Sviestas ghi: skystasis auksas ant jūsų stalo

Aigustė Tavoraitė
2015-10-12
Karamelės ir riešutų aromato lydytas sviestas ghi gali išgydyti daugybę ligų - tuo tikėjo jau senovės indai. Vedų kultūroje jis vadinamas „maistu smegenims“, kuris ne tik užtikrina fizinę sveikatą, bet ir suteikia dvasinės energijos. Iš tiesų lydytas sviestas ghi yra puikus, sveikas pakaitalas įprastiems riebalams. 
Sviestas ghi: skystasis auksas ant jūsų stalo
Ghi sviestą vertina ir alergiški pieno produktams žmonės, kadangi šio sviesto gamybos procese praktiškai nelieka alergiją sukeliančių medžiagų – pieno baltymų (kazeino), išrūgų ir pieno cukraus (laktozės).

Vertingieji riebalai                                                      
Nors ghi sviesto sudėtyje yra 99 proc. riebalų, tačiau jie labai skiriasi nuo kitų gyvulinių riebalų. Šiame svieste yra gausybė vitaminų (A, D, E, K, PP), mineralų (magnio, geležies, kalio, kalcio, fosforo, natrio), reikalingų tvirtiems kaulams, stipriai širdžiai ir imuninei sistemai, tinkamai nervų sistemos veiklai palaikyti. Taip pat svieste esantys riebalai padeda geriau įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus ir mineralines medžiagas iš kitų maisto produktų.
Sviestas turi daug naudingų riebalų rūgščių, kurias organizmas pasisavina lengviau nei kitas rūgštis ir kurios, teigiama, sumažina vėžio bei auglių formavimosi riziką, padeda sergant lėtiniais storosios žarnos uždegimais.

Ghi sviestą vertina ir alergiški pieno produktams žmonės, kadangi šio sviesto gamybos procese praktiškai nelieka alergiją sukeliančių medžiagų – pieno baltymų (kazeino), išrūgų ir pieno cukraus (laktozės).
 
Nepakeičiamas virtuvėje
Šis natūralus, be jokių organizmui kenksmingų hidrintų riebalų ir priedų, produktas gali būti nepamainomas beveik kiekvieno patiekalo gamyboje. Ghi sviestas kaitinamas nesvyla, nerūgsta, negaruoja, neišskiria kenksmingųjų medžiagų bei laisvųjų radikalų.
Lydytą ghi sviestą laikykite tiesiog kambario temperatūroje. Jis, kitaip nei paprastas sviestas, turi mažai drėgmės ir riebalų, dėl to šviežumą ir skonį, sakoma, gali išlaikyti net metus!
Ghi sviestą tinka naudoti įvairiausiems patiekalams gaminti ir pagardinti: kepkite blynus, daržoves, pyragus, duoną, dėkite į troškinius, sriubas, košes, tepkite sumuštinius. Ghi sviestas lengvai ir gerai virškinamas, be to, jis suaktyvina virškinamąjį traktą, padeda skrandžiui pagaminti daugiau rūgšties.

Kadangi ghi sviestas nesudega ir nepraranda maistinių savybių, jį galima naudoti kelis ar net keliolika kartų – jei po kepimo liko degėsių ar kitų trupinių, tiesiog perkoškite ghi sviestą per sietą ar marlę. Kartu vertėtų nepamiršti, kad vartojant bet kokius riebalus reikalingas saikas.
 
Gaminame ghi sviestą
Nors galima įsigyti jau paruošto ghi sviesto, tačiau ir pačiam jo pasigaminti namie visai nesudėtinga. Tereikės tik trupučio kantrybės.
Natūralų naminį arba pirktinį (be priemaišų, nesūdytą) ne mažesnio nei 82 proc. sviestą (2 kg) sudėkite į puodą storu dugnu (dangtį nuimkite) ir ant silpnos ugnies kaitinkite, kol produktas ištirps ir užvirs. Tada sumažinkite ugnį ir vis pamaišykite.
Sviesto paviršiuje ims susidaryti baltos putos – pradeda garuoti vanduo ir atsiskirti baltymai. Putų nugriebti nereikia. Sumažinkite ugnį, kartkartėmis pamaišykite, tačiau ne per dažnai, nes baltymai turi nusėsti ant dugno.
Virti reikia maždaug 40–60 min., kol ant sviesto paviršiaus susidarys pilkšvai balzganos spalvos plutelė, o ant dugno sukris visi baltymai. Kai sviestas taps gintaro spalvos ir nebeliks plaukiojančių baltymų lašelių, lydytas gaminys bus baigtas. Puodą nukelkite ir padėkite atvėsti, jo neuždenkite. Tik svarbu, kad produktas neįgautų tamsiai rudos spalvos. Tai reiškia, kad sviestą perkaitinote ir tokio jo vartoti negalima.
Kai sviestas šiek tiek praauš, puodą uždenkite marle ir perkoškite skystį į indą, kur žadate sviestą laikyti. Marlėje surinktas atliekas išmeskite.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica