Liežuvio valymas – blogo burnos kvapo priešas

Aigustė Tavoraitė
2017-05-29
Ar būtina kiekvieną kartą valantis dantis „nugremžti“ ir liežuvį? Ar tam būtinos specialios priemonės?
Regimantas, 40 m.
Liežuvio valymas – blogo burnos kvapo priešas
Jei kaupiasi itin daug apnašų, valyti liežuvį būtina, visiems kitiems – rekomenduojama. Daugiau apnašų kaupiasi tiems žmonėms, kurie turi polinkį į paradontozę. Tą turėtų įvertinti specialistas burnos higienos metu arba odontologas.

Atsako specialistė
Burnos higienistė Jūratė Aganauskienė:

Valantis dantis reikėtų nepamiršti ir liežuvio higienos. Ant jo labai kaupiasi apnašos, kurios vėliau pereina ant dantų ir jie greičiau apsivelia. Jei kaupiasi itin daug apnašų, valyti liežuvį būtina, visiems kitiems – rekomenduojama. Daugiau apnašų kaupiasi tiems žmonėms, kurie turi polinkį į paradontozę. Tą turėtų įvertinti specialistas burnos higienos metu arba odontologas.
 
Liežuvį valyti galima tam skirtu gremžtuku, būna specialūs dantų šepetėliai, kurių kita pusė būna grubesnė ir skirta būtent liežuviui valyti. Galima tą daryti ir įprastu dantų šepetėliu, jo šereliais, tik tuomet šepetėlį patariama dažniau keisti.   
Kaip dažnai reikėtų valyti liežuvį? Pagal poreikį ir galimybes, juk kiekvieno seilės labai skirtingos, vieniems apnašų kaupiasi daugiau, kitiems praktiškai visai nesikaupia. Tačiau turintiesiems polinkį į paradontozę ar kitus sutrikimus tą būtina daryti kiekvieną dieną. Be to, besiskundžiantiems blogu burnos kvapu liežuvio valymas yra viena iš prevencijos priemonių.


Verta žinoti
Liežuvio sandara tokia, kad apnašos labai greitai prikimba: šis mūsų organas nėra glotnus, jo paviršius nuklotas daugybe smulkių gleivinės spenelių. Iš kur atsiranda apnašų? Jas sudaro nebegyvos burnos gleivinės ląstelės, įvairūs mikroorganizmai, maisto likučiai.

 
Bakterijos, kurios kaupiasi burnoje, ant liežuvio, ne tik gadina burnos kvapą, bet ir gali sukelti dantų ėduonį, dantenų, burnos gleivinės ir net gerklės ligas.
Dažniau valgant termiškai neapdoroto augalinio maisto – vaisių ir daržovių, ypač kietesnių, riešutų, ir kruopščiai viską kramtant ant liežuvio mažiau kaupsis apnašų, jis bus sveikesnis ir švaresnis.


Geriau dantis valytis prieš ar po pusryčių?
Nors dauguma žmonių dantis ir liežuvį valytis skuba vos atsikėlę, atsakydama į šį ne vienam ramybės neduodantį klausimą specialistė pabrėžė, kad dantims sveikesnis yra antrasis variantas. Išsivalius dantis ir tarpdančius po valgio ilgesnį laiką išlaikoma gera terpė burnoje.
 
Bet kuriuo atveju svarbiausia, kad dantys būtų valomi du kartus per parą, tarpdančiai – kartą, nes 80 procentų dantų ligų atsiranda dėl prastos burnos higienos. Kita vertus, valyti dantis tiek išlipus iš lovos, tiek suvalgius pusryčius, jau būtų perteklinė procedūra – taip dantys nubrūžinami ir pasidaro jautrūs. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris