Seksualinis paauglių aktyvumas - kelias į depresiją ir savižudybes

Greta Vanagienė
2020-09-07
Užsienio moksliniai tyrimai rodo, kad seksualiai aktyvūs paaugliai dažniau serga depresija, juos dažniau aplanko suicidinės mintys.
Seksualinis paauglių aktyvumas - kelias į depresiją ir savižudybes
Tyrimo rezultatai rodo, kad bet kurios lyties paaugliai, kurie dar nėra seksualiai aktyvūs, yra žymiai laimingesni nei jų bendraamžiai, jau gyvenantys seksualinį gyvenimą.

Nesimylintieji - laimingesni
Nors pastaraisiais metais paauglių seksualinis aktyvumas pasaulyje jis sumažėjo, bendras vidurkis vis dar laikomas aukštu. JAV tyrimų duomenimis, maždaug 48 proc. amerikiečių paauglių, besimokančių vidurinėje mokykloje, jau pradėję lytinį gyvenimą.
JAV skaičiuojama, kad kiekvieną dieną 8 tūkst. paauglių užsikrečia lytiškai plintančiomis ligomis. Dar viena nerimą kelianti statistika – nesantuokinių vaikų gimimas. Šalyje per metus nepilnametės jų pagimdo apie 240 tūkst.
Ne mažesnė problema, kurią sukelia ankstyvas seksualinis gyvenimas, – emocinė sveikata.
 

JAV atliktų tyrimų duomenimis, ketvirtadalis (25 proc.) seksualiai aktyvių paauglių mergaičių prisipažino, kad kartais psichologiškai jaučiasi blogai. O merginos, kurios nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, jaučiasi blogai tik 7,7 proc. atvejų. Taigi seksualiai aktyvios merginos daugiau nei tris kartus dažniau serga depresija nei seksualiai neaktyvios jų bendraamžės.
Apie 8,3 proc. seksualiai aktyvių berniukų prisipažįsta, kad psichologiškai blogai jaučiasi visą laiką, nepradėjusieji lytinio gyvenimo blogai jaučiasi tik 3,4 proc. atvejų. Galima daryti prielaidą, kad seksualiai aktyvūs berniukai paaugliai serga depresija dažniau nei tie, kurie nėra seksualiai aktyvūs.
Be to, iš tyrimo pastebėta, kad bet kurios lyties paaugliai, kurie dar nėra seksualiai aktyvūs, yra žymiai laimingesni nei jų bendraamžiai, jau gyvenantys seksualinį gyvenimą.
 
Lytinis gyvenimas mažina savivertę
Minėtas tyrimas atskleidžia dar vieną netikėtumą – seksualinis gyvenimas paskatina ir savižudybes. Prieš save ranką bandė pakelti 14,3 proc. seksualiai aktyvių mergaičių. Dar nepradėjusios lytinio gyvenimo nusižudyti bandė tris kartus rečiau.
Berniukų šie skaičiai dar išraiškingesni: nusižudyti bandė 6 proc. seksualiai aktyvių berniukų. Tarp nepradėjusių seksualinio gyvenimo – vos 0,7 proc. Taigi seksualiai aktyvūs paaugliai berniukai bando nusižudyti aštuonis kartus dažniau.
 
Paauglių medicinos mokslų daktarės Meg Meeker teigimu, paauglių seksualinė veikla paprastai sukelia emocinę suirutę ir psichologinę įtampą. Mat seksualinis gyvenimas veda į tuščius santykius, o lytinį gyvenimą gyvenantys paaugliai jaučiasi save niekinantys, atsiranda žemos savivartės jausmas, o tai – pirmosios depresijos užuomazgos.
 
Išgyvena pirmąją meilę
Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytoja, vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė sako, jog nors Lietuvos praktikoje negalėtų įvardinti, kad paauglystės laikotarpiu savižudybių padažnėja dėl ankstyvo lytinio gyvenimo, kodėl ši tendencija pasaulyje pastebima, paaiškinti gali.

 

„Intensyviau bando žudytis tie paaugliai, kurie išgyvena nesėkmingą pirmąją meilę, išsiskyrimus. Natūralu, daugelis jų jau būna pradėję aktyvų lytinį gyvenimą. Jie linkę labiau save žaloti, užsisklęsti, tampa depresyvūs. Paaugliams, išgyvenusiems išsiskyrimą su pirmąja meile ar patyrusiems išdavystę, gyvenimas tampa nebemielas, jie tiesiog nesuvokia, kaip toliau reikės su tuo gyventi, patiria potrauminį stresą“, - pastebi vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė.

 
Be to, paauglystės periodas - savaime sudėtingas laikotarpis. „Paaugliams tėvai dažniausiai nebūna autoritetas. Jie mieliau kliaujasi draugais“, - pastebi J.Trinkūnienė.
Tėvai gi, pasak medikės, dažnai galėtų užimti švelnesnę poziciją, suprasti, kad pasikeitimai, kurie vyksta su vaiku, yra neišvengiami. Padėti galėtų psichologo konsultacijos, skirtos tarpusavio santykiams gerinti, padedančios priimti besikeičiantį vaiką.
Beje, specialistai pastebi, jog į savižudybių bandymus labiau yra linkusios mergaitės. Jos dažniau imasi savižalos, o berniukai dažniau prieina prie galutinio tikslo – nusižudo iškart.
Paauglių savižudybių prevencijai būtinas ir geresnis švietimas apie lytinį gyvenimą.

 

Specialisto komentaras
Gydytoja, suaugusiųjų psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Mickevičiūtė:

- Svarstant, ar ankstyvas seksualinis paauglių aktyvumas galėtų būti susijęs su depresiškumu ir polinkiu žudytis, pirmiausia norėtųsi pažvelgti plačiau ir paklausti, o kodėl paauglys įsitraukė į tą lytinį gyvenimą, jeigu jo bendraamžiai tuo metu dar tik bendrauja be intymių santykių ir į lytinį gyvenimą žengia pamažu. Yra žinoma, kad paauglystėje, beje, ir suaugusiojo amžiuje, lytiniai santykiai gali būti užmezgami toli gražu ne vien dėl svaigios pirmosios ar jau kažin kelintosios meilės, bet ir dėl daugybės ne itin romantiškų priežasčių: pavyzdžiui, vyresnių vertimo įsitraukti į seksualinę veiklą ir negalėjimo pasakyti „Ne“.
 
Įsivaizduokime 13-metę, kurią jos 15-metis vaikinas spaudžia greičiau jam „įrodyti meilę“, noro rasti artimą žmogų. Tada fizinis artumas supainiojamas su emociniu ryšiu bei meile, noro atkeršyti tėvams ar draugams, vaikinui ar merginai, kuri neparodė dėmesio ar paliko, noro įrodyti, kad paauglys ar paauglė jau yra suaugęs, noro būti reikalingam, pripažintam, pajusti žavėjimąsi, išgirsti, kad kam nors yra svarbus ir gražus. Šios priežastys iš esmės yra liūdnos ir kalba apie vienatvę, apie tai, kad viduje turėtų būti tuščia ir vieniša, jeigu norisi imtis bet kokių priemonių, įskaitant ir seksą, kad nors trumpam pasijustum laimingas ir svarbus.
 
Arba apie pyktį – jeigu norisi kam nors atkeršyti, įrodyti, kad jau esi suaugęs, nebe mažas vaikas. Gali glūdėti ir pyktis sau, kai imamasi visokiausių priemonių, kad tik pats save įskaudintum ir galbūt tokiu būdu nusibaustum dėl realių ar įsivaizduojamų prasižengimų.
Suprantama, kad tokio liūdno ir vienišo paauglio gyvenime seksas yra tik viena priemonių, kaip jis bando užpildyti viduje jaučiamą tuštumą ir nors kiek pagydyti skausmą. Dažnai šalia galime matyti žalojimąsi, valgymo sutrikimus, svaiginimąsi alkoholiu ar įvairiausiais kvaišalais. Seksas, beje, gali būti nesaugus, „su bet kuo ir bet kur“.
Būtų naudinga pasvarstyti ne vien apie seksualinio aktyvumo mažinimą ir intymių santykių nukėlimą į vyresnį amžių, bet ir apie tai, kodėl paaugliai jaučiasi depresiški, vieniši ir tušti. Kaip jiems būtų galima padėti plačiąja prasme.

 Projektas „Pakalbėkim apie TAI“ (3500 Eur)                       

Partneriai:


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Sveika šeima


  Naminiai ledai – laisvė fantazijai

  Kokia vasara be ledų? Jokia, ir dėl to nesiginčys niekas, ypač, kuomet karščiai prie žemės lenkia taip, kad norisi tik ko nors šalto. Tačiau prekybos centruose esantys ledai yra tokios kalorijų bombos, kad vasarai baigiantis galime nebetilpti į veidrodžius. Dietistė Živilė Dumbraitė-Varkalienė sako, jog yra ir sveikesni...

  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica