetinių kvapų). Šiam tikslui puikiai tinka citrusiniai eteriniai aliejai: apelsinas, greipfrutas, citrina. Jei mūsų tikslas – kovoti su nerimu ar nemiga, vienareikšmis lyderis – levanda. O jei labiau norime kovoti su pirmaisiais peršalimo požymiais, palengvinti atsikosėjimą, rekomenduočiau arbatmedžio, pipirmėčių aliejus. Rozalinų eterinį aliejų išskirčiau kaip veiksmingą priemonę kūdikėliams – jis puikiai lengvina kvėpavimą, atkemša nosytę ir yra itin švelnaus aromato, savo sudėtyje neturi mentolio, tad nedirgina jautrių kvėpavimo takų. Šį aliejų išbandžiusios mamos jau žino, kad jis yra nepakeičiamas mažylių priežiūroje, kai šiems nuo slogos užsikemša nosytės ir jie nebegali nei prakvėpuoti, nei valgyti.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Nugalėjo cholesterolio baubą

   Šios istorijos nebūtų, jei penkiasdešimtmetis uteniškis Andrius nebūtų šiek tiek linkęs į hipochondrij...
   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Danutė Baliūnienė: pacientus pažįstame iš balso

   Gegužės pradžioje grįžo tradiciniai Nusipelniusio Lietuvos gydytojo apdovanojimai. Tarp garbės ženklu apdovanotųjų – V&scaro...

   Budinti vaistinė


   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

   Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

   Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

   Sveika šeima


   Socialinių tinklų magija

   Keli mygtukų paspaudimai ir žiūrėk, ekrane galima pamatyti širdžiai mielą veidą. Šiuolaikiniame pasaulyje, kai laiškai nuo vienos šalies iki kitos nekeliauja kelis mėnesius, galima santykius palaikyti per atstumą. Ir nors socialiniai tinklai įneša į kasdienį gyvenimą nemažai naudos, kartu gali ir pa...

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Moterų teisės vyrų politiniame žaidime

   Šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos siūbuoja ant lyno, nuo kurio nukritus nukentės pusė šalies populiacijos. Penki šalies teisėjai, iš kurių net keturi vyrai, pareiškė, kad 1973 m. abortus legalizavęs „Roe v. Wade“ Aukščiausiojo teismo sprendimas tikėtina, kad bus panaikintas.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Kenedis džiunglėse, Šekspyras Stokholme
   Henrikas Vaitiekūnas Cigarečių istorijos
   Biocheminė meilė
   Henrikas Vaitiekūnas Biocheminė meilė

   Naujas numeris