Kada skiepytis nuo meningokoko?

Aigustė Tavoraitė
2018-03-19
Sveiki, mano sūnui 5 metai, ar dabar, jau baigiantis gripo sezonui, dar verta skiepytis dėl meningokokinės infekcijos? Girdėjau, kad skiepą greitai turėtų kompensuoti valstybė?
Ramunė, 36 metai
Kada skiepytis nuo meningokoko?
Veiksmingiausias būdas apsaugoti vaiką ir išgelbėti gyvybę žaibinės infekcijos atveju – skiepai. Deja, auginant šešiametį ir vienuolikametį vaiką valstybė vakcinos nekompensuos, tas bus daroma tik tiems, kurie pradėjus skiepyti bus dviejų mėnesių amžiaus ir jaunesniems.

Pataria specialistė
VUL Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė:

 
Kompensuos ne visiems
- Kaip žinia, paprastai gripo sezono metu padaugėja ir meningokokinių infekcijų. Vis dėlto sumažėjęs sergamumas gripu ir peršalimo ligomis bei miestuose atšaukiamos epidemijos tikrai neturėtų nuraminti tėvelių dėl sumažėjusios meningokokinės infekcijos rizikos. Vaikai šia liga serga visus metus ir jos protrūkiai neprognozuojami. Juo labiau reikia atkreipti dėmesį, kad gyvenant vienoje iš ypatingų endeminių zonų, kur meningokokine infekcija sergama daug dažniau nei kitose Europos valstybėse. Be to, turbūt daugiausiai iš visos Lietuvos atvejų registruojama Vilniaus regione.
 
Veiksmingiausias būdas apsaugoti vaiką ir išgelbėti gyvybę žaibinės infekcijos atveju – skiepai. Deja, klaidingas yra tėvų manymas, kad „palauksim, kol valstybė kompensuos“. Auginant šešiametį ir vienuolikametį vaiką valstybė vakcinos nekompensuos, tas bus daroma tik tiems, kurie pradėjus skiepyti bus dviejų mėnesių amžiaus ir jaunesniems. Ši profilaktika orientuota tik į pačius mažiausius. Norėdami paskiepyti vyresnius vaikus, kaip ir iki šiandien, tėvai turės ieškoti lėšų iš savo kišenės.
Jei yra profilaktika ir galimybė apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos, visada raginu ja pasinaudoti bet kokio amžiaus žmonėms. Kiekvienas suaugusysis arba vaiko tėveliai turi prisiimti atsakomybę ir įvertinti, ar reikia skiepytis, pasverti riziką. Mes, medikai, pabrėžiame, kad nors ir nedidelė rizika, ji vis tiek išlieka.

 
Klastinga infekcija
Nors didžiausia rizika susirgti meningokokine infekcija yra 4–5 metų amžiaus vaikams, nuo jos nėra apsaugotas bet kokio amžiaus žmogus. Paaugliai ir jauni suaugusieji – antra rizikos grupė.
Meningokokinė infekcija yra labai pavojinga, klastinga, nelengvai atpažįstama liga. Labai sunku nustatyti, kad sergančiam vaikui yra ne kas kita, o kaip tik ši infekcija – susirgimas neturi jokių ypatingų, tik jam būdingų ankstyvų simptomų. Dėl to negalime labai greitai pradėti gydymo. Ir taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse – tiesiog kol kas nemokame atpažinti ankstyvų šios ligos požymių. Na, o kai jau klinikiniai simptomai aiškiai atpažįstami, neretai būna per vėlu.

 
Verta žinoti
Infekcija užsikrečiama oro lašiniu būdu įkvepiant sukėlėją. Jie dauginasi nosiaryklėje, tad pirminė klinikinė infekcijos išraiška – nazofaringitas, liaudiškai vadinamas sloga ir ryklės uždegimu. Kaip organizmas toliau tvarkysis su infekcija, nulemia individualūs imuninės sistemos ypatumai. Dalis žmonių, pasigavę šią klastingą bakteriją, tiesiog perserga minėtu nazofaringitu ir pasveiksta. Tačiau galima ir sunkesnė ligos eiga: pakyla temperatūra, gali lydėti galvos, kojų, rankų skausmas, atsirasti vėmimas. Labai svarbus, galintis padėti laiku pastebėti ligą simptomas – bėrimas, įprastai pasitaikantis ant kojų ir sėdmenų, bet būdingas tik du trečdaliui užsikrėtusių žmonių. Pastebėjus šį bėrimą būtina kuo skubiau kreiptis į medikus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica