Kontracepcijos mitus skatina… viščiukai

Miglė Petkutė
2024-11-07
„Nutraukus vartoti kontraceptikus pastoti galima iš karto, nes vaisingumas sugrįžta labai greitai, ypač jeigu anksčiau nebuvo kokių nors endokrininių problemų ar onkologinės ligos“, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė dr. Ingrida Basevičienė. Visuomenėje vis dar sklando mitai, kad kontraceptinės priemonės gali sumažinti vaisingumą, pakenkti sveikatai ir psichologinei gerovei.
Kontracepcijos mitus skatina… viščiukai
Kontraceptikai gali sukelti vėžį ir nevaisingumą. Tai, pasak specialistų, du pagrindiniai mitai, kurių yra bijoma labiausiai.

Žalingi įpročiai veikia labiau
 
I.Basevičienė sako, kad dažnos žmonių baimės apie kontraceptines priemones kyla dėl nepagrįstų mitų – taip atsitinka dėl nežinojimo.
 
„Kalbama, kad kontraceptikai gali sukelti vėžį ir nevaisingumą. Tai – du pagrindiniai mitai, kurių yra bijoma labiausiai. Kontraceptikai yra skirtingų rūšių, skiriasi jų hormoninės sudėtys, o poveikis priklauso nuo moters amžiaus, jos turimų ligų. Galų gale tai lemia ir žalingi įpročiai. Onkologė profesorė Daiva Vaitkienė prieš keletą metų buvo padariusi išsamią analizę, kurioje palygino ilgalaikės hormoninės kontracepcijos vartojimo rezultatus. Pastebėta, kad ilgalaikis hormoninės kontracepcijos vartojimas sumažina žarnyno, kiaušidžių vėžio riziką“, – teigė ginekologė.
 

Pasak jos, yra šalutinių poveikių, kurie gali padaryti įtakos vaisingumui, tačiau jie yra visiškai nesusiję su kontraceptinėmis tabletėmis.
 
„Dabar tarp jaunimo yra populiaru rūkyti elektronines cigaretes. Kol kas neturime duomenų apie jų žalą organizmui, bet kad jos kenkia – tikra tiesa. Turėjau 15-16 metų pacienčių, kurios pradėjo rūkyti nuo dvylikos metų ir nebegalėjo jų atsisakyti. Todėl visada reikia prisiminti, kad žalingi įpročiai veikia mūsų gyvenseną labiau nei hormoninė kontracepcija. Nikotinas paankstina menopauzę, nes jis sekina kiaušides ir didina tromboembolinių komplikacijų riziką.
 
Aišku, mes gyvename aplinkoje, apie kurios poveikius organizmui ne visiškai žinome, tad reikia prisiminti ir radiacijos poveikį. Kalbėjausi ir su kolegomis, kad šiais laikais į kairę ir į dešinę yra atliekami nepagrįsti radiologiniai tyrimai. Jų reikėtų atsisakyti, nes tai yra pakankamai didelė spinduliuotė, kuri žeidžia mūsų lytines ląsteles. Tai gali turėti įtakos ne tik kiaušidžių veiklai, bet ir didinti apsigimimų riziką. Moterims nuo 35 metų ir vyrams nuo 37 metų didėja chromosominių apsigimimų rizika, nes viskas sensta. Plastinės operacijos padeda atrodyti gražiai iš išorės, bet tai, kad tavo vidus dėvisi, niekaip nepaslėpsi. Žmogaus organizmas sensta nuo pat gimimo, taip yra ir su kiaušidėmis“, – aiškino I.Basevičienė.
 
Svoris auga dėl užkandžių
 
Baimė, kad hormoninė kontracepcija skatins priaugti svorio, kilo iš tų laikų, kai dėl sąnarių ligų būdavo duodami sintetiniai antinksčių hormonai, skatinantys nutukimą. „Žmonės nesupranta, kad tai yra visiškai kitokie hormonai ir kitoks poveikis. Kalbama, kad viščiukai yra pumpuojami hormonais, tad jų yra mėsoje, bet reikia suprasti, jog tai nėra tos pačios medžiagos. Galbūt dėl to žmonės ir bijo, kad pradės vartoti hormonus ir prasidės sveikatos problemos“, – svarsto pašnekovė.
 
I.Basevičienė pasakojo, kad kontraceptinės priemonės yra naudojamos ne tik norint užkirsti kelią nėštumui, bet ir kaip gydymo priemonė.
 

„Hormoninė kontracepcija nutukimo neskatina – ji visiškai neįsilieja į medžiagų apykaitos grandį. Tačiau kai pacientei sumažėja netenkamo kraujo kiekis, organizmas savaime gerina apetitą. Mūsų svoris priklauso ne nuo medikamentų, o nuo to, kaip dažnai užkandžiaujame. Tikrai nepastebėjau, kad paskyrus hormoninę kontracepciją moteris nutunka, suserga vėžiu ar kitomis ligomis. Reikia neužmiršti, kad hormoninė kontracepcija ne tik apsaugo nuo nėštumo, tačiau ir padeda suvaldyti nereguliarias, gausias, skausmingas mėnesines, plaukuotumą, veido odos problemas. Tai yra visapusė nauda – pacientė yra ir gydoma, ir sulaukia pagalbos kitais klausimais“, – aiškino Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė dr. Ingrida Basevičienė.

 

Taip pat reikia sklaidyti mitą, kad kontraceptikų vartojimas pakenks vaisingumui.
 
„Vaisingumą siečiau su gamta – ką gamta davė, taip ir bus. Jis prasideda nuo pirmų mėnesinių, bet pasitaiko atvejų, kad paauglė pastojo net neprasidėjus mėnesinėms. Įvyko ovuliacija, paauglė nežinojo, kad jai tuoj prasidės mėnesinės, ji turėjo nesaugius lytinius santykius ir pastojo. Arba vienuolikmetė turėjo kelis nesaugius lytinius santykius ir greitai pastojo. Tikrai galima teigti, kad vaisingumas yra didžiausias jauname amžiuje, tačiau tai nereiškia, kad tokio jauno amžiaus paauglės turėtų susilaukti vaikų. Mes, specialistai, pabrėžiame, jog paauglių nėštumai turi žalos organizmui, todėl tikrai to neskatinu. Tačiau tai yra tiesa, kad kiaušidžių rezervas bėgant metams mažėja“, – įspėjo I.Basevičienė.
 
Nėra aborto tabletė
 

Pasak pašnekovės, šiais laikais moterys planuoja nėštumą vėliau. Pirmiausia jos nori užsitikrinti stabilų darbą, gyvenamąjį plotą, tinkamus santykius su antrąja puse, pakeliauti po pasaulį ir tik tuomet pradeda planuoti vaiką.
 
„38 metų moteris nusprendžia, kad atėjo laikas ir tuomet išgirsta, jog kiaušidžių rezervas jau pasibaigė. Moteriai per gyvenimą įvyksta 350-400 mėnesinių ciklų. Esame pastebėję, kad kuo anksčiau mėnesinės prasideda, tuo greičiau rezervas ir baigiasi. Kai kuriais atvejais, kai mergaitės gimsta su mažu kiaušidžių rezervu, net rekomenduojama kontraceptikais pristabdyti folikulus, kad jie nesubręstų paauglystėje. Todėl kai išgirstu keturiasdešimtmetes sakančias, kad jos dar planuoja susilaukti vaiko ateityje, primenu, jog žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Taip pat nereikia bijoti, kad tabletės paveiks vaisingumą pradėjus planuoti šeimą – nutraukus vartoti kontraceptikus pastoti galima iš karto, nes vaisingumas sugrįžta labai greitai, ypač jeigu anksčiau nebuvo kokių nors endokrininių problemų ar onkologinės ligos“, – kalbėjo I.Basevičienė.
 
Dažnai kontraceptinės tabletės yra painiojamos su medikamentinio aborto preparatais – nors principas yra tas pats, vaistai veikia skirtingai.
 
„Skubios kontracepcijos tabletė sutrikdo ovuliaciją ir neleidžia moteriai pastoti. O medikamentinis abortas yra visai kas kita. Išgerta per 72 valandas po nesaugių lytinių santykių tabletė gali sukelti trumpą pakraujavimą, vadinamą „hormonų nutraukimo kraujavimu“. Išgėrus tabletę gleivinė pasišalina ir nebelieka sąlygų įvykti ovuliacijai, o jeigu išgeriama po ovuliacijos, nelieka sąlygų pastoti. Pastojus moters organizmas yra persitvarkęs, visa hormoninė pusiausvyra yra kitokia ir vyrauja kiti hormonai. Organizmas jau nešioja būsimą vaikutį, todėl ir tabletė privalo veikti kitaip. Medikamentinis abortas skatina gleivinės pasišalinimą kitu būdu, kai gimdos gleivinė pasišalina su visu nėštumu ir organizmas vėl turi pamažu grįžti prie natūralios fiziologinės būklės“, – pasakojo ginekologė.



Projektas „Pakalbėkim apie Tai“


Projektą iš dalies finansuoja Medijų rėmimo fondas, 10 tūkst. eurų


Partneriai:

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

    Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...
    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Artėjant Pasaulinei anksčiau laiko gimusių naujagimių dienai, gydytojos ir mamos priminimas: vien medikų ir įrangos neužtenka

    Lapkričio 17 d. minima Pasaulinė anksčiau laiko gimusių naujagimių diena, skirta atkreipti dėmesį į šiems mažyliams ir jų t...

    Budinti vaistinė


    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

    razinka


    Sveika šeima


    Rūpestį kelia Lenkijoje aptiktas pavojingas virusas

    „Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina visas šalis išlikti budrias dėl įvežtinės poliomielito rizikos, vykdyti epidemiologinę priežiūrą bei stiprinti laboratorinę diagnostiką ir kontrolę“, – sako NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Balaišienė.

    Svetur


    Viltis retomis ligomis sergantiems vaikams

    Mokslo proveržis genetikoje atveria naujas galimybes šeimoms, kurių vaikai serga retomis ligomis. Barselonos mokslininkai sukūrė pažangią diagnostinę platformą, kuri jau padėjo išsiaiškinti 23 vaikų neuroraumeninių ligų kilmę.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Atpildas vis vien ateis
    Henrikas Vaitiekūnas Atpildas vis vien ateis
    Žaidžiantys pasitikėjimu
    Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
    Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
    Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

    Naujas numeris