Ar lęšiuko operacijai gali būti per vėlu?

Sima Kazarian
2021-08-05
Pasitaiko išgirsti, kad sergant katarakta su akių lęšiuko operacija geriau neuždelsti. Esą  vėliau dirbtinis lęšiukas blogiau prigyja, gali pasislinkti. Ar tai tiesa ir kaip operacijos sėkmę lemia kataraktos stadija?
Ar lęšiuko operacijai gali būti per vėlu?
Galutinis kataraktos operacijos rezultatas, tai yra pooperacinis regos aštrumas, priklauso nuo akies būklės ir gretutinių akies ar sisteminių ligų, tokių kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma, cukrinis diabetas.

Konsultuoja Kauno klinikų Akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė Indrė Matulevičiūtė:

- Kai katarakta toli pažengusi ir žmogaus regėjimas ryškiai pablogėjęs, operaciją reikia planuoti ilgai nedelsiant. Sergantys katarakta pacientai mato lyg rūką ar dūmus, sumažėja kontrastinis jautrumas, pakinta spalvų suvokimas. Kataraktos neoperuojant lęšiukas drumsčiasi vis labiau, kol galiausiai žmogus ima skirti tik šviesą nuo tamsos.
 
Sprendimas dėl kataraktos operacijos turi būti bendras – gydytojo ir paciento. Pacientas įvertina simptomų įtaką gyvenimo kokybei, o gydytojas – lęšiuko būklę
Galutinis kataraktos operacijos rezultatas, tai yra pooperacinis regos aštrumas, priklauso nuo akies būklės ir gretutinių akies ar sisteminių ligų, tokių kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija, glaukoma, cukrinis diabetas. Toli pažengus kataraktai, dėl itin sudrumstėjusio lęšiuko, ne visada galime įvertinti regos nervo ir tinklainės būklę, todėl prognozuoti operacijos rezultatą būna sunku. Be to, tokiu atveju didėja komplikacijų rizika, ilgesnis pooperacinis atsigavimo periodas.
 
Nors kataraktos operacija galima ir visiškai sudrumstėjus lęšiukui, tačiau ilgai laukti nerekomenduojama: labai pažengus ligai ne visada įmanoma operaciją atlikti įprastai naudojamu fakoemulsifikacijos metodu ir reikalingi kiti, labiau akį traumuojantys operacijos metodai.

 
Netiesa, kad jaunesniems pacientams atlikus operaciją dirbtinis intraokulinis lęšis nusidėvės ir ją reikės atlikti pakartotinai. Pakartotinės operacijos atliekamos, kai dėl lęšiuko kapsulės, kurioje implantuotas intraokulinis lęšis, saitų silpnumo ar traumos jis panyra – pasislenka iš savo vietos. Įprasta kataraktos operacija atliekama vieną kartą ir yra visam gyvenimui.
 

Verta žinoti
Kai kas baiminasi, kad implantavus dirbtinį intraokulinį lęšį gyvenimo kokybė pasikeis, tačiau specialus tausojantis režimas reikalingas ankstyvuoju pooperaciniu laikotarpiu – pirmąjį mėnesį po operacijos.
Po to žmogus gali grįžti į visiškai jam įprastą gyvenimo ritmą: sportuoti, būti saulėje, dirbti. Jeigu profesija reikalauja daug laiko prie kompiuterio, apribojimų taip pat nėra – sėkmingai praėjus pooperaciniam laikotarpiui paciento gyvenimo kokybė dėl šios intervencijos nenukenčia.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris