Nutukimas užprogramuojamas jau kūdikystėje

Aigustė Tavoraitė
2016-09-29
Epideminį lygį pasaulyje pasiekė nutukusių ir antsvorio turinčių vaikų bei paauglių skaičius. Ne taip katastrofiškai, tačiau jų daugėja ir mūsų šalyje. Kada tinkamiausias metas užkirsti kelią šiai problemai?
Nutukimas užprogramuojamas jau kūdikystėje
Didžiausios reikšmės vaiko sveikatai turi mityba pirmaisiais dvejais gyvenimo metais. Šiuo laikotarpiu netinkamai maitinantis didinama ne tik nutukimo, bet ir kitų sutrikimų – širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto – rizika tiek vaikystėje, tiek gerokai vyresniame amžiuje.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. Netinkamai maitinasi, mažai juda 

„Lyginant su kitomis Europos ir pasaulio valstybėmis santykinai nutukusių vaikų ir paauglių mūsų šalyje nėra labai daug. Atsižvelgiant į atitinkamas amžiaus grupes nutukusių vaikų yra maždaug 5–10 proc. Aišku, skaičiai bus didesni, jei kalbėsime ir apie turinčiuosius antsvorio“, – pastebėjo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojas vaikų endokrinologas dr. Robertas Kemežys.
 
Pasak jo, pasitaiko ir labai ryškių pavienių šio sutrikimo atvejų, dažniau – socialiai sunkiau gyvenančiose, žemesnio išsilavinimo šeimose, kur nėra suformuoti tinkami maitinimosi įgūdžiai. Svarbus yra ir paveldimumo veiksnys, svoris gali augti ir dėl kitų ligų.
„Tačiau taip nutinka rečiau. Dažniausiai, t.y. 90–95 proc. atvejų, nutukimas yra netaisyklingos mitybos bei per mažo fizinio aktyvumo pasekmė“, – sakė gydytojas endokrinologas. 
 
Priklauso ir nuo nėščiosios įpročių
Didžiausios reikšmės vaiko sveikatai turi mityba pirmaisiais dvejais gyvenimo metais. Šiuo laikotarpiu netinkamai maitinantis didinama ne tik nutukimo, bet ir kitų sutrikimų – širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto – rizika tiek vaikystėje, tiek gerokai vyresniame amžiuje.
 
„Tuomet tarsi paklojamas pamatas visai tolesnei vaiko sveikatai. Iki dvejų metų amžiaus vyksta visų organizmo sistemų programavimas – atsparumas ir polinkis sirgti tam tikromis ligomis,“, – aiškino R.Kemežys.
Ši metabolinio programavimo teorija sako, kad svarbus yra ir laikotarpis iki gimimo – minėtųjų ligų riziką didina motinos mityba nėštumo metu, žalingi įpročiai, nutukimas, diabetas.
 
Kenkia per didelis cukraus kiekis 
Kūdikystėje didžiausią įtaką daro vaiko nemaitinimas motinos pienu, vartojami adaptuoti mišiniai. „Juose nėra tinkamai subalansuotas baltymų kiekis, jų būna kiek daugiau. Tai daro įtaką tiek svorio, tiek ūgio didėjimui“, – įspėjo specialistas.

 
Nutukimą bei antsvorį paskatina, didina riziką susirgti įvairiomis ligomis vyresniame amžiuje ir daug cukraus turinčių produktų – sulčių, sausainių, saldainių – vartojimas, papildomai į maistą dedamas cukrus. Gali pakenkti ir per didelis vaisių kiekis.
 
R.Kemežys patarė nepiktnaudžiauti pusfabrikačiais, pavyzdžiui, jau paruoštomis košėmis. „Nors jos ir gali būti praturtintos vitaminais, tokio produkto gamyboje neišvengiamai naudojami priedai, jose yra pakankamai daug cukraus, konservuojančių medžiagų. Jos nėra uždraustos, bet gali turėti neigiamos įtakos. Geriausia, kad vaikas gautų namuose ruoštą maistą“, – kalbėjo gydytojas.
 
Nesvarbu, ar vaikas turi svorio sutrikimų, ar ne, sveikos mitybos principų būtina laikytis ir vyresniame amžiuje. Ypač vengti produktų, kuriuose yra paslėpto cukraus, pavyzdžiui, sausų pusryčių, ledų, jogurtų su priedais, sulčių ir kitų saldžiųjų gėrimų.

 
Įspėja svorio ir ūgio pokyčiai
Kada tėveliai galėtų įtarti, kad atžalos svoris jau nėra normalus? „Nuo pat gimimo yra nuosekliai stebima vaiko augimo kreivė, stebint jos dinamiką ir atsižvelgiant į vaiko svorį, galima laiku pastebėti nukrypimus.
 
Matuoti vaiko ūgį ir svorį tėvai gali ir namuose. Tai turėtų būti daroma bent kartą per metus vyresniems vaikams, kūdikiams – kas trys mėnesiai. Svorio ir ūgio pokyčiai padeda įtarti bet kokius endokrinologinius sutrikimus“, – pabrėžė R.Kemežys.

 
Verta žinoti
Vyresnio amžiaus vaikas gali kontroliuoti svorį lankydamas sporto būrelius ar treniruotes. Mažesniame amžiuje tai ne taip aktualu, nes tuomet vaikas pats noriai juda. Problema yra tai, kad kuo vaiko svoris darosi didesnis, tuo jam darosi sunkiau judėti.
 
Amerikoje iki 30 proc. vaikų yra nutukę arba turi antsvorio.
Jei gydant didelio laipsnio nutukimą mitybos ir fizinio aktyvumo planas nepadeda, prireikia ir chirurginio įsikišimo. Pavyzdžiui, Švedijoje net 14 metų amžiaus paaugliams atliekamos chirurginės skrandžio mažinimo operacijos.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica