Kompensuojami vaistai: mažesnės priemokos ar galimybė rinktis?

Ana Daukševič
2014-06-12
Prieš porą savaičių garsiai nuskambėjęs insulino priemokų „skandalas“ sukėlė nemažai aistrų. Tačiau ar tikrai tik už insuliną tenka primokėti Lietuvos pacientams? Toli gražu. „Visi mes primokame“, - sako pacientai. Tuo tarpu medikai įsitikinę – nemokamos medicinos seniai nebėra, tad sergantiesiems prisidėti prie gydymo vis tiek teks.
Kompensuojami vaistai: mažesnės priemokos ar galimybė rinktis?
Netylant kalboms apie kompensuojamųjų vaistų kainas pacientų organizacijų atstovai tikina, kad galimybė pasirinkti tinkamiausią medikamentą jiems yra labai svarbi.

Išskirtinių nėra
„Pastaruoju metu daug kalbėta apie vaistus diabetui gydyti. Tačiau nemanau, kad jų padėtis yra blogiausia. Sergantieji diabetu turi nemažą medikamentų pasirinkimą ir to tikrai reikia. Negalima lyginti ligų ir sakyti, kad viena svarbesnė už kitą. Onkologijoje padėtis nėra visiškai bloga, nors nėra ir labai gera. Kol kas dar negauname to, ką turi kaimyninių šalių pacientai. Sunkiai skinasi kelią inovatyvūs vaistai“, - sako Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Gediminas Žižys.
Panašiai pozicijai pritaria ir medikai. „Kiekvienas pacientas man yra brangus. Negalima išskirti vieno ir sakyti, jog vieniems vaistai labiau reikalingi. Visi galvoja, kad kardiologijos srityje nieko netrūksta. Nieko panašaus. Jeigu žiūrėtume į ūmias ir gyvybei pavojingas širdies ligas, tokias kaip širdies nepakankamumas, būklės po miokardo infarkto, stentavimo, joms gydyti vaistai kompensuojami tik 80 proc., priemokos yra nemažos“, - sako VU Santariškių klinikų Kardiologinės reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjas prof. Pranas Šerpytis. Antrina jam ir VU Santariškių klinikų Neurologijos centro prof. Dalius Jatužis: „Vaistų kompensavimas visiems pacientams yra aktualus. Tačiau neurologijoje medikamentai nėra kompensuojami 100 proc. Visa kaina kompensuojami tik kai kurie vaistai nuo epilepsijos, išsėtinės sklerozės. Parkinsono liga, po insulto vaistų kompensacija yra tik 80 proc.. Čia, kaip ir kitose srityse, kompensuojama tik mažiausia bazinė kaina. Dažniausia nauji medikamentai yra brangesni, todėl primokėti už juos tenka. Tai daro pats pacientas, arba kai kuriais atvejais – farmacijos kompanijos.“
Ką gi sako kiti pacientai apie esamas kompensuojamų vaistų priemokas – ar tikrai „nuskriaustos“ liko tik tam tikros pacientų grupės? „Visi mes primokame už kompensuojamuosius vaistus“, - atsako kalbintieji.

„Vaistai Parkinsono ligai taip pat pabrango. Tiesa, nedaug – keliais litais. Manau, šiuo metu padėtis nėra tobula, bet tikrai pakenčiama“, - komentuoja Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkas Algirdas Vaičiulis.
 
Nori pasirinkti
Ne paslaptis, kad priemokos kompensuojamiesiems vaistams išauga tada, kai perkamas naujesnis, originalus vaistas, ne generinis. Gal tuomet geriau būtų visiems kompensuoti vieną – pigiausią, ir tada nebus jokių bėdų? Su tuo nesutinka nei medikai, nei pacientai. „Jei aš būčiau ligonis, ne visada rinkčiausi pigiausią medikamentą. Visgi turi būti vaistas, kuris gerai veikia. Nežinau, ar visi generiniai medikamentai tikrai turi tokį patį poveikį kaip originalūs. Turėtų, bet vargu ar pigiausias yra geriausias. Taip pat yra sudėtiniai vaistai – priemokos jiems gali būti didesnės, tačiau užtenka vienos tabletės vietoje kelių“, - sako prof. P.Šerpytis.
Tuo tarpu pacientai pabrėžia, kad galimybė pasirinkti tinkamiausią medikamentą jiems yra labai svarbi. „Be abejo, mes už tai, kad pacientas kartu su gydytoju galėtų pasirinkti tinkamą vaistą. Svarbiausia yra jo poveikis, patogumas naudoti. Ne paslaptis, kad visi norėtų mokėti kuo mažiau, bet ne visada tai įmanoma“, - teigia A.Vaičiulis. Astma sergantiems pacientams atstovaujanti Ona Telyčėnienė pastebi ir dar vieną aspektą – su šia liga susidūrusieji neretai gali būti alergiški vienai ar kitai medikamento sudedamajai daliai, todėl rinktis pagal kainą gali tikrai ne kiekvienas. „Galimybė pasirinkti medikamentą pacientams yra svarbi. Kai kurie jų gali būti alergiški arba gali pasireikšti kiti pašaliniai reiškiniai. Ką jiems tada daryti? Tenka rinktis kitą medikamentą, kad ir brangesnį“, - paaiškina O.Telyčėnienė.
Tiesa, G.Žižio nuomone, besirinkdami vaistus pacientai pirmiausia turėtų klausyti gydytojo: „Kiekvienas žmogus yra individualus ir vienam medikamentas tinka, kitam – ne. Taip yra ir dėl neretai turimų gretutinių ligų. Koks turi būti skirtas gydymas, privalo spręsti medikas. Pats vartoju ne vieną medikamentą ir visuomet klausau specialisto.“
 
Nemokamo gydymo nėra

„Manęs nestebina situacija, kad pacientams už vaistus tenka primokėti. Priežastys to yra suprantamos – jei norime kompensuoti viską, tai kainuotų tiek, kiek mūsų valstybės biudžetas tiesiog nepakels. Taip yra ir kitose šalyse“, - sako D.Jatužis. Dar daugiau, profesoriaus nuomone, kai kuriais atvejais priemoka turi prasmę, nes tuomet žmonės tariasi su gydytoju ir atsirenka vaistus, kuriuos tikrai vartos. „Deja, yra ir tokių pavyzdžių, kad gavęs ką nors už dyka to nevertini. Tada vaistas yra perkamas, bet guli stalčiuje“, - pasakoja medikas. Sutinka su juo ir P.Šerpytis: „Pacientas turėtų tinkamai vartoti medikamentus – nekaupti jų, nekeisti savo nuožiūra.“
Taigi, jei visi sutinka, kad priemokos medikamentams yra neišvengiamos, kaip su kalbomis apie nemokamą gydymą? „Nėra tokio“, - įsitikinę medikai. „Dažnai sakoma, kad medicina, gydymas yra nemokami. Viskas yra mokama ir viskas turi savo kainą. Tik klausimas, kas ją dengia. Valstybė negali pilnai kompensuoti visų medikamentų“, - reziumuoja D.Jatužis. Tuo tarpu P.Šerpytis pastebi: „Pas mus turėtų ateiti nauji vaistai. Jeigu norime sumažinti insultų, infarktų skaičių, turėtume išnaudoti naujausias technologijas. Ne pirmus metus girdime apie modernius vaistus, tačiau dabar juos pacientai perka patys. Jeigu jie būtų kompensuojami bent 50 proc., jau būtų žingsnis į priekį. Geriau mažiau negu nieko.“

 
Komentarai:

Vilniaus Žvėryno vaistinės vaistininkė Regina Girdvainienė:
- Dirbu nedidelėje vaistinėje, todėl neblogai pažįstu apsilankančiuosius. Dauguma jų – vyresnio amžiaus. Dažnas serga lėtinėmis ligomis ir vaistus vartoja ne pirmus metus. Todėl dažniausiai jie prašo būtent tų medikamentų, kuriuos vartojo ir anksčiau. Nesvarbu, jei priemokos ir padidėjo, pacientams svarbesnis yra vaisto poveikis, o ne vien tik kaina. Visuomet parodau visą sąrašą medikamentų, iš kurių jie gali rinktis – tiek pigiausių, tiek brangesnių, tačiau pacientai pasirenka tai, kas jiems padeda jaustis geriau.
 
Gargždų Almos vaistinės vaistininkė Vitalija Pociutė:
Aišku, yra tokių pacientų, kurie prašo pigiausių medikamentų, tačiau jie sudaro nedidelę dalį visų ateinančių. Dažniausia kaina pacientams yra svarbi, tačiau ne taip, kaip vaisto poveikis. Jei kalbėtume apie pacientus, perkančius vaistus pirmą kartą, taip pat ne visi žiūri tik į mažiausią kainą – greičiau renkasi „viduriuką“.
 
Kauno Arnikos vaistinės vaistininkė Danguolė Mikulskienė:
Dažniausias pacientų orientyras – medikamentai, kuriuos vartojo anksčiau. Pasitaiko atvejų, jog pacientai nenori vieno ar kito medikamento, nes sako nejaučiąs jokio pagerėjimo. Tiesa, negalėčiau sakyti, jog kaina perkantiems vaistus yra visiškai nesvarbi. Taip tikrai nėra. Pirmą kartą atėję žmonės nori gauti išsamią informaciją apie tai, ką turime, kuo skiriasi medikamentai. Konsultuojame pacientus apie visus turimus vaistus, jų kainas. Vieni atsižvelgia būtent į pastarąją, kiti – renkasi brangesnius preparatus. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris