Dienos nuotaika priklauso ir nuo žadintuvo

Aigustė Tavoraitė
2016-03-04
Miegojote užtektinai, bet vaikštote apsiblausęs bei sudirgęs? Pagalvokite, ar to priežastis nėra per garsiai ir įkyriai skambantis žadintuvas. Mokslininkų pastebėjimu, jo naudojimas yra vienas blogesnių mūsų įpročių.

Nustatyta, kad nuskambėjus aštriam žadintuvo signalui atsipalaidavęs organizmas patiria didelį stresą. Tada į kraują plūsteli didelė dozė adrenalino bei noradrenalino, pradeda stipriau daužytis širdis, padidėja kraujo spaudimas, gali pradėti skaudėti galvą ir kt. Taip nubudęs žmogus gali būti sudirgęs visą dieną, jam pablogėja regėjimas, atmintis, reakcija. Ilgainiui tai gali paskatinti įvairių neurologinių sutrikimų atsiradimą, sumažinti mąstymo aktyvumą.
 

Ypač neigiamai garsus žadintuvo signalas veikia pirmadieniais. Savaitės viduryje į šį dirgiklį organizmas reaguoja daug mažiau, o kai kurie žmonės gali jį iš viso toleruoti. Labai negerai, kai žadintuvas pažadina iš gilaus miego fazės. Tada žmogus visą dieną būna mieguistas, jaučiasi lyg sudaužytas. Kaip žinoma, yra penkios miego fazės. Nubusti geriausia pirmoje, antroje ir penktoje fazėse.
Norint sumažinti žadintuvo neigiamą poveikį patariama mobiliajame telefone nustatyti ramią melodiją, kurios garsas stiprėtų pamažu. Tai organizmui leis pabusti lėtai.
 
Bet geriausia iš viso nenaudoti žadintuvo. Mokslininkai siūlo žmogui išmokti pačiam prabusti norimu laiku. Tai nėra taip sunku. Iš pradžių reikėtų, kad žadintuvas skambėtų visada tuo pačiu laiku. Po vienos ar dviejų savaičių galima pabandyti jo neįjungti – organizmas jau pats turėtų nubusti nustatytu laiku. „Biologinis žadintuvas“ dar tiksliau veiks, jei miegoti bus einama tuo pačiu metu. Be to, toks būdas leidžia organizmui pabusti optimalioje miego fazėje. 
 
Beje, matyt, esate pastebėję, kad prieš egzaminą ar kokį kitą svarbų įvykį dažniausiai atbundate ir be žadintuvo. Mokslininkų manymu, tai lemia hormonai, kurie besiruošdami stresinei situacijai smegenims pasiunčia signalą, kada reikia pabusti.
Tačiau ramūs ir nerūpestingi žmonės, kurie įsitikinę, kad visos problemos bus išspręstos jiems nedalyvaujant, ir po 10 valandų trunkančio miego gali negirdėti net garsiai skambančio žadintuvo. Tokių asmenų hormonai kartu „miega“.

 
Verta žinoti
Niukaslio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai yra nustatę, kad patys nemaloniausi žmogaus ausims 2000–5000 hercų diapazonu skambantys garsai. Į nemaloniausių garsų sąrašą pateko: peiliu brūžinamas stiklas, šakutės brūžinimas į lėkštę, kreidos cypimas rašant ant lentos, lentos drėskimas nagais, stabdžių cypimas, griaustinis, bėgantis vanduo ir kt.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris