Žvynelinės gydymui itin svarbi sveika mityba

Domantė Juknonytė
2017-01-19
Prieš porą mėnesių man diagnozavo žvynelinę, tačiau pavyko išgydyti nedidelio paplitimo odos pažeidimus. Žinau, jog tai lėtinė liga, kuri lydi visą gyvenimą. Kas padėtų išvengti žvynelinės paūmėjimų ir paspartintų odos bėrimų gijimą?
Milda, 28 m.
Žvynelinės gydymui itin svarbi sveika mityba
Vienas žvynelinės simptomų – odos niežėjimas. Kad to išvengtumėte, svarbu nenaudoti odą sausinančių priemonių, kurių sudėtyje yra dirbtinių kvapiklių, dažiklių, kurių pH yra šarminis.

Atsako LSMU ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė doc. dr. Vesta Kučinskienė:

- Skiriama pirmo ir antro tipo žvynelinė. Ligos eiga gali būti silpnai išreikšta, vidutinio sunkumo arba sunki, – taip pat ji gali kisti. Pirmo tipo žvynelinė, siejama su odos, sąnarių, nagų pažeidimais, įprastai pasireiškia pacientams iki 40-45 metų. Polinkis sirgti šio tipo žvyneline yra perduodamas iš kartos į kartą: šia liga sirgti gali ir seneliai, proseneliai.
 

Antro tipo žvyneline dažniau serga vyresnio amžiaus pacientai, ją dažnai išprovokuoja nesuderintų vaistų vartojimas. Bėrimus taip pat gali sukelti antiaritmikai, antidepresantai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
Jei žmogus turi genetinį polinkį sirgti, tačiau nėra ligą sukeliančių veiksnių arba jie yra neryškūs, žvynelinė gali nepasireikšti.
 
Žvynelinės paūmėjimus sukelia įtampa, stresas, persirgtos bakterinės ar virusinės infekcijos. Pavyzdžiui, neretai jauniems pacientams persirgus gripu ant odos atsiranda smulkių bėrimų (kartais ir netipiškų ligai), lydi silpnas karščiavimas, kuris trukdo odai gyti. Žvynelinei gyti nepadeda alkoholio vartojimas, rūkymas.
 
Sergant žvyneline, reikėtų vengti pažeistos odos dirginimo, pasirinkti tinkamas kasdienes higienos priemones, natūralios medžiagos rūbus. Vienas ligos simptomų – odos niežėjimas. Kad to išvengtumėte, svarbu nenaudoti odą sausinančių priemonių, kurių sudėtyje yra dirbtinių kvapiklių, dažiklių, kurių pH yra šarminis. Bėrimus reikėtų tepti drėkinamaisiais vaistais, kad mažėtų odos pleiskanojimas ir niežėjimas.
 
Sveika mityba taip pat labai svarbi. Pacientas turėtų valgyti daugiau šviežių vaisių, daržovių. Per dieną reikėtų suvartoti bent 400 g maisto produktų, turinčių skaidulinių medžiagų. Patariama kuo mažiau vartoti cukraus ir lengvai pasisavinamų angliavandenių turinčių produktų. Pirmenybę reikėtų teikti troškintam, virtam, mažai riebalų turinčiam, maistui. Tinka žuvis, paukštiena, kartais ir liesa kiauliena. Tokia mityba reikalinga, nes liga turi sąsajų su metaboliniu sindromu – nutukimu, padidėjusiu riebalų kiekiu kraujyje. Riebalų ląstelėse, lipocituose, neretai slypi uždegimą skatinantys veiksniai.

 
Taikant gydymą, labai svarbu įvertinti kiekvieno paciento ligos sunkumą. Jei tai ne itin sunki žvynelinė, užtenka vietinio poveikio vaistų, galimai derinamų su fototerapija. Sergantieji gydymosi tikslais lankosi šiltuosiuose kraštuose, mėgaujasi vandens, saulės procedūromis. Tačiau esant vidutinio sunkumo ar sunkios stadijos ligai (kai pažeista daugiau nei 10-15 procentų odos), skiriami sisteminiai vaistai, derinami su fototerapija. Kartais pasitaiko ir tokių sunkių atvejų, kai tradiciniai sisteminiai vaistai nepadeda.
 
Lietuvoje jau dešimt metų žvynelinei gydyti turime galimybę skirti biologinius vaistus. Šie medikamentai slopina uždegimines ląsteles, jų produkuojamus baltymus. Taip stabdomas uždegimas: efektyviai pagerėja ne tik fizinė, bet ir psichologinė, paciento būklė.


 
Tarp kitko
Sergamumas žvyneline siekia apie 2-3 procentai pasaulio gyventojų. Šis rodiklis išlieka stabilus. Liga vienodai paplitusi tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų, ja serga įvairaus amžiaus pacientai. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris