Dėl juoko – geresnė sveikata

Gintarė Kaminskienė
2014-11-13
Norite greičiau kopti karjeros laiptais? Juokaukite! Šv. Edvardso universiteto Teksase mokslininkai įrodė, kad žmonės, pasitelkę humoro jausmą, greičiau pasiekia karjeros aukštumų. Nesate labai ambicingas? Juokas vis vien pravers. Juokautojai sensta lėčiau, turi daugiau draugų ir patiria mažiau streso.
Dėl juoko – geresnė sveikata
Mokslininkai nustatė, kad viena minutė juoko prilygsta dešimčiai minučių irklavimo arba penkiolikai minučių važiavimo dviračiu. Jeigu nuoširdžiai juoksitės, sudeginsite apie du šimtus kalorijų.

Nuo peršalimo
Prasidėjus peršalimo ligų sezonui juoktis ir išlaikyti gerą nuotaiką tampa dar svarbiau. Juokas stiprina imuninę sistemą. Kaip? Juokiantis organizme dauginasi antikūnus gaminantys baltieji kraujo kūneliai. Turbūt žinote, kad antikūnai svarbūs kai susergame – kovoja su ligos sukėlėjais.

Atpalaiduoja

Seniai pastebėta ir atpalaiduojamoji juoko savybė. 1979 metais išleistoje profesoriaus Normano Cousinso knygoje „Ligos anatomija“ teigiama, kad juokas sumažina raumenų įtampą ir jie lieka atsipalaidavę iki keturiasdešimt penkių minučių.
 
Nuskausmina
Britų mokslininkai teigia, kad smarkus juokas padeda susidoroti su skausmu. Tyrėjai atliko laboratorinius eksperimentus, kurių metu savanoriai žiūrėjo ištraukas iš komedijų arba stebėjo rimtas programas. Tuo metu stebėtas jų atsparumas nestipriam skausmui. Padaryta išvada, kad juokiantis smegenys užtvindomos sudėtimi opiatams artimomis medžiagomis. Neutralios, nejuokingos programos neturėjo visiškai jokio skausmą malšinančio poveikio.
 
Širdžiai
Merilando universiteto Medicinos mokyklos Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktas tyrimas parodė, jog kasdienės penkiolikos minučių juoko širdžiai yra labai svarbios. Lygiai taip pat, kaip ir pusvalandžio trukmės treniruotės tris kartus per savaitę. Juokiantis suaktyvėja kraujo apytaka ir stiprėja kraujagyslės. Tai sumažina širdies priepuolių ir kitų kardiologinių ligų riziką.
 

Kvėpavimo takams valyti
Juokas gelbsti ir žmonėms, sergantiems astma ir bronchitu. Juoko metu suaktyvėja plaučių veikla. Į kraują patenka daugiau deguonies, kuris pagreitina kvėpavimo takų išsivalymą. Kai kurie gydytojai juoką laiko tam tikra fizioterapijos priemone, kurios metu valosi plaučiai.
 
Mankšta

Mokslininkai nustatė, kad viena minutė juoko prilygsta dešimčiai minučių irklavimo arba penkiolikai minučių važiavimo dviračiu. Jeigu nuoširdžiai juoksitės, sudeginsite apie du šimtus kalorijų. Tiek galima sudeginti, pavyzdžiui, pusę valandos greitai bėgant arba intensyviai sportuojant.
 
Juokiamės per mažai
Ne vienas tyrimas parodė, kad didėjant metų bagažui, juokiamasi vis mažiau. Iš dalies tai gali priklausyti nuo tautinio mentaliteto, pavyzdžiui, vokiečiai juokiasi vidutiniškai apie šešias minutes per dieną, o austrai vos tris. Tuo tarpu, pasauliniai socialinės psichologijos tyrimai atskleidė, kad vaikas juokiasi apie pusantro šimto kartų per dieną. Suaugęs žmogus juokiasi apie 6 kartus per dieną. Nors juoko jogos specialistai pataria – suaugusiesiems kasdien juoktis bent dešimt minučių.
 
Pratimas
Atsigulkite ant nugaros, atsipalaiduokite. Sulenkite kojas per kelius ir juos pritraukite prie krūtinės. Apkabinkite rankomis. Dabar leiskite sau garsiai nusijuokti be jokios priežasties. Juokitės kelias minutes. Iš pradžių juokas bus kiek dirbtinis, tačiau dažniau kartojant šį pratimą, kaskart pavyks vis natūraliau.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica