Didžiausia vaikų auklėjimo klaida – dvigubi standartai

Gintarė Kaminskienė
2015-02-02
Mano dukrelė nuolat kartoja tai, ką mato darželyje, namuose: vyro, sesers elgesį. Ne visuomet tas elgesys yra labai tinkamas. Kaip keturmetei reikia paaiškinti, kad negalima visko kartoti?
Evelina, 30 m.
Didžiausia vaikų auklėjimo klaida – dvigubi standartai
Labai svarbu suprasti tėvams ir visiems suaugusiems, kad vaikai yra linkę atkartoti tai, ką jie mato gyvai ar televizorių ekranuose. Štai čia ir yra didžioji suaugusiųjų atsakomybė. Jie turi pasirūpinti, kad artimoje vaikui aplinkoje jis matytų kuo geresnį elgesio pavyzdį.

Atsako specialistė
Psichologė praktikė Ramunė Žėlionienė (www.psichologeramune.lt)


- Labai svarbu suprasti tėvams ir visiems suaugusiems, kad vaikai yra linkę atkartoti tai, ką jie mato gyvai ar televizorių ekranuose. Štai čia ir yra didžioji suaugusiųjų atsakomybė. Jie turi pasirūpinti, kad artimoje vaikui aplinkoje jis matytų kuo geresnį elgesio pavyzdį. Viską, ką mes darome, kai vaikai yra šalia, labai didelė tikimybė, kad vaikai ims ir atkartos. Tuomet jau nėra prasmės ką nors aiškinti, nes atžala susidarys dviprasmišką įspūdį. Taip gali net išmokti meluoti, apgaudinėti, turėti nereikalingas kaukes. Kai vaikas yra mažas jo vaidmenų kiekis yra nedidelis, tačiau ilgainiui jis jų įgis vis daugiau.
 
Tam, kad ateityje žmogaus nevargintų nereikalingi vaidmenys, geriausia, kai tėvai yra visur mandagūs, visur išlaikyti. Viską galima padaryti kultūringai. Yra mamų, kurios kreipiasi: „Ką man daryti? Vaikas daro tai, ką vyras.“ Yra vienintelis atsakymas – turite kaip nors įkalbėti savo vyrą daryti tam tikrus dalykus ne vaiko akivaizdoje arba prašyti to nedaryti vardan vaiko. Tokį reiškinį būtų galima įvardyti tėviškuoju dosnumu.
 
Psichologai dažnai aiškina tėvams, kad pirmiausia pasikeisti reikėtų jiems. Žinoma, tėvai dažnai atkerta, kad jie taip pat žmonės ir jiems reikia atsipalaiduoti. Tačiau tuomet supranti, kad suaugusieji atsipalaidavimo ieško tuose dalykuose, kurie kažkodėl gali būti žalingi vaikams. Reiškia mes nekeliame sau aukštesnės kartelės, bet vaikų norime labai tvarkingų. Pavyzdžiui, tėtis po darbo gali išmėtyti savo purvinas kojines bet kur, tačiau jeigu vaikas išmėtys – blogai. Mama gali puodą su sriuba palikti ir išplauti tik rytoj, bet jeigu vaikas neišsiplaus lėkštės – blogai. Suaugusieji vaikų auklėjime taiko daug dvigubų standartų, o vaikai juos natūraliai vis primena.
 
Jeigu tėvai galvoja, kad vaikai labiausiai atkartoja jų elgesį – tai nėra tiesa. Tyrimais nustatyta, kad vaikai dažnai nusižiūri nuo šešeriais septyneriais metais vyresnių vaikų. Jei vaikas vienas šeimoje, kurį laiką kai kuriuos elgesio niuansus jis nusižiūri tik nuo mamos ir tėčio. Toliau jis auga, susitinka su bendraamžiais, iš kurių atkartodamas taip pat gali daug ko išmokti. Vėliau gali imti mokytis ir iš vyresnių. Tuomet jau svarbus aplinkos parinkimo vaikui klausimas. Labai gerai, jei mažesni vaikai, bendraudami su vyresniais vaikais turėtų tarpininką – suaugusįjį.
 
Jei vaikas ką nors „pasigavo“ iš tėvų. Reikia būti pačiam labai budriam ir priimti tai kaip „veidrodį“. Tuomet natūralu - suaugusieji turi elgtis kitaip, kad tame „veidrodyje“ būtų kitas atspindys. Jei matome, kad vaikas netinkamą elgesį „atsineša“ iš kitos aplinkos, reikia kelti klausimą, kokioje aplinkoje vaikas dažnai būna, kokie jį supa bendraamžiai. Būtina gerai apmąstyti, ar ta aplinka vaikui yra tinkama. Geriausia su vaiku atvirai pasikalbėti, paskatinti jį susimąstyti. Taip pat svarbu stiprinti šeimos statusą vaikui, kad kita aplinka nebūtų didesnis autoritetas. Jei vaiko elgesys kinta ir namuose, tai būtent ir gali reikšti, kad ta kita aplinka yra jam svarbesnė. Tačiau bet kokiu atveju prasta reakcija – pykti, bausti, rėkti. Mes negalime pykti ant vaikų, nes jiems prisitaikyti prie bendraamžių yra gyvybiškai svarbu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris