Kraujas iš nosies – be panikos

Ringailė Gvildė
2020-08-20
Vasarą, per didžiuosius karščius, man dažnai iš nosies pasipila kraujas. Kartais taip nutinka net porą kartų per savaitę. Tai susiję su oro temperatūra ar jau kitų ligų požymis?
Milda, 24
Kraujas iš nosies – be panikos
Teisingiausia sustabdyti kraujavimą iš nosies - ją užspausti per visą minkštąjį plotą, ant viršaus galima uždėti ką nors šaldančio, galva turėtų būti iškelta ir atkišta truputį į priekį, kad kraujas bėgtų į burną ir jį būtų galima išspjauti.

Interviu su specialistu
Otorinolaringologas Arnoldas Morozas:

- Ar nosies kraujavimas iš tiesų gali būti susijęs su dideliais karščiais, oro permainomis?
- Kraujavimas iš nosies šiltuoju metų sezonu kaip tik būna retesnis, o padažnėja jis žiemą, šaltuoju laikotarpiu. Bet tiems, kurie dirba biuruose, o šie dažnai turi oro kondicionierius, gerokai sausinančius orą, tikrai gali pasireikšti kraujavimas iš nosies tiek vasarą, tiek žiemą. Tačiau tai jau nebus sąlygota oro temperatūros lauke, o sauso oro biure. Kai išdžiūsta nosies gleivinė, trūksta kraujagyslės ir gali prasidėti kraujavimas. Dirbantiems biuruose ir kenčiantiems dėl kraujavimo iš nosies, rekomenduojama kartais nosį praplauti jūros vandeniu ar palašinti riebalinius lašus, kad būtų sutepta gleivinė.
 
- Gali būti dar kokių nors ligų signalas?
- Paprastai kraujavimo iš nosies priežastys yra skirstomos į lokalias ir sistemines. Lokalios – tai traumos, gleivinės pažeidimai, vaikams – svetimkūniai. O sisteminės – padidėjęs kraujospūdis, kraują skystinančių vaistų vartojimas, gali būti susiję su paveldima telengektazės liga, dėl kurios kraujagyslės tampa itin trapios ir žmogui dažnai kraujuoja iš nosies gleivinės. Tiesa, pastaroji liga nepasireiškia vien tik nosies kraujavimu, bet šis simptomas ją geriausiai išduoda.
Beje, dažniausiai kraujas iš nosies bėga vaikams iki dešimties metų ir jau pagyvenusiems žmonėms dėl jų gretutinių, sisteminių ligų.
 
- Dažnas kraujavimas gali rodyti vitaminų, mineralų trūkumą ir susilpnėjusį imunitetą?

- Vien dėl to, kad kraujuoja iš nosies, tokių išvadų daryti negalima. Tačiau taip, dažnas kraujavimas iš nosies gali būti iš dalies siejamas su nusilpusiu imunitetu. Bet tai niekada nebus vienintelis imuniteto nusilpimo požymis ar simptomas.
Tiesa, jeigu jau kraujas nei iš šio, nei iš to iš nosies bėga kas dvi savaites arba kas mėnesį, tikrai reikėtų kreiptis į specialistą ir ieškoti priežasties. Tačiau kraujavimas iš nosies yra vertinamas gana subjektyviai. Kaip ir minėjau, viena kraujavimo priežasčių – nosies trauma. Jeigu žmogus stipriai pučia prieš tai gerokai pakrapštytą nosį, normalu, jeigu išsipučia šiek tiek kraujo. Kraujavimu vadiname tuomet, kai kraujas teka pats iš nosies ir reikia jį stabdyti.
 
- Kokia efektyviausia pirmoji pagalba? Tikriausiai ne vienas dar pamename laikus, kai buvo rekomenduojama tiesiog užversti galvą viršun.
- To nereikėtų daryti, nes užvertus galvą, visas kraujas teka atgal į ryklę, gerklę ir yra nuryjamas. Jeigu iš nosies kraujuoja gana stipriai, tokiu būdu žmogus gali prisiryti daug kraujo ir gali prasidėti pykinimas. Teisingiausia būtų sustabdyti kraujavimą, kai nosis yra užspaudžiama per visą minkštąjį plotą, ant viršaus galima uždėti ką nors šaldančio, galva turėtų būti iškelta ir atkišta truputį į priekį, kad kraujas bėgtų į burną ir jį būtų galima išspjauti. Taip užspaudus nosį gali tekti palaikyti nuo dešimties minučių iki pusvalandžio.
 
- Kokiu atveju reikia vykti į priėmimo skyrių?
- Siūlyčiau vykti tuomet, kai kraujavimas yra tikrai stiprus, ir net užspaudus nosį bei šaldant per pusę valandos kraujuoti nesiliauja. Devyniasdešimt procentų žmonių kraujavimas iš nosies liaujasi savaime, taikant pirmąją pagalbą. Likusiems kartais tenka uždeginti kraujagyslę, labai retais atvejais kraujavimą iš nosies tenka stabdyti operacinėje.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris