Stipruolių maistas – čija sėklos

Žydrūnė Domarkaitė
2014-04-03
Išgirdęs čija pavadinimą ne kiekvienas iš karto suprastų apie ką kalbama. Čija - lietuviškai vadinamas ispaninis šalavijas – tai nepaprastai maistingos juodai baltos sėklos, kilusios iš Centrinės Amerikos. „Chia“ majų kalboje reiškia „stiprybė“ ir puikiai apibūdina šių sėklų savybę stiprinti organizmą. Šios sėklos padeda jam atsigauti po sunkaus fizinio darbo ar alinančių ligų, todėl jos buvo vienas iš pagrindinių maistų majų civilizacijoje.
Stipruolių maistas – čija sėklos

Padeda lieknėti
Čija sėklos geriausiai žinomos, kaip puikus būdas aprūpinti organizmą reikalingomis maisto medžiagomis, bet retai kada žinoma, kad jos padeda lieknėti. Ispaninio šalavijo sėklos turi savybę blokuoti maisto kalorijų pasisavinimą, taip kartu užkirsdamos kelią svorio didėjimui. Taip pat net nedidelis kiekis šių sėklų suteikia žmogui sotumo jausmą. Norint pajusti teigiamą sėklų poveikį, kasdien patariama jų sunaudoti po 20 gramų dviejų valgymų metu.
 

Maistinga
Čija sėklos turi daug daugiau maistingų medžiagų nei dauguma vaisių, daržovių, sėklų ir grūdų. Čija sėklos – nuostabi žarnyno šluota, kuri išvalo įsisenėjusias atliekas iš virškinamojo trakto. Tai yra vienos iš naudingiausių sėklų, nes yra prisotintos vitaminų ir mineralų. Turi kalio, geležies, magnio bei fosforo. Jose yra A, B1, B2, B3, B6, B7 ir E vitaminų. Įdomu, jog šaukštelyje čija sėklų yra daugiau kalcio nei stiklinėje pieno ir daugiau omega-3 rūgšties nei lašišoje.
 
Apsaugo nuo širdies ligų
Čija sėklos ne tik gerina širdies darbą, kraujagyslių būklę, bet ir sumažina cholesterolio kiekį, teigiamai veikia smegenų veiklą. Tyrimai rodo, kad šios sėklos gali sureguliuoti kraujo spaudimą. Taip pat jos išvalo organizmą ir virškinamąjį traktą, todėl jau po kelių dienų šių sėklų naudojimo,  jaučiamas lengvumo jausmas. Šios sėklos taip pat prisotintos antioksidantais, kurie padeda apsaugoti kūną nuo laisvųjų radikalų, senėjimo ir vėžio. Didelis antioksidantų kiekis prailgina sėklų galiojimo laiką, todėl jos gali būti naudojamos iki dviejų metų be jokio specialaus apdorojimo.
 
Vandens mėgėja
Čija sugeria 9-12 kartų daugiau vandens nei pati sveria. Tai užtrunka vos 10 minučių. Išmirkusios vandenyje šios sėklos panašios į permatomus drebučius su tamsiu taškeliu centre. Sėklos lengvai virškinamos, net jei praryjamos nekramtytos. Suvalgius mirkytų čijos sėklų, organizmas kurį laiką bus prisotintas vandens.

 
Universalus panaudojimas
Šios sėklos puikiai tiks padažams. Taip pat jų galima įdėti į kokteilius, pudingus ar tiesiog užberti ant salotų ar duonos. Jų neutralus skonis nepakeis patiekalo skonio, tačiau pridės organizmui daug būtinų maistingų medžiagų ir mineralų.
 
Čija sėklų nauda:
gerina susikaupimą ir koncentraciją;
suteikia energijos ir ištvermės;
prisotina organizmą vandeniu;
pagerina širdies ir kraujagyslių būklę;
padeda organizmui ir kūnui atsigauti bei sustiprėti.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris