Diabetiko dieta naudinga kiekvienam

Aigustė Tavoraitė
2017-11-20
Diabetas – nemažai žalos ir problemų sveikatai padaranti liga, dažniausiai atsirandanti dėl netinkamos mitybos įpročių. Išsamiau apie „diabetes mellitus“ – medaus saldumo apykaitą – kalbamės su mitybos specialiste, studijos „Sulieknėk sveikai“  vadove Vaida Kurpiene. 
Diabetiko dieta naudinga kiekvienam
Svarbu žinoti, kad daržovės ne tik nepadidina ir padeda išlaikyti kuo stabilesnį gliukozės kiekį kraujyje, bet ir turi daug uždegimą slopinančių savybių.

Išgydoma ar amžina liga?
Pasak mitybos ekspertės, diabeto neįmanoma niekaip išgydyti. I tipo diabeto atsiradimui, deja, mes negalime daryti įtakos. Jis diagnozuojamas pakankamai jauname amžiuje. 
Kalbant apie II tipo diabetą situacija yra priešinga. Pastarasis gali susiformuoti dėl netinkamo gyvenimo būdo, nesveikos ir perteklinės mitybos, mažo fizinio aktyvumo. Kitaip tariant – dėl meilės ir dėmesio stokos savo sveikatai. Nėštumo metu galintis išsivystyti gestacinio tipo diabetas – laikina būklė, kuri taip pat gali būti kontroliuojama koreguojant mitybos įpročius ir su nėštumu praeina. Tačiau negydant ligos gali kilti įvairių nėštumo komplikacijų. 
 

„Diabetikams pritaikyta dieta naudinga kiekvienam iš mūsų. Taip gali maitintis visi šeimos nariai – sergantis nejaus diskomforto maitinantis, o kiti šeimos nariai, įpratę prie sveikos mitybos, džiaugtis puikia sveikata, geresne nuotaika ir padidėjusiu energijos kiekiu“, - sako mitybos specialistė, studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė.


Mitybos klaidos
Mitybos specialistė V.Kurpienė pabrėžė, kad didžiausia šia liga sergančiųjų klaida – nenorėjimas stengtis pasveikti. Taip pat šia liga segantiesiems yra didesnė tikimybė susirgti kraujagyslių, inkstų, nervinėmis ligomis, išsivystyti net iki aklumo vedančios akių ligos. Dar vienas svarbus aspektas, kurį išskyrė pašnekovė, – tai nesistengti gydytis patiems, o kreiptis į specialistus. Todėl diabetikams būtina kasmet reguliariai lankytis pas gydytoją, kuris stebėtų sveikatos būklę, atliktų reikalingus tyrimus. Pastarieji galės sudaryti veiksmingą ir jūsų organizmui tinkantį mitybos bei prevencinių priemonių priežiūros planą.
 

Maistas – kas čia kitaip?
Pirma, reikia vartoti kuo mažiau apdorotų maisto produktų. Todėl mitybos ekspertė patarė vengti maisto produktus trinti, pervirti ir sukepinti. Būtina skaičiuoti angliavandenių kiekius. Savo ruožtu šviežių daržovių valgyti būtina ir kiekis nėra ribojamas – kuo daugiau jų suvartojama, tuo geriau. Svarbu žinoti, kad daržovės ne tik nepadidina ir padeda išlaikyti kuo stabilesnį gliukozės kiekį kraujyje, bet ir turi daug uždegimą slopinančių savybių. O diabetikams uždegiminiai procesai atsiranda gana dažnai.
Be to, specialistės nuomone, diabetikams pritaikyta dieta naudinga kiekvienam iš mūsų. Taip gali maitintis visi šeimos nariai – sergantis nejaus diskomforto maitinantis, o kiti šeimos nariai, įpratę prie sveikos mitybos, džiaugtis puikia sveikata, geresne nuotaika ir padidėjusiu energijos kiekiu. 


Verta žinoti
I tipo cukrinio diabeto priežastys: imuniteto susilpnėjimas, infekciniai uždegiminiai procesai (virusai, toksinai) ir paveldimumas. II tipo cukrinio diabeto priežastys: nutukimas, kai kūno masės indeksas KMI> ar = 27 kg/m2, vyresniems kaip 45 m., turintiems giminaičių, sergančių diabetu, arterine hipertenzija (AKS > 140/90 mmHg), lipidų apykaitos sutrikimų (didelio tankio lipidų (DTL) < 0,9 mmol/l ir trigliceridų (TG) > 2,2 mmol/l), patyrusiems gliukozės tolerancijos sutrikimų, atsiradus sirgęs širdies ir kraujagyslių ligomis. Dažniausiai debatas atsiranda susidėjus kelioms priežastims į vieną.
 
Nėčioms moterims gali būti laikinas diabetas, turintis specialų pavadinimą – gestacinis (nėštumo). Jei moteris turėjo gestacinį diabetą, teigiama, kad ji turi ir didesnę riziką susirgti II tipo diabetu.
Visgi, kiekvienam žmogui diabeto atsiradimo veiksniai yra individualūs. Tačiau būtent II tipo diabetu gali susirgti nesurūpinantys savo sveikata ir mityba, turintys antsvorio žmonės. 

 
Produktų dešimtukas sergant diabetu
 
Gal jūs arba jūsų artimas giminaitis, draugas sergate cukriniu diabetu? Nuolat susiduriate su ta pačia problema, ką galima valgyti diabetikams? Pateikiama populiariausius maisto produktus, kurie būtini kiekvieno, turinčio problemų dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, maisto racione.

Nr. 1 – svogūnas, ši daržovė mažina cukraus kiekį kraujyje.

Nr. 2 – vaistinė ožragė, šis prieskoninis augalas padeda subalansuoti svorį ir mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Nr. 3 – cinamonas gali blokuoti laisvuosius radikalus ir padeda sumažinti cukraus kiekį organizme.

Nr. 4 – mėlynių lapai, šios vaistažolės mažina gliukozės kiekį kraujyje.


Nr. 5 – kario lapai mažina tikimybę susirgti glikozurija arba hiperglikemija, kurios padeda išvengti nutukimo – esminės diabeto atsiradimo priežasties.

Nr. 6 – graikiniai riešutai mažina rūgštingumą, normalizuoja rūgštinę terpę. Maža to, turi daug magnio ir cinko, todėl naudingi norint sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

Nr. 7 – avokadas, nes jo sudėtyje yra mannoheptulozės, kuri padės atsikratyti nereikalingo gliukozės kiekio.

Nr. 8 – žuvis turi aminorūgščių, ypač reikalingų diabetikams. Todėl padeda sumažinti svorį ir išvengti širdies ir kraujagyslių ligų.

Nr. 9 – ankštiniai augalai turi daug baltymų ir skaidulų, kurie būtini diabeto problemų turintiems žmonėms.

Nr. 10 – vyšnios turi mažai kalorijų ir daug naudingų medžiagų – cinko, geležies, kalio, mangano, vario. Be to, vyšniose esantys antioksidantų junginiai padeda organizmui kovoti su senėjimo procesais.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris