Snaudulį darbe blaško sveika mityba

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-08
Darbe vėl jaučiatės mieguistas, nepavyksta susikaupti? Regis, labai nepervargote, bet kažkodėl svaigsta galva, jaučiate silpnumą? Mitybos specialistai teigia, kad tai gali lemti ir netinkamai pasirinktas maistas bei žalingi valgymo įpročiai.
Snaudulį darbe blaško sveika mityba

Kokios dažniausios mitybos klaidos neleidžia mums jaustis energingiems darbe ir pakiša koją dirbantiems protinį darbą ar besimokantiems, atsako specialistė gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė:

- Norint būti darbingam ir aktyviam – reikia laikytis mitybos režimo. Visų pirma tai reiškia valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, geriausia – keturis penkis kartus per dieną. Ne taip svarbu griežtai valgyti tuo pačiu metu, kiek tarp valgymų išlaikyti vienodus intervalus – po 3–4 valandas. Taigi būtini trys pagrindiniai dienos valgymai ir vienas ar du nedideli užkandžiai. Reiktų vengti ir kito kraštutinumo – persivalgymo.

Reguliarus maitinimasis leidžia išvengti alkio jausmo, kuris trukdo koncentruotis ir mažina motyvaciją, bei padeda išlaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje. Žemas jos kiekis sukelia mieguistumą, galvos skausmą ar svaigimą, energijos trūkumą. Todėl žmogui, kuris valgo bet kada ir bet ką, darbe sunkiau susikaupti, atlikti net paprasčiausias užduotis.
 
Nesigundykite saldumynais
Nemaža dalis Lietuvos darbuotojų užkandžiu laiko „ką nors saldaus, kuo galima pasimėgauti prie kavos“. Norint išvengti alkio jausmo, labai svarbu ne tik nepamiršti užkandžiauti, bet ir „nepakibti“ ant saldumynų vilionių. Tiek saldi bandelė, tiek ryžių traputis turi angliavandenių, kurie suteikia energijos, pakelia gliukozės kiekį kraujyje. Tačiau suvalgius bandelę gliukozės kiekis netrukus vėl sumažėja, tada vėl pajuntame alkį. Taip atsiduriame užburtame rate, kur ne tik jaučiamės nuolat nepavalgę, bet ir rizikuojame persivalgyti.
 
Užkandžiui – sauja riešutų

Užkandžiams rekomenduoju tokius maisto produktus, kurie cukraus kiekio kraujyje nedidina staiga, išlaiko jį stabilų ilgiau, nes turi lėtai įsisavinamų angliavandenių. Pavyzdžiui, džiovinti vaisiai, sėklos, obuoliai ar kiti vaisiai, riešutai, liesi pieno produktai (jogurtas, pasukos). Užkandžiai neturėtų būti labai kaloringi ir siekti iki 250 kcal. Tai yra maždaug sauja riešutų, sumaišytų su džiovintais vaisiais ar sėklomis.
 
Vanduo blaško snaudulį
Pavalgyti ar užkandžiauti dar prisimenama, bet nuolat vartoti skysčius biuro darbuotojai pamiršta dažniau. O stiklinė vandens, kaip ir tinkamas užkandis, blaško snaudulį. Neretai žmonės sako: „negeriu vandens, nes nesinori“, tačiau kaip ir valgyti reguliariai, taip ir vartoti skysčius reikia įprasti. Tuomet troškulį pajuntame greičiau.
Norint išlikti energingiems ir nuvaikyti snaudulį darbe, reikia žinoti, kad skysčiais vadiname tai, kas neturi kalorijų, tai yra vandenį ar nesaldintą arbatą ir tikrai ne biuro darbuotojų mėgstamą kavą. 1 kg žmogaus kūno svorio per dieną turi tekti mažiausiai 20 ml vandens. Tad, pavyzdžiui, jeigu sveriate 55 kg, per dieną reiktų išgerti bent 1,1 litro vandens ar arbatos be cukraus.
 
Pietaukite be kompiuterio
Baksnojimas šakute biure į parduotuvėje nusipirktų salotų indelį dar nėra visavertis valgymas. Pietų pertraukos valandą išnaudokite tam, kam ji yra skirta – pietums. Pirmiausia pietaudami atsitraukite nuo kompiuterio. Taip pat pietums nederėtų rinktis greitojo maisto produktų, pusgaminių, pašildytų mikrobangų krosnelėje, pavyzdžiui, picos. Valgykite ramiai, kramtykite ilgai, išeikite pasivaikščioti už įstaigos ribų, kad įkvėptumėte gryno oro ir sužadintumėte apetitą.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris