Žiemos maudynės – kenkia ar grūdina?

Aigustė Tavoraitė
2016-01-15
Kai vienus atšiauresnės žiemos sąlygos suriečia į ragą, maudynių lediniame vandenyje šalininkai tik džiaugiasi puikia proga nerti į eketę. Nors vis daugiau žmonių atranda šį būdą organizmui grūdinti, medikai jį vertinta nevienareikšmiškai. 
Žiemos maudynės – kenkia ar grūdina?
Pasak gydytojų, nėrimas į ledinį vandenį – nemažas staigus stresas. Tačiau kartu specialistai pastebi, kad kiekvieno organizmas yra individualus ir sunku nuspėti, kaip sureaguos į tokį iššūkį.

Išgina baimes

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas, būrį entuziastų į vasarį Palangoje vykstančias ruonių maudynes sukviečiantis Dainius Kepenis įsitikinęs, kad nėrimas šaltan vandenin padeda ne tik išlikti sveikam ir pasikrauti energijos, bet ir ugdyti tvirtą valią, pasitikėjimą savimi bei įveikti baimes.
 

„Žiemos maudynės – tai tik vienas sveikos gyvensenos komponentų, tačiau toli gražu ne vienintelis. Šokimas į eketę pirmiausia yra pramoga. Ją propaguoja stiprios dvasios žmonės, siekiantys tobulėjimo, norintys būti vikresni, spartesni, energingesni. Tokių yra jau per 31 tūkstantį. Be to, panirus į šaltą vandenį galima atsikratyti bene pusę žmones kamuojančių baimių, kurių suskaičiuojama net apie du šimtus. Jos – didžiulė visuomenės problema. Baimės didina stresą, galiausiai priveda ir prie rimtesnių ligų“, – kalbėjo sveikuolis.
 
Jis pastebi, kad tokios maudynės daugiau energijos suteiks, jei bus neriama po pirties ar pabėgiojus. Be to, priduria, kad sunku būtų vien žodžiais nusakyti maudynių eketėje naudą to niekada neišbandžiusiam žmogui.
„Šiame užsiėmime slypi ir nemažai azarto. Bandyti suprasti ruonius – tas pats, kaip svarstyti apie į aukščiausias viršukalnes kopiančius ar bėgančius, atrodytų, sekinančiuose maratonuose žmones“, – pastebėjo žiemos maudynių entuziastas.
 
Tiesa, norintiems išvengti peršalimo ligų, D.Kepenis siūlo nuosaikesnį būdą. „Eketė – tai grūdinimosi viršūnė. O imunitetą sustiprinti ir peršalimų išvengti padės paprasčiausias apsiliejimas šaltu, ne aukštesnės nei 10 laipsnių temperatūros, vandeniu iš ryto duše“, – patarė jis.
 
Atsveria ilgalaikį stresą?
D.Kepenio nuomone, maudymasis eketėje – naudingas trumpalaikis stresas, galintis atsverti neigiamas ilgalaikio streso pasekmes.
„Nepažįstu nė vieno žmogaus, kuris būtų susirgęs po mūsų maudynių. Kaip tik stebimos didžiulės teigiamos permainos, pirmiausia – mąstymo. Be abejo, svarbu žinoti, kad viskas atliekama pagal tam tikrą metodiką, turime visą sveikatinimo ir pasiruošimo programą“, – pabrėžė Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas.

 
Medikai vertina atsargiai

Gydytojai savo ruožtu į tokias žiemos pramogas siūlo žiūrėti atsargiai. Anot jų, nėrimas į ledinį vandenį – nemažas staigus stresas. Tačiau kartu specialistai pastebi, kad kiekvieno organizmas yra individualus ir sunku nuspėti, kaip sureaguos į tokį iššūkį.
 

Uždegimai neatsiranda vien dėl peršalimo, bet prikibus infekcijai, kai imunitetas yra nusilpęs. Todėl jei žmogus sveikas, nusiteikęs nirti į šaltą vandenį bei nuosekliai grūdinasi, susirgti neturėtų.
„Čia labai svarbus pasiruošimas. Aš ir pats, kaip ir nemažai kitų vyrų, paneriu į eketę, tačiau tik po pirties. Šokti į šaltą vandenį gerokai neįšilus – kitas dalykas“, – sakė gydytojas urologas profesorius Balys Dainys.

Gydytojas pastebi, kad po kasmetinių ruonių maudynių vienas kitas toks entuziastas skundžiasi prostatitu. Moterims irgi gali išlįsti problemų – cistitas ir pan.
Tokios žiemos pramogos nerekomenduojamos neseniai persirgusiesiems infekcinėmis ligomis. Taip pat tiems, kurie turi kraujotakos sutrikimų, serga lėtinėmis ligomis. B.Dainys teigia, kad sveikatą grūdinti galima ir kitais, moksliškai pagrįstais metodais.

 
D.Kepenio patarimas pradedantiesiems:
Grūdintis reikia pradėti po truputį – nuo arbatinio šaukštelio. Pasemti juo sniego, ištirpinti ir užsipilti ant nugaros. Kitą kartą įšilus paimti didesnį šaukštą, dar vėliau – stiklinę. Žmogus net nepastebės, kaip po mėnesio galės užsiversti kibirą ištirpinto sniego bei galiausiai panirti ir į eketę.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica