Intuityvus valgymas formuoja teigiamus mitybos įpročius

Domantė Juknonytė
2017-03-07
Intuityvus valgymas formuoja teigiamus mitybos įpročius
Norintiems išmokti intuityvaus valgymo, pirmiausia reikėtų pradėti reguliariai maitintis, skirti laiko maistui. Svarbu valgyti iš lėto, sustoti dar jaučiant nedidelį alkį, kadangi sotumo pojūtis smegenyse pasireiškia vėliau, nei iš tiesų yra pasiekiamas.

Tačiau tinkama ir sveika mityba neturėtų būti siejama su savęs ribojimu ar griežtų taisyklių laikymusi – to moko ir intuityvus valgymas. Šis 1995 metais pirmą kartą pavartotas terminas apibrėžia mitybos koncepciją, kuomet valgoma atsižvelgiant tik į fizinius kūno poreikius. Gydytoja dietologė Žana Antonova teigia, jog pagrindinis šios mitybos principas – lėtas valgymas mėgaujantis maistu, ir tik tada, kada jaučiamas fiziologinis alkis. 
 
„Intuityvus valgymas remiasi sveikos mitybos rekomendacijomis, tačiau dienos racionas ir maitinimosi režimas priklauso nuo individualių organizmo poreikių,“ - sako Ž.Antonova. 
Vis dėlto daliai žmonių būdingi prasti maitinimosi įpročiai, todėl siekiant praktikuoti intuityvią mitybą, neretai tenka mokytis valgyti tarsi iš naujo.
 
„Norintiems išmokti intuityvaus valgymo, pirmiausia reikėtų pradėti reguliariai maitintis, skirti laiko maistui. Svarbu valgyti iš lėto, sustoti dar jaučiant nedidelį alkį, kadangi sotumo pojūtis smegenyse pasireiškia vėliau, nei iš tiesų yra pasiekiamas“, - aiškina dietologė. Pasiteiravus, kokius maisto produktus derėtų rinktis, o kokių – atsisakyti, Ž.Antonova teigia, jog intuityvi mityba iš esmės nedraudžia jokių produktų vartojimo. „Galima suvalgyti ir saldumynų, tačiau su sąlyga, jog bus valgoma lėtai ir besimėgaujant“, - priduria specialistė. 
 
Kalbėdama apie intuityvaus valgymo naudą Ž.Antonova pabrėžia, jog dietologai šią mitybą taiko ir norintiems sveikiau maitintis, ir susiduriantiems su antsvorio problemomis. 
„Intuityvus valgymas rekomenduojamas nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinės būklės. Praktikuojant šią mitybą, išmokstama valgyti reguliariu režimu, subalansuotai, taigi išvengiama nereikalingo papildomo užkandžiavimo. Tačiau intuityvaus valgymo neišmokstama per dieną ar savaitę, tai – ilgalaikis ir nuolatinis procesas“, - patikina dietologė.  

Kaip išmokti intuityvaus valgymo?
„The Independent“ rašo, jog sąmoningas valgymas (paremtas fiziniais kūno poreikiais) leidžia palaikyti tinkamą sveikos mitybos režimą. Siekiant geriau perprasti šią mitybos koncepciją, rekomenduojama vadovautis keliais praktiniais patarimais:
kol kramtote maistą, padėkite įrankį ant stalo;
stebėkite valgymo procesą;
patiekalą pateikite estetiškai – labiau įsiminsite ką valgote;
valgykite lėtai;
valgydami nežiūrėkite televizoriaus ar kitaip netrikdykite savo dėmesio.
rašykite maisto dienoraštį. 


Tai įdomu
Elžbieta II laikosi reguliarios mitybos ir valgo viena
Neseniai 65 metų Jungtinės Karalystės valdymo sukaktį atšventusi karalienė Elizabeth II (90) ilgaamžiškumu ir puikia sveikata lenkia ne vieną pasaulio monarchą. Akivaizdu, jog ne tik genai, bet ir tinkamas gyvenimo būdas lemia Elizabeth II fizinę būklę. 
 
Kita vertus, „The Independent“ rašo, jog Karalienė nebūtinai taip preciziškai reguliuoja kasdienį mitybos režimą, kaip gali pasirodyti. Nors, pasak „The Telegraph“, karališkųjų rūmų vyriausiasis šefas Markas Flanaganas dukart per savaitę karalienei siūlo meniu, kurį Jos Didenybė patvirtina arba ne, buvęs karališkųjų rūmų šefas Darren‘as McGrady teigia, jog Elizabeth II nėra išranki maistui. „Ji valgo kad pasisotintų, skirtingai nei Princas Filipas, kuris mėgaujasi valgymo procesu ir gali visą dieną kalbėti apie maistą“, - sako D.McGrady. Anot jo, karalienė maitinasi reguliariai ir tik būdama viena.  
 
Leidinyje „BT“ skelbiama, jog Elizabeth II dieną pradeda puodeliu juodosios „Earl Grey“ arbatos bei keliais sausainiais. Pusryčiams ji renkasi grūdų košes ar vaisius, kartais – skrudintą duoną su džemu arba plaktus kiaušinius su rūkyta lašiša ir triufeliais. Priešpiečių metu ilgaamžė kartais leidžia sau pasimėgauti džinu su citrina ir ledu arba lengvu vynu. 


 
Karalienės pietų meniu taip pat skamba paprastai: žuvis su daržovėmis arba grilyje kepta vištiena su salotomis. D.McGrady pasakoja, jog Elizabeth II vengia krakmolo, todėl atsisako bulvių, ryžių ar makaronų.
Kasdien popietės metu – pagal anglų tradiciją – Karalienė gurkšnoja arbatą, ragauja mini sumuštinius (pvz., su agurku, lašiša, kiaušiniu ir majonezu). Anot D.McGrady, Elizabeth II mėgsta ir saldėsius. Jos mėgstamiausi – biskvitiniai tortai su medumi ar kremu, vaisiais ar šokoladu.
 
Vakarienei Elizabeth II dažniausiai patiekiama jautienos ar elnienos filė, arba lašiša. Mėsa pagardinama grybų, grietinėlės ir viskio padažu. Desertui Karalienė renkasi braškes ar saldžiąsias kriaušes; ypač mėgsta šokoladą. Ilgaamžė monarchė neretai vakarienės metu sau leidžia mėgautis ir taure šampano. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica