Ne­aiš­ki vais­ti­nių at­ei­tis ke­lia su­maiš­tį

Emilis Jakštys
2023-08-07
Vi­suo­me­nė ne­at­ran­da su­ta­ri­mo dėl vais­ti­nių si­tu­a­ci­jos Lie­tu­vo­je. Dėl pri­im­tų Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sų nuo lie­pos pir­mo­sios pri­va­lo­ma, kad kar­tu su far­ma­ko­tech­ni­ku (vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­ju) fi­ziš­kai dirb­tų ir vais­ti­nin­kas. Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­ja (LVA) tvir­ti­na, kad toks nu­ro­dy­mas su­kė­lė  (ir to­liau kels) itin rim­tų pro­ble­mų, ta­čiau Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja (SAM) tei­gia prie­šin­gai.
Ne­aiš­ki vais­ti­nių at­ei­tis ke­lia su­maiš­tį
Lietuvos vaistinių asociacijos duomenimis, nuo liepos 1 d. dėl įvestų griežtesnių reikalavimų 34 tinklinės vaistinės sustabdė veiklą arba užsidarė. Sveikatos apsaugos ministerija, remdamasi Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, teigia, jog tokių yra tik 4.

Ne­su­ta­ria­ma, ar pro­ble­ma eg­zis­tuo­ja

„Ne­be­ga­lint far­ma­ko­tech­ni­kams dirb­ti, nuo­to­liu pri­žiū­ri­miems vais­ti­nin­kų, esant itin di­de­liam vais­ti­nin­kų trū­ku­mui, ma­to­me, kad ne tik dau­gės du­ris už­ve­rian­čių vais­ti­nių, bet ir vais­ti­nių, ku­rio­se bus trum­pi­na­mas dar­bo lai­kas ar­ba pri­ima­mi spren­di­mai ne­be­dirb­ti šeš­ta­die­niais ar sek­ma­die­niais“, – L.S tei­gė LVA pir­mi­nin­kė Kris­ti­na Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.

LVA duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je yra dau­giau kaip 420 pen­si­nio am­žiaus vais­ti­nin­kų, ku­rie bet ka­da ga­li nu­spręs­ti iš­ei­ti į pen­si­ją. Be to, nuo lie­pos 1 d. (dėl įves­tų griež­tes­nių rei­ka­la­vi­mų) 34 tin­kli­nės vais­ti­nės su­stab­dė veik­lą ar­ba už­si­da­rė. Da­lis ne­be­dir­ba sek­ma­die­niais. Pir­mi­nin­kė tei­gia, kad LVA su­lau­kia ne­ma­žai skam­bu­čių – žmo­nės ne­su­pran­ta, ko­dėl jų vais­ti­nės už­si­da­rė.

„Ne­be­ga­lint far­ma­ko­tech­ni­kams dirb­ti, nuo­to­liu pri­žiū­ri­miems vais­ti­nin­kų, ma­to­me, kad ne tik dau­gės du­ris už­ve­rian­čių vais­ti­nių, bet ir vais­ti­nių, ku­rio­se bus trum­pi­na­mas dar­bo lai­kas ar­ba pri­ima­mi spren­di­mai ne­be­dirb­ti šeš­ta­die­niais ar sek­ma­die­niais“, – tei­gė Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­jos pir­mi­nin­kė Kris­ti­na Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.

„Šiuo me­tu dau­ge­lis vais­ti­nių dir­ba įtam­pos re­ži­mu, kal­ba­ma­si su kiek­vie­nu vais­ti­nin­ku, pla­na­vu­siu iš­ei­ti į pen­si­ją, pla­na­vu­siu atos­to­gas ar anks­čiau iš­ei­ti į vai­ko prie­žiū­ros atos­to­gas, kad su­tik­tų bent kiek il­giau pa­dirb­ti, kol bus su­ras­ta pa­mai­na“, – tei­gė K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė.


VDPS pir­mi­nin­kas Žyd­rū­nas Mi­nei­kis L.S. tei­gė, kad jį ste­bi­na tai, ko­kiu in­ten­sy­vu­mu vie­šo­jo­je erd­vė­je lie­pą nar­plio­ja­mas šis klau­si­mas. Pa­šne­ko­vas, skep­tiš­kai ver­tin­da­mas LVA pa­tei­kia­mą sta­tis­ti­ką, tei­gia, kad net, jei­gu ti­kė­si­me, jog už­si­da­rė 34 vais­ti­nės, – re­a­lios pro­ble­mos vis tiek nė­ra, mat Lie­tu­vo­je vei­kia dau­giau kaip tūks­tan­tis vais­ti­nių.

„Ma­to­me, kad yra or­ga­ni­zuo­ta pa­kan­ka­mai di­de­lė kam­pa­ni­ja, ke­lian­ti su­maiš­tį vi­suo­me­nė­je. Pa­tei­kia­mi fak­tai ir skai­čiai, ku­rių kar­tais ne­la­bai ga­li­ma pa­tik­rin­ti. Vie­na­me straips­ny­je nu­ro­do­mi skai­čiai, ki­ta­me – re­mia­ma­si prieš tai bu­vu­sia me­džia­ga, ku­rią pa­tei­kė ta pa­ti Lie­tu­vos vais­ti­nių aso­cia­ci­ja. Ma­to­me no­rą su­kel­ti tam tik­rą su­maiš­tį, pa­da­ry­ti (tik­riau­siai) spau­di­mą val­džios at­sto­vams“, – tei­gė VDPS pir­mi­nin­kas Ž.Mi­nei­kis.

„Ma­to­me, kad yra or­ga­ni­zuo­ta pa­kan­ka­mai di­de­lė kam­pa­ni­ja, ke­lian­ti su­maiš­tį vi­suo­me­nė­je. Pa­tei­kia­mi fak­tai ir skai­čiai, ku­rių kar­tais ne­la­bai ga­li­ma pa­tik­rin­ti“, – sa­ko Vais­ti­nių dar­buo­to­jų pro­fe­si­nės są­jun­gos pir­mi­nin­kas Žyd­rū­nas Mi­nei­kis.
 

Rem­da­ma­si Vals­ty­bi­nės vais­tų kon­tro­lės tar­ny­bos duo­me­ni­mis, SAM tei­gia, kad nuo lie­pos 1 d. už­si­da­rė tik 4 vais­ti­nės. Pa­sak svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro Arū­no Dul­kio, pro­ble­mos dėl vais­ti­nių už­da­ry­mo nė­ra, o ga­li­mi po­ky­čiai vyks­ta dėl ki­tų prie­žas­čių, nei pri­im­tos Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sos. Pa­sak SAM Far­ma­ci­jos po­li­ti­kos de­par­ta­men­to di­rek­to­rės An­že­li­kos Orai­tės, fi­zi­nis vais­ti­nin­ko bu­vi­mas svar­bus, sie­kiant už­tik­rin­ti far­ma­ci­nių pa­slau­gų ko­ky­bę.

Vais­ti­nin­ko fi­zi­nis bu­vi­mas vais­ti­nė­je vi­są dar­bo lai­ką bū­ti­nas ne tik far­ma­ko­tech­ni­ko tam tik­ros veik­los tie­sio­gi­nei prie­žiū­rai vyk­dy­ti, bet ir už­tik­ri­nant tin­ka­mą vais­ti­nės veik­lą, rei­ka­lin­gą pa­slau­gų spek­trą bei ko­ky­biš­kas pa­slau­gas. Vais­ti­nin­kas ne­tu­rės sto­vė­ti ša­lia vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­jo (far­ma­ko­tech­ni­ko), ta­čiau jis ga­lės grei­čiau ir efek­ty­viau iš­ki­lus ne­aiš­ku­mui įver­tin­ti pa­cien­to pa­teik­tą re­cep­tą, ne­del­siant pa­kon­sul­tuo­ti vais­ti­nin­ko pa­dė­jė­ją (far­ma­ko­tech­ni­ką) ir, jei rei­kia, pa­cien­tą.

K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė pa­klaus­ta, ko­dėl LVA ir SAM pa­tei­kia skir­tin­gą sta­tis­ti­ką ir si­tu­a­ci­ją ver­ti­na ki­taip, tei­gė, kad vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jos ne­ma­to re­a­lios si­tu­a­ci­jos dėl il­gų biu­ro­kratinių pro­ce­sų, o LVA ga­li at­lik­ti re­a­lią rin­kos duo­me­nų ana­li­zę. „Bet ku­rio­je sri­ty­je spren­di­mo pri­ėmė­jams tu­ri bū­ti svar­bi re­a­li, o ne po­pie­ri­nė si­tu­a­ci­ja“, – sa­kė ji.

Ne­vie­na­reikš­miš­ka pa­dė­tis re­gio­nuo­se

LVA duo­me­ni­mis, vais­tų pri­ei­na­mu­mo si­tu­a­ci­ja ta­po su­dė­tin­ga Bir­žuo­se, Kur­šė­nuo­se, Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je, Pa­bra­dė­je, Šven­čio­ny­se, Šven­čio­nė­liuo­se, Šir­vin­to­se, Za­ra­suo­se, Skuo­de, Birš­to­ne, Prie­nuo­se, Aly­tu­je, Ro­kiš­ky­je, Pa­ne­vė­žy­je, Ma­žei­kiuo­se, Šiau­liuo­se ir Pa­sva­ly­je.
Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas L.S. tei­gė, kad vais­ti­nėms ke­lia­mi vis aukš­tes­ni rei­ka­la­vi­mai: „Man at­ro­do, jog per daug griež­tai su­reg­la­men­tuo­ja­me vi­sus da­ly­kus – tvar­ka tu­rė­tų bū­ti li­be­ra­les­nė.“

V.Mit­ro­fa­no­vas nei­gia­mai ver­ti­na, kad da­lis vais­ti­nių ne­be­dir­ba sek­ma­die­niais. Jis svars­to, kad dėl to­kios si­tu­a­ci­jos da­lis gy­ven­to­jų (ne­ga­lė­da­mi nu­si­pirk­ti rei­kia­mų vais­tų) ga­li ap­krau­ti grei­to­sios me­di­ci­nos per­so­na­lą, kreip­tis į pri­ima­mą­jį sky­rių. 


„Romainių vais­ti­nės“ di­rek­to­rius Rim­vy­das Kri­vic­kas pa­sa­ko­jo, kad dėl nau­jų Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo pa­tai­sų te­ko už­da­ry­ti tris iš sep­ty­nių vais­ti­nių Kau­ne. Di­rek­to­rius tvir­ti­no, kad pas­ta­ruo­sius ke­le­rius me­tus jam ne­pa­vy­ko su­ras­ti ir įdar­bin­ti vais­ti­nin­kų. „Kai pra­ne­šė­me, kad už­si­da­ry­si­me, gy­ven­to­jai pra­dė­jo keiks­no­ti mus, kad esą jums rū­pi tik pel­nas, o gy­ven­to­jų ge­ro­vė – ne. Pa­aiš­ki­no­me, kad vis­kas pri­klau­so nuo Vy­riau­sy­bės ir Sei­mo spren­di­mų“, – apie liūd­ną si­tu­a­ci­ją pa­sa­ko­jo di­rek­to­rius.

R.Kri­vic­kas pa­sa­ko­ja, kad da­lis vais­ti­nės dar­buo­to­jų ne­te­ko dar­bo. „Kva­li­fi­kuo­tam dar­buo­to­jui, ku­rio kom­pe­ten­ci­ja ne­abe­jo­ji, rei­kia pa­sa­ky­ti: at­si­pra­šau, to­kia si­tu­a­ci­ja... Dar­buo­to­jai su­pran­ta, kad tai ne nuo ma­nęs pri­klau­so, bet ne­tek­ti dar­bo, kai kas nors su­abe­jo­jo jo kva­li­fi­ka­ci­ja, yra skau­du“, – at­vi­ra­vo jis.

LVA tei­gi­mu, kai ku­riuo­se mies­tuo­se ir mies­te­liuo­se, t.y. Za­ra­suo­se, Pa­sva­ly­je, Bir­žuo­se, Skuo­de, Šven­čio­ny­se, Šven­čio­nė­liuo­se, Vi­sa­gi­ne ir Pa­bra­dė­je, sek­ma­die­niais ne­be­dir­ba nė vie­na vais­ti­nė. Ki­ta ver­tus, L.S. duo­me­ni­mis, pa­vyz­džiui, Pa­bra­dė­je, ki­taip, nei tei­gia­ma dau­gy­bė­je me­di­jų ka­na­lų, sek­ma­die­nį įma­no­ma at­ver­ti vais­ti­nės du­ris. Tik vais­ti­nių rei­kia ati­džiau pa­ieš­ko­ti.

Pa­sak „Gin­ta­ri­nės vais­ti­nės“ rin­ko­da­ros at­sto­vės Ire­nos Tė­ve­lie­nės, gir­di­mas far­ma­ko­tech­ni­kų ir vais­ti­nin­kų nu­si­vy­li­mas. Pas­ta­rie­siems ten­ka pa­lik­ti dar­bo vie­tą ir va­žiuo­ti il­gus at­stu­mus į ki­tas vais­ti­nes. Pa­sak rin­ko­da­ros at­sto­vės, ne vi­sur pa­vy­ko ras­ti vi­są dar­bo die­ną no­rin­čių dirb­ti vais­ti­nin­kų – už­da­ry­tos 6 vais­ti­nės Aly­tu­je, Vil­niu­je, Šiau­liuo­se, Kau­ne, Pa­lan­go­je ir Ig­na­li­no­je. 

Įžvel­gia fi­nan­si­nius in­te­re­sus

„Vais­ti­nės yra svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mos da­lis. Ko­ky­bės rei­ka­la­vi­mai tu­ri bū­ti pa­tys aukš­čiau­si. Svar­bu, kad vais­ti­nin­kas, ku­ris iš­ma­no vais­tų po­vei­kį ir su­de­ri­na­mu­mą, bū­tų vais­ti­nė­je, o jei­gu vais­ti­nes pa­ver­si­me pre­ky­bos kios­ke­liais, jos ne­teks pras­mės (svei­ka­tos sis­te­mo­je)“, – tei­gė Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys Ze­no­nas Strei­kus.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo nu­ro­dy­mai tik­rai ne­su­kė­lė jo­kios pro­ble­mos ša­lies mas­tu. Svar­biau­sia už­tik­rin­ti pa­slau­gų ko­ky­bę, o ne siek­ti, kad vais­ti­nės tap­tų par­duo­tu­vė­mis, ypač kuo­met vais­tų su­var­to­ji­mas Lie­tu­vo­je yra itin di­de­lis. Par­la­men­ta­ras įžvel­gia fi­nan­si­nius vais­ti­nin­kų at­sto­vų in­te­re­sus: „Ma­ny­čiau, kad far­ma­ci­nin­kai do­mi­si ne ko­ky­be, bet fi­nan­si­niais da­ly­kais.“

LVA pir­mi­nin­kė K.Ne­ma­niū­tė-Ga­gė pra­ne­ši­me ži­niask­lai­dai tei­gė, kad vi­suo­me­nės po­rei­kį vais­ti­nėms ro­do du da­ly­kai: skam­bu­čiai (dėl už­da­ry­tų vais­ti­nių), ku­rių su­lau­kia LVA, bei vi­suo­me­nės ap­klau­sos ty­ri­mai. Pa­sak pir­mi­nin­kės, vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos, pa­brėž­da­mos vais­ti­nių skai­čiaus per­tek­lių Lie­tu­vo­je, neat­si­žvel­gia į vi­suo­me­nės nuo­mo­nę. 91 proc. Lie­tu­vos gy­ven­to­jų svar­bu ar­ba gan svar­bu, kad ne­to­lie­se gy­ve­na­mo­sios vie­tos bū­tų bent vie­na (ar dvi) vais­ti­nės, o 75 proc. pa­jaus­tų ne­pa­to­gu­mą, jei­gu to­kios vais­ti­nės už­si­da­ry­tų.
Ki­ta ver­tus, Ž.Mi­nei­kis tei­gia, jog iš pro­fe­si­nei są­jun­gai pri­klau­san­čių dar­buo­to­jų bent jau da­bar ne­gir­dė­jęs, kad vyk­tų kar­di­na­lūs dar­bo or­ga­ni­za­vi­mo pa­si­kei­ti­mai. 

 Tarp kitko:
 
• Pasaulio sveikatos organizacijos 2019 m. duomenimis, Lietuvos vaistinių tinklas yra vienas tankiausių ES. Lietuvoje 100 tūkst. gyventojų tenka 47 vaistinės, o ES vidurkis – 31 vaistinė. Vaistinių skaičius Lietuvoje pastaraisiais metais išlieka stabilus: 2020 m. ir 2021 m. šalyje veikė 1344 vaistinės, praėjusiais metais – 1363 vaistinės.

• Pagal vaistininkų skaičių Lietuva taip pat užima aukštas pozicijas Europoje, jų skaičius pastaraisiais metais nežymiai augo. VVKT duomenimis, 2018 m. Lietuvoje licencijas turėjo 3415 vaistininkų, 2019 m. – 3438, 2020 m. – 3484, 2021 m. – 3582, 2022 m. – 3654 vaistininkai. Vaistininkų skaičiaus augimą iš dalies lemia didinamas farmacijos studijų valstybės finansuojamų vietų skaičius.

• Vaistininkų padėjėjų skaičius nuo 2018 m. mažėjo: 2018 metais šalyje buvo 1292 vaistininko padėjėjai, 2019 m. – 1234, 2020 m. – 1193, 2021 m. – 1198, 2022 m. – 1161. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    razinka


    Sveika šeima


    Daug vargo dėl invazinių rūšių

    Atšilus orams tarnybos suskubo priminti apie aplinkosaugai pavojingas invazines augalų ir gyvūnų rūšis – jas neapdairūs gyventojai dažnai platina patys. „Europoje yra šalių, kur daugiau nei 5 procentai visos floros sudaro svetimžemės rūšys. Lietuvos invazinių rūšių sąraše tokių ga...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Pradėta gydyti reta vėžio forma

    „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės

    Naujas numeris